Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

“Büyük bir endişe ile izliyoruz”                                                                                                                        

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanlığı önderliğinde ilçemizde oluşturulan Ulusal Egemenlik Platformu, TBMM’de görüşülmekte olan yeni anayasa çalışmaları ile ilgili açıklamada bulundu. Cumhuriyet meydanı Atatürk anıtı önünde gerçekleşen etkinlik miting havası içerisinde gerçekleşti. Etkinliğe; eski milletvekillerinden Sami Gökmen ve Cumhur Yaka, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu ve yönetimi […]

18 Ocak 2017 - 16:31 'de eklendi ve 222 kez görüntülendi. A+A-

“Büyük bir endişe ile izliyoruz”                                                                                                                        

Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanlığı önderliğinde ilçemizde oluşturulan Ulusal Egemenlik Platformu, TBMM’de görüşülmekte olan yeni anayasa çalışmaları ile ilgili açıklamada bulundu.

Cumhuriyet meydanı Atatürk anıtı önünde gerçekleşen etkinlik miting havası içerisinde gerçekleşti. Etkinliğe; eski milletvekillerinden Sami Gökmen ve Cumhur Yaka, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, CHP Fethiye İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu ve yönetimi ile vatandaşlar katıldı. Atatürk anıtı önünde toplanan grup ellerinde ‘Ulusal Egemenlik İçin Hayır Diyorum’ pankartı ile yeni anayasaya ‘hayır’ derken yaşlısından gencine herkes ‘Karanlığa teslim olmayacağız’ sloganı attı.

“BÜYÜK BİR ENDİŞE İLE İZLİYORUZ”                                                                                                                         Ulusal Egemenlik Platformu adına konuşma yapan  Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanı Avukat Ali Özgür Kullukçu  “Jeopolitik ve jeo-stratejik çok zor bir coğrafyada;  her zaman sorunlarla uğraşmak zorunda olan Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir ferdi olarak,TBMM’nde görüşülmekte olan anayasa değişiklik teklifinin siyasetin temel kuralları ve demokratik,laik,hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmayan bir yaklaşımla,ulusun oyuna sunulacak olmasını büyük bir endişe ile izliyoruz.Teklifin kabulü halinde olağanüstü hal nedeniyle asgari ölçüde dahi tartışılmasına izin verilmeyen bir ortamda gerçekleşecek referandum sonucu Türkiye Cumhuriyeti’ni, terör,ekonomik sıkıntılar ve savaş tehdidi altında bulunduğu bir dönemde, daha da ayrıştırarak , içeride ve dışarıda çok ciddi badirelerin içine atacağını görüyor ve bundan derin endişe duyuyoruz” dedi.

“ANAYASANIN RUHUNA AYKIRIDIR “

“Bu anayasa değişiklikleri ile ilgili referandum süreci toplumsal uzlaşmanın metni olması gereken anayasanın ruhuna aykırıdır” diyen Kullukçu; “Bu referandum süreci ile birlikte toplumumuzda birbirimize karşı ötekileştirme fikri daha da gün yüzüne çıkacak ve toplumumuz fiilen ortadan ikiye ayrılacaktır. 23 Nisan 1920’ de Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla egemenliğini uhdesine alan Milletimiz, referanduma götürülecek anayasa değişiklik maddeleriyle egemenliği tek bir kişiye devretmek durumuyla karşı karşıya kalacaktır. Bizler soruyoruz; 1-Bu anayasa değişikliği kabul edilirse, demokratik parlamenter rejimden, tek adam rejimine, otoriter rejime geçeceğiz. 140 yıllık parlamento geleneğinden niçin vazgeçiyoruz?

2-Başbakan 30 Ekim 2016 tarihinde yaptığı konuşmada “Başkanlık gelmezse Türkiye’nin bölünme riski var” dedi. Bugüne kadar demokratik parlamenter sistemle birliğini ve bütünlüğünü koruyan Türkiye, nasıl oldu da bölünme riskiyle karşı karşıya kaldı? 3-Bu anayasa değişiklik teklifi kabul edildiğinde Cumhurbaşkanı, aynı zamanda partisinin de genel başkanı olacak. O zaman Cumhurbaşkanı, parti başkanı olarak partisini mi yoksa Cumhurbaşkanı sıfatıyla Türk milletini mi temsil edecek? Bu ayrım nasıl sağlanacak?

4-Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacak ise, öteki siyasi parti liderleriyle eşit olabilecek mi? 5-Siyasetçileri eleştirmek, tepki göstermek, protesto etmek anayasal bir hak… Mahkemeler dozu yüksek eleştirileri bile hakaret kabul etmiyor… Partili Cumhurbaşkanı protesto edilirse bu, siyasetçiyi protesto etmek anlamına mı gelecek? Yoksa devletin başı protesto edilmiş mi sayılacak? Bu ayrım nasıl yapılacak?

6-Bugün yürürlükte olan yasalara göre, partilerin genel başkanlarını illerde o partinin il başkanı temsil ediyor. Cumhurbaşkanını da Vali… Cumhurbaşkanı partili olursa illerde kendisini kim temsil edecek? Partisinin il başkanı mı? Vali mi? 7-Cumhurbaşkanı seçilen kişinin genel başkanlığını yaptığı parti, sandıktan ikinci parti çıkarsa, yani meclis çoğunluğunu sağlayamazsa, yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı aynı zamanda ana muhalefet partisi genel başkanı mı olacak?

8-Öngörülen değişiklikle yasamanın, yani Meclisin yürütmeyi denetleme yetkisi kaldırılıyor. Bu durumda seçilecek kişiye “Beş yıl süreyle ülkeyi istediğin gibi yönet, istediğini yap” yetkisi verilmiyor mu? 9-Değişiklikle, Cumhurbaşkanına üst düzey kamu görevlilerinin atanmasına ilişkin usul ve esasları belirleme, kamu kurum ve kuruluşlarının kuruluş, görev, yetki ve sorumluluklarını kararnameyle düzenleme yetkisi veriliyor… Bir kişinin devleti istediği gibi dizayn etmesi doğru mu? 10-Cumhurbaşkanı koltuğuna oturan her kişi, devlet yapısını istediği gibi değiştirmek isterse ne olacak?

11-Anayasa değişikliği gerçekleşirse, Cumhurbaşkanı, Türkiye ‘de birden fazla ili kapsayan yönetim birimleri, bölgesel yapılar, bölgesel kamu, kurum ve kuruluşları oluşturabilme yetkisine kavuşacak. Bu federasyona geçiş hazırlığı değil midir? 12-Anayasa değişikliği gerçekleşirse, Cumhurbaşkanı hiçbir gerekçe göstermeden Meclisi feshedebilecektir. Atatürk’ün bile almadığı bir yetkiyi Cumhurbaşkanına vermek doğru mudur? 13-Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi üyelerini istediği gibi atayacak. Bu üyeler Cumhurbaşkanı suç işlerse Yüce Divan sıfatıyla onu nasıl yargılayacak?  İşte bizler, Ulusal Egemenlik (Milli Egemenlik) Platformu olarak her siyasi partiye oyunu veren tüm seçmenlere elimizi uzatarak milli egemenliği korumak adına birlik ve beraberlik içinde bu süreci götüreceğiz ve inanıyoruz ki “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ülküsü kazanacaktır” dedi.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
‘Onları perişan ederiz’ ‘Onları perişan ederiz’

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Çağdaşlığı, cumhuriyeti, aydınlığı ve ülkenin yurtsever bir...

50 milyonluk borçlanmaya “hayır” dediler 50 milyonluk borçlanmaya “hayır” dediler...

Muğla Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grubu, Büyükşehir Belediyesi’nin 50 Milyonluk Kredi borçla...

Perinçek’ten, CHP’ye çok sert eleştiri Perinçek’ten, CHP’ye çok sert eleş...

VATAN Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, CHP'yi eleştirerek, "HDP ile birlikte Türkiye'nin hiçb...

Yolların bozuk olması kazaları artırıyor Yolların bozuk olması kazaları artırıyor...

CHP Muğla Milletvekili Prof.Dr. Nurettin Demir: “Elmalı-Fethiye yolu maalesef yıllardan beri sürü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Seki’de altın kemerin sahibi Balaban oldu Seki’de altın kemerin sah...

Seydikemer’in Seki Mah...

Demba Ba Bodrum’da çalışıyor Demba Ba Bodrum’da ...

Beşiktaş'ın yeniden ka...

Hastanede düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı Hastanede düzenlenen töre...

 MUĞLA’nın Köyceğiz İl...

Alkollü sürücü otomobile çarptı, 1 ölü, 1 ağır yaralı Alkollü sürücü otomobile ...

BODRUM'da direksiyon k...

Şampiyon bisikletçiye otomobil çarptı Şampiyon bisikletçiye oto...

BODRUM'daki Milas kara...

“Ankara’da takipçisi olacağım” “Ankara’da takipçisi olac...

Türkiye Odalar ve Bors...

Muğla’da 5 ilçenin kaymakamı değişti Muğla’da 5 ilçenin kaymak...

İçişleri Bakanlığı ata...

Ölüdeniz Bayramda su sıkıntısı yaşamayacak Ölüdeniz Bayramda su sıkı...

MUSKİ Genel Müdürlüğü,...

Ülgen, Fethiye Ve Seydikemer’de muhtarları dinledi Ülgen, Fethiye Ve Seydike...

MUSKİ Genel Müdürü Bak...

Hırsızlıktan aranan 4 zanlı Milas’ta yakalandı Hırsızlıktan aranan 4 zan...

MUĞLA'nın Milas İlçesi...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ