Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Sarıhan: “Son sözü halk söyleyecek”

AK Parti Fethiye ilçe başkanı Kadir Sarıhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tartışmalara neden olan anayasa değişikliği ile ilgili maddelerin görüşülmesi konusunda yaptığı açıklamada, demokratik parlamenter sistemin hiçbir şeklide aksamadan devam edeceğini, olumsuz algı yaratanların yersiz çabalarının sonuçsuz kalacağını söyledi. Türkiye’de pek çok kez Cumhurbaşkanı ve Başbakanların anlaşamadıklarını belirtip örnekler veren AK Parti İlçe Başkanı Sarıhan, […]

15 Ocak 2017 - 11:21 'de eklendi ve 1023 kez görüntülendi. A+A-

Sarıhan: “Son sözü halk söyleyecek”

AK Parti Fethiye ilçe başkanı Kadir Sarıhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tartışmalara neden olan anayasa değişikliği ile ilgili maddelerin görüşülmesi konusunda yaptığı açıklamada, demokratik parlamenter sistemin hiçbir şeklide aksamadan devam edeceğini, olumsuz algı yaratanların yersiz çabalarının sonuçsuz kalacağını söyledi.

Türkiye’de pek çok kez Cumhurbaşkanı ve Başbakanların anlaşamadıklarını belirtip örnekler veren AK Parti İlçe Başkanı Sarıhan, meclisten çıkacak kararın millete götürüleceğini söyleyip, referandumda milletin 18 maddelik anayasa değişikliğini kabul edeceğine inandığını ifade etti.

18 maddeden 11’inin oylamadan geçtiğini hatırlatan Sarıhan, diğer maddelerinde meclisten geçeceğini söyledi. Sarıhan, Turgut Özal ve Süleyman Demirel arasındaki sürtüşmeleri hatırlatarak şunları söyledi:

“Demokratik parlamenter sistemimizin bugün Cumhurbaşkanının ve Başbakanın arasındaki uyum nedeniyle bir problem yok gibi görünse de, geçmiş yıllarda rahmetli Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in arasındaki sürtüşmeleri hatırlarız. AK Partinin ilk iktidar dönemlerinde de Ahmet Necdet Sezer Cumhurbaşkanı iken hükümetin çıkarmış olduğu yasaların ve ikili üçlü kararnamelerin imzası ve atamalar konusunda ciddi sıkıntıların ve itilafların olduğunu da biliyoruz.”

Tek adamlık veya diktatörlük algısı oluşturulmaya çalışılıyor ve vatandaşlarımıza yanlış bilgiler aktarılmaya çalışıldığını söyleyen Sarıhan, “Ben bunun yersiz olduğunu düşünüyor ve iddia ediyorum. Çünkü başkanlık sistemin gelmesi demek veya partili Cumhurbaşkanının gelmesi demek idarenin, yasama, yargı ve yürütmenin ayrı ayrı bağımsız olarak, birbirini denetler şekilde herkesin işini yapması demektir. Özellikle ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi konuyu farklı yöne götürmeye çalışıyor. Kesinlikle onların söylediği gibi değildir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan görevinin başındadır ve ömrü yeterse en fazla iki dönem başkanlık yapabilecektir. Çünkü maddelerin içerisinde bir kişinin en fazla iki dönem başkanlık yapacağı ibaresi yer almaktadır. Hal böyleyken bugüne kadar yaşamış olduğumuz sıkıntılardan parlamenter sistemin tıkandığı dönemlerdeki tecrübelerimizden yola çıkarak bugün partili Cumhurbaşkanlığı eşittir başkanlık sisteminin ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Çünkü yürütme kurulu bakanlar kurulunun atanması malum başkan tarafından yapılacaktır. Dolayısıyla bakanlarımız seçilme kaygısı olmadan, bir milletvekili yarışına girmeden, sadece işlerini yapmak üzere odaklanmış kişilerden oluşacaktır. Muhakkak bunun da birbirini denetleyen mekanizmaları bulunmaktadır. Korkulacak hiçbir şey yoktur. Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülen 18 maddenin 11’i geçti. Milletvekillerini milletimiz seçti. Şuan da milletin iradesini mecliste milletvekilleri oluşturmaktadır. Kullandıkları oyları ile milletin iradesini yansıtmaktadırlar. 18 madde görüşüldükten sonra bir de Anayasa maddelerinin değişikliği için bir de 18 madde için oylama yapılacak. Bu oylamada da barajı geçerse Mart ayının sonları veya Nisan ayı gibi bir referandum söz konusudur ve orada da halkın iradesi tekrar sandığa yansıyacaktır. Bunun aksini söyleyerek milletimize yalan beyanlarda bulunan kişiler sadece milletimizi kandırmaktadır” diye konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin ve MHP’li milletvekillerine de teşekkür eden Kadir Sarıhan, “Demokrasinin bu sistem içerisinde iyi işlemesi için milletin yanında olduklarını yapmış olduğu son hamlelerle göstermişlerdir. Biz kendilerine müteşekkiriz. Milletin görüşüne saygı duymuşlardır ve ona hareket ederek yanımızda olduklarını göstermişlerdir. Oylamaların tamımı Türkiye Büyük Millet Meclisinde onaylandıktan sonra, referandumun sesi geldiği zaman biz halkımıza maddelerin içerisinde neler var tek tek gerek basın yoluyla gerekse de halkımızın ayağına giderek anlatacağız. Çünkü bu konu milletimizin, memleketimizin milli birlik ve beraberliği ve selameti doğrultusunda çok önemlidir. Ne bir AK Partilinin, ne de Cumhurbaşkanımızın tek başına istediği ve arzuladığı bir sistem değildir. Maddeler neyi kapsıyor bunları halkımıza tek tek anlatacağız” dedi.

Haber Hülya Kulalı

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Prof. Dr. Demir: “Taşeronların hâli ne olacak?” Prof. Dr. Demir: “Taşeronların hâli ne o...

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Çalışma ve Sosyal ...

CHP’li Demir’den sorular ardı ardına geliyor CHP’li Demir’den sorular ardı ardına gel...

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın 2018 Yılı Merkezi Bütçesi’nin görüşü...

Ak Parti’de “Ümmühan Toksöz” görevi devraldı Ak Parti’de “Ümmühan Toksöz” görevi devr...

Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı’nda görev değişimi yapıldı. Armağan Erol’un yerine Ümmühan T...

“Atatürksüz müfredata hayır!” “Atatürksüz müfredata hayır!”

Vatan Partisi Fethiye İlçe Teşkilatı, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde AK Parti Hükümetin...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fethiyespor Levent Eriş ile anlaştı Fethiyespor Levent Eriş i...

2 haftadır teknik dire...

‘Masal bebek’ için ışık göründü ‘Masal bebek’ için ışık g...

Marmaris'te iki gözünd...

19 milyon Liralık yatırım yaza hazır 19 milyon Liralık yatırım...

Muğla Büyükşehir Beled...

Deprem korkusundan geceyi sokakta geçirdiler Deprem korkusundan geceyi...

MUĞLA’nın Ula İlçesi’n...

İzmir’deki cinayetle ilgili 2 kişi daha gözaltına alındı İzmir’deki cinayetl...

İZMİR'in Çiğli ilçesin...

Bu kazada 2 kişi ağır yaralandı Bu kazada 2 kişi ağır yar...

Ortaca’da, yol kenarın...

Anteni düzeltirken elektrik akımına kapıldı Anteni düzeltirken elektr...

Bodrum’da 44 yaşındaki...

Suikast davasının kararı yazıldı, 2 bin 462 sayfa Suikast davasının kararı ...

'Cumhurbaşkanı'na suik...

Depremin şiddeti 5.0 olarak açıklandı Depremin şiddeti 5.0 olar...

Muğla'nın Ula ilçesind...

Bodrumspor’da sakatlık sıkıntısı Bodrumspor’da sakat...

TFF 2. Lig Kırmızı Gru...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ