Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Turizmde Olumsuz Düşünmek Yok

ÇALIŞ-DER Başkanı Mete Ay, turizmcilerin siyasi görüşlerini bir kenara bırakarak sosyal medyada birlik ve beraberlik mesajları vermeleri gerektiğini söyledi. 2016 yılı turizm sezonunu değerlendiren Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı (ÇALIŞ-DER) Mete Ay, çok kötü bir sezonu arkalarında bıraktıklarını belirterek 2017 yılından beklentilerinin çok büyük olduğunu söyledi. İngiltere’de devlet yetkililerin ve televizyon programlarının vatandaşlarına tatil […]

09 Ocak 2017 - 16:09 'de eklendi ve 207 kez görüntülendi. A+A-

Turizmde Olumsuz Düşünmek Yok

ÇALIŞ-DER Başkanı Mete Ay, turizmcilerin siyasi görüşlerini bir kenara bırakarak sosyal medyada birlik ve beraberlik mesajları vermeleri gerektiğini söyledi.

2016 yılı turizm sezonunu değerlendiren Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı (ÇALIŞ-DER) Mete Ay, çok kötü bir sezonu arkalarında bıraktıklarını belirterek 2017 yılından beklentilerinin çok büyük olduğunu söyledi.

İngiltere’de devlet yetkililerin ve televizyon programlarının vatandaşlarına tatil için Türkiye’yi seçenek gösterdiklerini kaydeden Ay, İngiltere’nin Türkiye’ye karşı yaklaşımının değişmesinde Paund’un değer kazanması ve Türkiye’nin Suriye politikasındaki değişikliği işaret etti.

İNGİLTERE VE RUSYA’DAN TURİST AKACAK

Ay gazetecilere yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl Almanya ve Rusya ile sorun yaşadık. İngilizlerle de çok büyük bir sorun yaşadık . Bu sorunlardan dolayı tatil için Avrupa’yı, İspanya’yı ve Yunanistan’ı tercih ettiler. Ancak tatil için o ülkelere gidenler şunu hissettiler. Gerçekten Euro İngiliz Paund’una göre değer kazandı. Geçen sene hem gittikleri için pahalı geldi, hem de Avrupalı gittikleri ülkelerde turizmle uğrasan kişilerden Türkiye’de buldukları ilgiyi görmediler. Bu bizim için bir avantaj. Tatil için ülkemize ve bölgemize gelen misafirlere güzel bir şekilde ilgi ve alakayı gösterirsek gelecek yıllara da güzel izler bırakmış oluruz. İngiliz ve Rus vatandaşları tarafından bu yıl ülkemize ciddi sayıda turist bekliyoruz. İngiliz televizyonlarında ülkemiz için güzel sözler söyleniyor ve İngiliz vatandaşlarına tatil merkezi olarak hedef gösteriliyor. Bunun yanında Rusya ile de olan ilişkilerimiz gayet güzelleşti. Bu senenin erken rezervasyonlarına baktığımız zaman gecen seneye oranla gerçekten çok çok daha iyi olduğunu görüyoruz. Ocak ayının sonunda İstanbul da bir fuarımız var ve o fuarda Fethiye’yi en iyi şekilde tanıtmaya devam edeceğiz.”

“TURİZM SEKTÖRÜ TÜRKİYE’DE BİTTİ GİBİ SÖZLERİ ASLA KULLANMAMALIYIZ”

Türkiye’deki terör olayları ve Suriye’deki iç savaşın Türk turizmine pahalıya patladığını belirten Ay, şunlara dikkati çekti:

“15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında devamlı bölgemize tatil için gelen yerli turist ve ziyaretçilerimizi de 2016 yılında göremedik. Bu üzücü olaylar turizm acısından tam bir kangren oldu. Gerçekten ciddi anlamda çok kötü bir sezon geçirdik.  Fakat önümüzdeki sezona baktığımızda bazı güzel haberleri de Fethiye ve yurttaşlarımla paylaşmak beni memnun eder. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz büyük bir ülkeyiz. Bir takım güçler yıllar boyu bizi bölmeye çalışmışlar, fakat bu kötü emellerine Türk milletinin birliği ve zekası sayesinde ulaşamamışlardır. Son zamanlarda ise terörle de bölgemizi ve bütün Türkiye’yi karıştırmaya çalıştırıyorlar. Biz turizmciler siyaseti düşünmeden kendi bölgemiz ile veya turizmle ilgili sosyal medyada birlik beraberlik mesajları paylaşımları yaparsak o zaman ülkemizde ki terör sorunlarını üst ederek ismimizin kötü anılmasının önüne geçmiş oluruz. Asla ve asla turizmci arkadaşlarımız “Bu yıl çok kötü geçti. Turizm sektörü Türkiye’de bitti” gibi sözleri asla kullanmamalıyız. Çünkü bazı güçlerin de istediği bu sözleri duymak ve turizm sektörünün battığını hissettirmek, insanları umutsuzluğa sürüklemektir. Biz onların istediği bu olumsuzluğa ve ümitsizliğe kapılmayalım. Türkiye’de bu yıl turizm sektöründe çok büyük yatırımlar var. Küçük 30 odalı bir otelin bile çok büyük yatırımı var. Çok büyük borçlara girerek sezona giriyorlar. Onun için bizim özellikle halkımıza birlik ve beraberlik üzerine turizmin zindeliği uzun tutmak, turizmin gücü üzerine doğru mesajları vermemiz gerekiyor.”

Haber Hülya Kulalı

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Mini Robot Büyük Gelecek” “Mini Robot Büyük Gelecek”

Özel okulların tanıtım yüzü haline gelen Robotik Eğitimini Muğla da ilk olarak Devlet okulunda uy...

Genç çiftçilere destek devam ediyor Genç çiftçilere destek devam ediyor

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ Resm...

BİMER, CİMER ve 147’ye en fazla başvuru Fethiye’den BİMER, CİMER ve 147’ye en fazla başvuru ...

Fethiye’de okul idarecileri ile Milli Eğitim personeline “Stres ve Beyin”, “Öğretmen, Veli ve Yön...

HDP Muğla İl Eş Başkanı  gözaltına alındı HDP Muğla İl Eş Başkanı  gözaltına alınd...

BODRUM'da, sosyal medyadan 'Zeytin Dalı Harekâtı' ile ilgili yaptıkları paylaşımlarda, 'halkı kin...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Mini Robot Büyük Gelecek” “Mini Robot Büyük Gelecek...

Özel okulların tanıtım...

Genç çiftçilere destek devam ediyor Genç çiftçilere destek de...

Kırsal Kalkınma Destek...

BİMER, CİMER ve 147’ye en fazla başvuru Fethiye’den BİMER, CİMER ve 147’ye en...

Fethiye’de okul idarec...

HDP Muğla İl Eş Başkanı  gözaltına alındı HDP Muğla İl Eş Başkanı  ...

BODRUM'da, sosyal medy...

24 yaralının isimleri belli oldu 24 yaralının isimleri bel...

Bursa’dan Fethiye’ye g...

1 gezi teknesi karaya oturdu 1 gezi teknesi karaya otu...

Marmaris’te, akşam saa...

Yolcu otobüsü dağa çarptı: 24 yaralı Yolcu otobüsü dağa çarptı...

Bursa’dan Fethiye’ye g...

Vali Civelek: ‘Yeryüzü cenneti’ Vali Civelek: ‘Yeryüzü ce...

Fethiye’deki endemik b...

Saatcı: ‘Bu sevda bitmez’ Saatcı: ‘Bu sevda bitmez&...

Fethiye Belediye Başka...

‘Bizlere daha büyük bir sorumluluk verdiler’ ‘Bizlere daha büyük bir s...

Fethiye’de Esnaf ve Sa...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ