Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Müslümanlık kimliğimiz mi, kişiliğimiz mi olmalı?

  Alimlerimiz her insanın Allah’ı bulacak akla sahip olduğunu kabul eder. Bu kabul ile  aklın, etrafında olup biten hayata biraz dikkatlice bakınca bir yaratıcının olduğu bilgisini insana kazandırdığını da kabul etmiş oluruz. Aklın sağladığı bu bilgi idrak etmemizi sağlar. Bu safhaya itikat safhası diyebiliriz. Bu safha aklın elde ettiği bilginin doğruluğunun onaylandığı,  şüphelerden uzak olup […]

20 Ocak 2017 - 15:38 'de eklendi ve 251 kez görüntülendi. A+A-

Müslümanlık kimliğimiz mi, kişiliğimiz mi olmalı?

 

Alimlerimiz her insanın Allah’ı bulacak akla sahip olduğunu kabul eder. Bu kabul ile  aklın, etrafında olup biten hayata biraz dikkatlice bakınca bir yaratıcının olduğu bilgisini insana kazandırdığını da kabul etmiş oluruz. Aklın sağladığı bu bilgi idrak etmemizi sağlar. Bu safhaya itikat safhası diyebiliriz. Bu safha aklın elde ettiği bilginin doğruluğunun onaylandığı,  şüphelerden uzak olup  kesinlik kazandığı safhadır. Bu haldeki insan, elde ettiği bilgiyi onaylamış ama henüz düşünce safhasında yani akıl boyutunda bekletmektedir. Bir örnek verirsek: Yahudilik diye bir din var mıdır, evet vardır, bu konuda herhangi bir şüphe var mıdır, hayır yoktur, bu bilgi tarafımızdan doğrulanmış ve her türlü şüpheden arınmıştır. Şimdi sorumuz şu: Bu bilgilere sahip bir kişi Yahudi olmuş mudur? Tabi ki hayır, çünkü o dine tâbî olmayıp doğruluğunu dışarıdan kabul etmiş bulunmaktadır. Bunun gibi Allah’ın varlığını  kabul edip tâbî olmadan bu safhada bulunmak da kimseyi Müslüman yapmayacaktır. İtikat kelimesi de Arapça olduğu halde Kuran’da itikat edenlerin cennete gideceğinden hiç bahsedilmez.

 

Din düşünce midir, eylem midir diye bir soru sorulsa eylemdir demek zorundayız yoksa üst paragraftaki duruma geri dönmüş oluruz. Eylem olmadan düşünce safhasındaki inanç ile hiç bir yere ait olmayacağız. Sorulduğunda Müslüman olup, eylediğinde aldırmayan bir insan kalabalığında yaşıyoruz.

Kimlik olarak Müslümanlık, düşünce safhasında kalmış itikada karşılık gelmektedir. Kişilik olarak Müslüman olmak ise günlük hayatta bu inancı ne kadar dikkate aldığımızla orantılıdır. Yaşamak için yapmamız gereken zorunluluklarımız vardır ama bunları nasıl ve nereye göre meşru kabul edeceğimiz konusunda da sorumluluklarımız vardır.

Modernizm,  seküler bir hayat tarzını bize dayattığı için bireysel din algısı zihinlerimize yerleşti. Dinin bir düzen meselesi olduğunu artık bilmiyoruz. İnancımızı bir düşünce yapısı gibi algılıyor, kimlik safhasında kalıyoruz. Kıldığımız namaz ile imzaladığımız senedin arasında bir bağ görmüyoruz. Tuttuğumuz oruç ile lüks hayatımız ve obez neslin arasında bir bağ görmüyoruz. Kuran ile eğitim hayatı arasında bir bağ kuramıyoruz. Dini eğitim almak istiyorsan imam hatip okuluna git ve ya Kuran kursuna git diyenlere rastlıyoruz. Sonra bilgi sahibi olmuş ama sorumluluğunu unutmuş diplomalı, rütbeli hainlerle uğraşıyoruz.

Hayatımız hukuka uygun olabilir, suç işlemiyor olabiliriz (faiz, alkol, zina gibi) ama meşru yani helal bir hayatımız var mıdır bunu sorgulamıyoruz. Meşru olmak eylemlerimizin Allah katında onaylanması demektir. Peygamber’e İman ettiğini söyleyip hayatında sünnete uygun bir düzenleme yapmıyorsa insan, Müslümanlığı kimlik safhasından öteye geçememiş demektir.

“İnandım demekle cennete girivereceğinizi mi sandınız” gib  veya “ İman eden ve ıslah edici eylemlerde bulunanlar” ifadeleri defalarca Kuran’da tekrarlanan tembihlerdir. Bu metinler bize haber  kalıbında değil inşaî  kalıpta geliyor. Bir metin haber kalıbında geliyorsa ya doğrular veya yalanlarız yani onu doğrulamakla görevimizi yapmış oluruz.  İnşaî metinler ise hayatta değişiklik istiyor yani ya itaat edilecek ya da isyan edilecektir. Müslümanlığımız kişiliğimiz olmadığı sürece itaat etmiş olmayacağız. Selam ile…

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Müslümanın Üç Kelimesi: Müslümanın Üç Kelimesi:

İnanmak, hayatı anlamlı kılmada İnsanın ihtiyacıdır diyebiliriz. Varlığımıza bir anlam vermeden, ...

MEZHEPLERİ ELEŞTİRENLERİN MEZHEPLERİ MEZHEPLERİ ELEŞTİRENLERİN MEZHEPLERİ...

Yaklaşık iki yüz yıldır süren Haçlı Seferlerinden sonra savaşta başarılı olamayan Haçlı ordusu,  ...

YUNAN’I KULLANMA KILAVUZU YUNAN’I KULLANMA KILAVUZU

Batı modernizminin merkezi İngiltere 19. asrın başlarında Protestanlığı benimseyince İngilizlerin...

LİYAKAT Mİ, GÜVENLİK VE/VEYA İTAAT Mİ? LİYAKAT Mİ, GÜVENLİK VE/VEYA İTAAT Mİ?...

Başa geçinceye kadar liyakat diyenler, koltuğa oturunca güvenlik ve itaat  demeye başlıyor. Kur’a...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
THK, 2020 FAI Dünya Hava Oyunları’na talip THK, 2020 FAI Dünya Hava ...

92 yıldır havacılık se...

“Gerekirse Kerkük’te Kurtuluş Savaşı veririz” “Gerekirse Kerkük’te Kurt...

Seydikemer Yörük Türkm...

“İstifa sayıları gerçeği yansıtmıyor” “İstifa sayıları gerçeği ...

Son dönemde Meral Akşe...

Okul önlerinde denetimler sıkılaştı Okul önlerinde denetimler...

MUĞLA'nın Bodrum İlçes...

37 kişiden 9’u tutuklandı 37 kişiden 9’u tutu...

MUĞLA'da, polis ekiple...

Motosiklet ve yayaya çarptıktan sonra markete girdi: 3 yaralı Motosiklet ve yayaya çarp...

MUĞLA'nın Ortaca İlçes...

Fethiyespor turladı: 2-0 Fethiyespor turladı: 2-0

Ziraat Türkiye Kupası ...

Otomobilin TIR’a çarpma anı kamerada Otomobilin TIR’a ça...

Muğla'nın Seydikemer İ...

Fethiye Çin’e açılacak Fethiye Çin’e açılacak...

FTSO ile Yunus Emre Va...

Kongre Ekim’e kaldı Kongre Ekim’e kaldı

AK Parti Fethiye İlçe ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ