Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Karaot’un izni Çevre Bakanlığına Takıldı

Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformunun 2017 yılı ilk toplantısında 2016 yılında ele alınan konular ve bu konulardaki son gelişmeler gözden geçirilirken 2016 çalışmalarının genel değerlendirmesi yapıldı.   Platformun Dönem Başkanı Gökhan Güngör değerlendirmesinde, platformun çalışmalarının başarıyla devam ettiğini belirterek “Çalışma ve etkilerine baktığımızda Güç Birliği Platformu olarak doğru yolda olduğumuzu daha iyi görüyoruz” diye […]

05 Ocak 2017 - 15:30 'de eklendi ve 85 kez görüntülendi. A+A-

Karaot’un izni Çevre Bakanlığına Takıldı

Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformunun 2017 yılı ilk toplantısında 2016 yılında ele alınan konular ve bu konulardaki son gelişmeler gözden geçirilirken 2016 çalışmalarının genel değerlendirmesi yapıldı.

 

Platformun Dönem Başkanı Gökhan Güngör değerlendirmesinde, platformun çalışmalarının başarıyla devam ettiğini belirterek “Çalışma ve etkilerine baktığımızda Güç Birliği Platformu olarak doğru yolda olduğumuzu daha iyi görüyoruz” diye konuştu.

 

Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformunun 2017 yılı ilk toplantısı 5 Ocak 2017 perşembe günü yapıldı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Meğri Salonunda yapılan toplantı platform üyelerinin geniş katılımı ile gerçekleşti. Toplantının gündemini 2016 yılı değerlendirmesi oluşturdu. 2016 yılı boyunca platform tarafından ele alınan konular, platformdan çıkan görüşler doğrultusunda yapılan çalışma ve girişimler, gelinen son nokta hakkında Gökhan Güngör tarafından bilgi verildi.

Toplantıda her ayın ilk Perşembe günü yapılan platform toplantılarının her ayın ikinci perşembesi yapılması önerisi kabul edildi.

 

guc-birligi-2_800x531Toplantıya Fethiye İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Gavcar, Fakülte Sekreteri Gürcan Kara’nın davetli olarak katıldığı toplantıya Dönem Başkanı Mimarlar Odası Fethiye Temsilcisi Gökhan Güngör, FTSO Başkanı Akif Arıcan, DTO Fethiye Şube Başkan Danışmanı Mehmet Eskici ve DTO Müdürü Bülent Telli, İMO Fethiye Temsilcisi Levent Çimen, Şehir Plancılar Odası adına Ercan Çınaroğlu, Muğla Barosu Fethiye Temsilcisi Av.Fatih Taşer, TÜRSAB Batı Akdeniz adına Abdullah Koyuncu, Fethiye Şoförler Odası Başkanı Şaban Taşer, Fethiye Ziraat Odası adına Devrim Beyde, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, İnşaat Mühendisleri Odası Fethiye Temsilcisi Levent Çimen, FTSO Meclis Başkanı Yardımcısı Ali Çelik, FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin ve Hukuk Müşaviri Ezgi Kullukçu ve FTSO çalışanlarından Bora Türkoğlu katıldı.

Platformun yılın ilk toplantısında her 6 ayda bir değişen dönem başkanı da değişti. Platformun dönem başkanlığı Makine Mühendisleri Odası Fethiye Temsilcisi Hakan Yetiş’ten Mimarlar Odası Fethiye Temsilcisi Gökhan Güngör’e geçti.

Platformun 2017 yılı ilk toplantısı dönem başkanı Mimarlar Odası Fethiye Temsilcisi Gökhan Güngör’ün konuşması ile başladı. Platform üyelerinin yeni yılını kutlayan Güngör, yılbaşı sabahı yaşanan terör saldırısına karşın umutların hala tükenmediğini söyledi.

Toplantıda 2016 yılı boyunca platformun gündemine gelen konular ay ay değerlendirildi. Kongre merkezi, yat-çekek yerinin Karaot’a taşınması, Göcek Tüneli sorunu, Organize Sanayi Bölgesi kurulması gibi belli başlı konularda yapılan girişimler ve gelinen nokta Gökhan Güngör tarafından katılımcılarla paylaşıldı.

Fethiye otogarının kiralama süresinin 2017 yılında sona ereceğine dikkat çeken Güngör, “Fethiye’ye kongre merkezi yapılması konusunda kamuoyunda bir farkındalık yarattık. Yapılan çalışmalara baktığımızda konuşmaktan öteye geçecek birçok şeyi gerçekleştirdiğimizi görüyoruz. Fethiye’nin gelişmesi, daha iyi yaşmamız için önümüzde olan engellerin kaldırılması doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

 

Karaot’un izni Çevre Bakanlığına Takıldı

Yat-çekek yerinin Karaot’a taşınması konusunda karşı görüş olmadığını ancak işletme şekli konusunda çekinceleri olduğunu belirten Güngör, kooperatifte tekelleşme olmaması gerektiğine dikkat çekti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası adına katılan Mehmet Eskici Yat çekek yerinin işletme şeklinin belirlenmesi amacıyla kooperatif kurulduğunu ifade ederek kooperatif üyelerinin de bakanlık tarafında belirlendiğini kaydetti. Projenin ön izinlerinin alındığını kaydeden Eskici, “Proje Çevre Bakanlığı’nda imzada takılı kaldı.” dedi. Eskici, Fethiye kamuoyunda yat-çekek yeri yapımına karşı çıkılmasının sebebinin Karagözlerdeki çekek yerinin neden olduğunu belirterek “Karagözlerde hiçbir işletmenin ruhsatı yok. Ecr-i misil ödeyerek işlerini yapıyorlar. Tersane ve çekek yerleri modern olarak yapıldığı zaman çevre ve denizi asla kirletmez.” diye konuştu.

2016 yılı içerisinde platform gündemine gelen Göcek tüneli konusu da yeniden değerlendirilen konular arasındaydı. Gökhan Güngör, bu konuda ilgili kurumlarla yazışıldığını ancak hiçbir sevap alınamadığını belirtti.

Toplantıya katılan Fethiye İşletme Fakültesi dekanı Prof.Dr.Erdoğan Gavdar da okulun şubat ayı itibariyle eğitimlerine fakülte binasında devam edeceğini söyleyerek platformun Şubat ayı toplantısının da fakültede yapılması önerisinde bulundu. Öneri tüm platform üyelerince olumlu karşılandı.

Organize Sanayi Bölgesi çalışmasında gelinen son durum da 2016 yılına ait görüşülen konular arasındaydı. Konuya ilişkin FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin bilgilendirme bulundu. Şahin, GEKA’dan alınan destekle projenin fizibilite çalışmasının başladığını ve 3 ay sonra da tamamlanacağını kaydetti. Şahin, önümüzdeki günlerde Fethiye ve Seydikemer’deki tüm paydaşların katıldığı geniş bir toplantı yapılacağını dile getirdi.

Platformun bir diğer gündem maddesi ise Fethiye 1/1000 revizyon plan hükümlerindeki değişiklikler hakkında bilgilendirme yapılması idi. Konuya ilişkin açıklamayı dönem başkanı Gökhan Güngör yaptı. Plan hükümlerine göre alan kullanımına dâhil olmayan çatı katlarının 2 tuğla olan yüksekliğinin 5 tuğlaya çıkmasıyla Fethiye’deki bazı sıkıntıların sona erdiğini belirterek kamu kurum ve turizm tesislerinin bina genişliğinin 30 metreden 45 metreye çıkarıldığını söyledi. Ülkede imar birliğinin olması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu düzenlemenin yapıldığını söyleyen Güngör, “Fethiye Özel Çevre Koruma alanı, aslında özel imar hükümlerinin olması gerekiyor” dedi.

Platform üyelerinin isteği üzerine Babadağ Teleferik Projesi hakkında kısa bilgi veren FTSO Başkanı Akif Arıcan, “FTSO olarak Fethiye için çok önemli olan bu projeyi hayata geçirmek için çok büyük çaba sarf ettik. Teleferik projesinde imar planımız onaylandı. İhale için önümüzde bir engel kalmadı. Şu anda ihale şartnamesi tamamlanmak üzere. En kısa sürede ihaleye çıkartacağız. Yatırım maliyeti 20 milyon Euro’yu buluyor. Yatırımcı bulabileceğimizi düşünüyorum.” Diye konuştu.

Seydikemer Esnaf Odası Başkanı Harun sağır Eren Dağı Kayak Merkezini Platformun gündemine alınması önerisinde bulundu. Sağır konuşmasında “Bölgemizden kayak yapmak için Uludağ ve Davraz’a gidenler var. Sosyal medya paylaşımlarında ciddi sayıda gidenin olduğunu görüyoruz. Bırakın dışarıdan turist gelmesini Fethiye ve çevresindeki insanlar gelse ciddi hareket yaşanır” diye konuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
THK, 2020 FAI Dünya Hava Oyunları’na talip THK, 2020 FAI Dünya Hava Oyunları’...

92 yıldır havacılık sevdasından vazgeçmeyen Türk Hava Kurumu, dünyanın en büyük spor organizasyon...

“Gerekirse Kerkük’te Kurtuluş Savaşı veririz” “Gerekirse Kerkük’te Kurtuluş Savaşı ver...

Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu ve Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı...

Fethiye Çin’e açılacak Fethiye Çin’e açılacak

FTSO ile Yunus Emre Vakfı arasında imzalanan işbirliği protokolü ile ilçemizin tanıtımının başta ...

Kaymakam Şahiner’e hayırlı olsun Kaymakam Şahiner’e hayırlı olsun

 Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiye’ye yeni atanan Kaymakam Muzaffer Şahiner’e hayır...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
THK, 2020 FAI Dünya Hava Oyunları’na talip THK, 2020 FAI Dünya Hava ...

92 yıldır havacılık se...

“Gerekirse Kerkük’te Kurtuluş Savaşı veririz” “Gerekirse Kerkük’te Kurt...

Seydikemer Yörük Türkm...

“İstifa sayıları gerçeği yansıtmıyor” “İstifa sayıları gerçeği ...

Son dönemde Meral Akşe...

Okul önlerinde denetimler sıkılaştı Okul önlerinde denetimler...

MUĞLA'nın Bodrum İlçes...

37 kişiden 9’u tutuklandı 37 kişiden 9’u tutu...

MUĞLA'da, polis ekiple...

Motosiklet ve yayaya çarptıktan sonra markete girdi: 3 yaralı Motosiklet ve yayaya çarp...

MUĞLA'nın Ortaca İlçes...

Fethiyespor turladı: 2-0 Fethiyespor turladı: 2-0

Ziraat Türkiye Kupası ...

Otomobilin TIR’a çarpma anı kamerada Otomobilin TIR’a ça...

Muğla'nın Seydikemer İ...

Fethiye Çin’e açılacak Fethiye Çin’e açılacak...

FTSO ile Yunus Emre Va...

Kongre Ekim’e kaldı Kongre Ekim’e kaldı

AK Parti Fethiye İlçe ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ