Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

“Yat Çekek Yeri Fethiye’nin Sorunudur”

İMEAK DTO Fethiye Şubesi Başkanı Arıkan; “Kıyılarımızda gördüğümüz her yere her şey var ama bir yat çekek yeri yok” dedi. Fethiye’de yat çekek yeriyle ilgili incelemenin 2001 yılında Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yapılmasının ardından geçen 16 yıllık sürede yat çekek yerinin hala yapılamamasına İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, gazetecilere yaptığı […]

21 Ocak 2017 - 12:14 'de eklendi ve 445 kez görüntülendi. A+A-

“Yat Çekek Yeri Fethiye’nin Sorunudur”

İMEAK DTO Fethiye Şubesi Başkanı Arıkan; “Kıyılarımızda gördüğümüz her yere her şey var ama bir yat çekek yeri yok” dedi.

Fethiye’de yat çekek yeriyle ilgili incelemenin 2001 yılında Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yapılmasının ardından geçen 16 yıllık sürede yat çekek yerinin hala yapılamamasına İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, gazetecilere yaptığı açıklamada tepki gösterdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri 2 yıl önce, Fethiye’de yapılması planlanan yat çekek ve imal yeri için alan incelemede bulunup Deniz Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan ve Tekne Yat İmalat ve Çekekçileri İşletme Kooperatifi Başkanı Bülent Taşan’dan bilgi almıştı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, Fethiye’nin kanayan yarası haline gelen yat çekek yeriyle ilgili gazetecilerin sorularını cevapladı.

“YAT ÇEKEK YERİ FETHİYE’NİN SORUNUDUR”

Yat Çekek yerinin Karaot plajına yapılmasına karşı çıkan bir grup tarafından belli yerlere şikayet edildiğine işaret eden Arıkan gazetecilere yaptığı açıklamada “Herkesin şunu bilmesi lazım biz Fethiye’de birbirimizin ayağına çekerek bir yere varamayız. Fethiye’nin yat çekek yeri Fethiye’deki yatçıların meselesi değildir. Fethiye’nin yat çekek yeri imalat yeri Fethiye’nin sorunudur. Çünkü Fethiye’nin ticaretinin önünün açılması için yat çekek yeri olmak zorunda” dedi.

“KIYILARIMIZDA GÖRDÜĞÜMÜZ HER YERE HER ŞEY VAR AMA BİR YAT ÇEKEK YERİ YOK”

Bölgede yaklaşık 5 bin yatın olduğunu ve bir yatın yıllık bakımının 50 bin lira olduğuna dikkati çeken Arıkan şunları söyledi:

“5 bin ile 50 bini çarptığımızda ortaya çıkacak rakamlar için herkesin hesap uzmanı olmasına gerek yok. Fethiye sanayisinin, Fethiye esnafının para kazanması demek. Kıyılarımızda gördüğümüz her yere her şey var ama bir yat çekek yeri yok. Bunu geçmişte çok tartıştık. Bazı arkadaşlarımız kıyıdan 5 kilometre içeride olsun dedi ama yat çekek yeri kıyıda olur. Yat çekek yerinin olması dünyaya en kolay ulaşma yerimizdir. Çünkü yatçılar dünyanın en kültürlü, en fazla okuyan insanlarıdır. Bu insanları buraya getirip bu insanları burada ağırlarsak teknelerin bakımını burada yaparsak kendimizi daha iyi tanıtırız, bölgemiz daha fazla zenginleşir. Ticaret kuralına göre oynanır. Biz kuralına göre oynayamıyoruz.  Bu yat çekek yerinin bir şekilde yapılması gerektiğine inanıyorum.”

“ODA OLARAK DEVREYE GİRECEĞİZ”

Yat Çekek Yerinin yapılması için gerekirse İMEAK DTO Fethiye Şubesi olarak devreye gireceklerini ifade eden Arıkan; “Yapılması için gerekirse Oda olarak bizde devreye gireceğiz, biz yapacağız. Demek ki bunu kooperatife bırakmakla yanlış yapmışız. Burada bu işi yapan arkadaşları bir araya getirdik, devletin bize söylediği şekilde yürüdük ama şimdi projeyi Oda’nın üzerine alıp Oda olarak projenin üzerine gideceğiz” diye konuştu.

Fethiye’de en büyük sorunun kruvaziye iskelenin göründüğünü ancak iskeleden önce yat çekek yerinin daha önemli olduğu vurgulayan Arıkan şöyle konuştu:

“Kruvaziye iskele illa yapılacak diye bir şey yok. Kruvaziyer gemiler bu dünyanın olmazsa olmazı ama bunlar için illa iskeleye gerek yok. Bir iskele diye yıllarca takılıp kaldık. İskeleden önemli geri plandaki donanım önemli. Geri planda yerin yoksa iskele yapmanın bir anlamı yok. Gemiler gelip açıkta da kalabilir. Kendi imkanlarıyla veya bölgede bulunan teknelerle o gemilerin yolcuları sahile indirilebilir. Kurvaziyerden daha önemlisi yat çekek yeri.

300 MİLYON DOLAR KAYIP VAR

Fethiye’de ve Göcek’te bizim en büyük sıkıntımız yat yanaşma yeri. Çünkü Fethiye ve Göcek’in en büyük geliri yat turizmi. Maalesef 2 senedir geriye gidiyoruz. 2014 yılında Fethiye Göcek sınırları dahilinde 12 bin hafta mavi yolculuk yapıldı. Ama 2016 yılının sonuna geldiğimizde bu 12 bin hafta tur 6 bin 500 haftaya düştü. Bu küçümsenecek bir rakam değil. Fethiye adına girdi olarak 300 milyon dolar paralara tekabül eden bir rakam. Bunu sadece yatçılık camiası değil Fethiye olarak tüm halkımız kaybediyor. 2016’dan sonra daha iyi tanıtımla uğraşıp 6 bin 500’e düşen turları 13 bin haftalık turlara çıkarmamız lazım. Bunun için botshowlara, turizm fuarlarına katılıyoruz. Hep beraber biz ayaktayızı söylememiz gerekiyor çünkü ülkemiz çok zor bir süreçten geçiyor. Ama bunu aşmanın tek yolu tanıtım. Tanıtıma mümkün mertebe çaba sarf edip herkese ulaşmaya çalışacağız.”

Haber Hülya Kulalı

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yatlar Ege’ye açıldı Yatlar Ege’ye açıldı

Bodrum'da Era Yat Kulübü tarafından düzenlenen The Bodrum Cup, 29'uncu kez start aldı.Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan, 29 Ekim Pazar günü yapılacak törenle hizmete açılacak Muğla Sıt...

YA-PA Fethiye hayran bırakıyor YA-PA Fethiye hayran bırakıyor

 “Çocukların, okul öncesi eğitimden etkin şekilde yararlanmalarını sağlamak.” gibi önemli misyonu...

Marmaris’e servet bırakacak Marmaris’e servet bırakacak

HİNDİSTAN'ın en zengin iş adamlarından Ravi Ruia'nın 85.5 metre uzunluğundaki ultra lüks yatı 'Su...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Masal bebek için devreye girdi Masal bebek için devreye ...

Marmaris’te 4 ay önce,...

Terör propagandası yapan şahıs tutuklandı Terör propagandası yapan ...

Bodrum’da sosyal medya...

Bıçaklı otopark kavgası ölümle bitti Bıçaklı otopark kavgası ö...

Muğla'nın Milas İlçesi...

Yatlar Ege’ye açıldı Yatlar Ege’ye açıld...

Bodrum'da Era Yat Kulü...

Yaşanan olumsuzlukları olumluya çevirmemiz gerekiyor’ Yaşanan olumsuzlukları ol...

Almanya Federal Cumhur...

Havada festival başladı Havada festival başladı

Fethiye'de 45 ülkeden ...

29 Ekim’de hizmete açılıyor 29 Ekim’de hizmete açılıy...

Muğla İl Sağlık Müdürü...

25 bin dekar tarım arazisi taşkınlardan korunacak 25 bin dekar tarım arazis...

Projeyle birlikte 25 b...

Başbakan’dan 49 yıllığına kiralık otelciye müjde Başbakan’dan 49 yıl...

Meclisteki grup toplan...

Otogarda sahte kimlikle yakalandı Otogarda sahte kimlikle y...

MUĞLA'nın Köyceğiz İlç...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ