Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Turizmde Olumsuz Düşünmek Yok

ÇALIŞ-DER Başkanı Mete Ay, turizmcilerin siyasi görüşlerini bir kenara bırakarak sosyal medyada birlik ve beraberlik mesajları vermeleri gerektiğini söyledi. 2016 yılı turizm sezonunu değerlendiren Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı (ÇALIŞ-DER) Mete Ay, çok kötü bir sezonu arkalarında bıraktıklarını belirterek 2017 yılından beklentilerinin çok büyük olduğunu söyledi. İngiltere’de devlet yetkililerin ve televizyon programlarının vatandaşlarına tatil […]

09 Ocak 2017 - 16:09 'de eklendi ve 193 kez görüntülendi. A+A-

Turizmde Olumsuz Düşünmek Yok

ÇALIŞ-DER Başkanı Mete Ay, turizmcilerin siyasi görüşlerini bir kenara bırakarak sosyal medyada birlik ve beraberlik mesajları vermeleri gerektiğini söyledi.

2016 yılı turizm sezonunu değerlendiren Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı (ÇALIŞ-DER) Mete Ay, çok kötü bir sezonu arkalarında bıraktıklarını belirterek 2017 yılından beklentilerinin çok büyük olduğunu söyledi.

İngiltere’de devlet yetkililerin ve televizyon programlarının vatandaşlarına tatil için Türkiye’yi seçenek gösterdiklerini kaydeden Ay, İngiltere’nin Türkiye’ye karşı yaklaşımının değişmesinde Paund’un değer kazanması ve Türkiye’nin Suriye politikasındaki değişikliği işaret etti.

İNGİLTERE VE RUSYA’DAN TURİST AKACAK

Ay gazetecilere yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl Almanya ve Rusya ile sorun yaşadık. İngilizlerle de çok büyük bir sorun yaşadık . Bu sorunlardan dolayı tatil için Avrupa’yı, İspanya’yı ve Yunanistan’ı tercih ettiler. Ancak tatil için o ülkelere gidenler şunu hissettiler. Gerçekten Euro İngiliz Paund’una göre değer kazandı. Geçen sene hem gittikleri için pahalı geldi, hem de Avrupalı gittikleri ülkelerde turizmle uğrasan kişilerden Türkiye’de buldukları ilgiyi görmediler. Bu bizim için bir avantaj. Tatil için ülkemize ve bölgemize gelen misafirlere güzel bir şekilde ilgi ve alakayı gösterirsek gelecek yıllara da güzel izler bırakmış oluruz. İngiliz ve Rus vatandaşları tarafından bu yıl ülkemize ciddi sayıda turist bekliyoruz. İngiliz televizyonlarında ülkemiz için güzel sözler söyleniyor ve İngiliz vatandaşlarına tatil merkezi olarak hedef gösteriliyor. Bunun yanında Rusya ile de olan ilişkilerimiz gayet güzelleşti. Bu senenin erken rezervasyonlarına baktığımız zaman gecen seneye oranla gerçekten çok çok daha iyi olduğunu görüyoruz. Ocak ayının sonunda İstanbul da bir fuarımız var ve o fuarda Fethiye’yi en iyi şekilde tanıtmaya devam edeceğiz.”

“TURİZM SEKTÖRÜ TÜRKİYE’DE BİTTİ GİBİ SÖZLERİ ASLA KULLANMAMALIYIZ”

Türkiye’deki terör olayları ve Suriye’deki iç savaşın Türk turizmine pahalıya patladığını belirten Ay, şunlara dikkati çekti:

“15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında devamlı bölgemize tatil için gelen yerli turist ve ziyaretçilerimizi de 2016 yılında göremedik. Bu üzücü olaylar turizm acısından tam bir kangren oldu. Gerçekten ciddi anlamda çok kötü bir sezon geçirdik.  Fakat önümüzdeki sezona baktığımızda bazı güzel haberleri de Fethiye ve yurttaşlarımla paylaşmak beni memnun eder. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz büyük bir ülkeyiz. Bir takım güçler yıllar boyu bizi bölmeye çalışmışlar, fakat bu kötü emellerine Türk milletinin birliği ve zekası sayesinde ulaşamamışlardır. Son zamanlarda ise terörle de bölgemizi ve bütün Türkiye’yi karıştırmaya çalıştırıyorlar. Biz turizmciler siyaseti düşünmeden kendi bölgemiz ile veya turizmle ilgili sosyal medyada birlik beraberlik mesajları paylaşımları yaparsak o zaman ülkemizde ki terör sorunlarını üst ederek ismimizin kötü anılmasının önüne geçmiş oluruz. Asla ve asla turizmci arkadaşlarımız “Bu yıl çok kötü geçti. Turizm sektörü Türkiye’de bitti” gibi sözleri asla kullanmamalıyız. Çünkü bazı güçlerin de istediği bu sözleri duymak ve turizm sektörünün battığını hissettirmek, insanları umutsuzluğa sürüklemektir. Biz onların istediği bu olumsuzluğa ve ümitsizliğe kapılmayalım. Türkiye’de bu yıl turizm sektöründe çok büyük yatırımlar var. Küçük 30 odalı bir otelin bile çok büyük yatırımı var. Çok büyük borçlara girerek sezona giriyorlar. Onun için bizim özellikle halkımıza birlik ve beraberlik üzerine turizmin zindeliği uzun tutmak, turizmin gücü üzerine doğru mesajları vermemiz gerekiyor.”

Haber Hülya Kulalı

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
‘Masal bebek’ için ışık göründü ‘Masal bebek’ için ışık göründü...

Marmaris'te iki gözünde de sağlık sorunuyla dünyaya gelen Masal bebeğin annesi Mirgül Kalbeeva Öz...

19 milyon Liralık yatırım yaza hazır 19 milyon Liralık yatırım yaza hazır

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Fethiye İlçesi Ölüdeniz Mahallesinin arıtma proble...

Deprem korkusundan geceyi sokakta geçirdiler Deprem korkusundan geceyi sokakta geçird...

MUĞLA’nın Ula İlçesi’nde meydana gelen 5 büyüklüğündeki deprem ve artçı sarsıntılar nedeniyle dağ...

İzmir’deki cinayetle ilgili 2 kişi daha gözaltına alındı İzmir’deki cinayetle ilgili 2 kişi...

İZMİR'in Çiğli ilçesinde 31 yaşındaki Ümmet Hüseyin Karaca'nın yaşamını yitirdiği, 2 kişinin de a...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fethiyespor Levent Eriş ile anlaştı Fethiyespor Levent Eriş i...

2 haftadır teknik dire...

‘Masal bebek’ için ışık göründü ‘Masal bebek’ için ışık g...

Marmaris'te iki gözünd...

19 milyon Liralık yatırım yaza hazır 19 milyon Liralık yatırım...

Muğla Büyükşehir Beled...

Deprem korkusundan geceyi sokakta geçirdiler Deprem korkusundan geceyi...

MUĞLA’nın Ula İlçesi’n...

İzmir’deki cinayetle ilgili 2 kişi daha gözaltına alındı İzmir’deki cinayetl...

İZMİR'in Çiğli ilçesin...

Bu kazada 2 kişi ağır yaralandı Bu kazada 2 kişi ağır yar...

Ortaca’da, yol kenarın...

Anteni düzeltirken elektrik akımına kapıldı Anteni düzeltirken elektr...

Bodrum’da 44 yaşındaki...

Suikast davasının kararı yazıldı, 2 bin 462 sayfa Suikast davasının kararı ...

'Cumhurbaşkanı'na suik...

Depremin şiddeti 5.0 olarak açıklandı Depremin şiddeti 5.0 olar...

Muğla'nın Ula ilçesind...

Bodrumspor’da sakatlık sıkıntısı Bodrumspor’da sakat...

TFF 2. Lig Kırmızı Gru...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ