Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

‘ÖĞRETEN OLSA’ DEMEYE SON

Fethiye’de bir avuç duyarlı öğretmen KPSS, YGS, LYS, TEOG gibi gençlerin kabusu olmuş sınavlar konusunda onlara rehberlik etmek ve bilgilerini pekiştirmek için gece gündüz çalışıyor. Fethiye’nin Kesikkapı Mahallesi’nde kurdukları stüdyo ortamında derslerin videolarını çeken öğretmenler, hem video öncesi hazırlık aşaması hem de sonrası derken saatlerini bıkmadan usanmadan harcıyorlar. Üstelik hiçbir maddi kazanç sağlamadan ve hiçbir […]

30 Kasım 2016 - 10:20 'de eklendi ve 126 kez görüntülendi. A+A-

‘ÖĞRETEN OLSA’ DEMEYE SON

Fethiye’de bir avuç duyarlı öğretmen KPSS, YGS, LYS, TEOG gibi gençlerin kabusu olmuş sınavlar konusunda onlara rehberlik etmek ve bilgilerini pekiştirmek için gece gündüz çalışıyor. Fethiye’nin Kesikkapı Mahallesi’nde kurdukları stüdyo ortamında derslerin videolarını çeken öğretmenler, hem video öncesi hazırlık aşaması hem de sonrası derken saatlerini bıkmadan usanmadan harcıyorlar. Üstelik hiçbir maddi kazanç sağlamadan ve hiçbir çıkar gözetmeden. Tek bir istekleri var hayata geçirdikleri Öğreten Olsa projesinin daha çok öğrenciye ulaşması ve bir Türkiye markası haline gelmek.

ogreten-olsa-7

KPSS, YGS, LYS, TEOG… Her bir sınava hazırlık aşaması oldukça meşakkatli ve külfetli. Kimimizin ne dershaneye gidecek zamanı kimimizin de oraya ayırabilecek bütçesi var. İşte tam burada bir tık uzaklıkta imdadımıza yetişiyor ‘Öğreten Olsa.’ Matematik, Coğrafya, Edebiyat, Fizik, Sözel ve Sayısal Mantık… Hangi derse çalışmak istiyorsanız internette ders anlatan öğretmenleri istediğiniz zaman, istediğiniz yerde izleyebilirsiniz. Bu videolar sayesinde pek çok öğrenci KPSS’de çıkan en zor mantık sorusunu çözdü, pek çok öğrenci istediği liseyi, üniversiteyi kazandı. İşte Fethiye’de doğan ‘Öğreten Olsa’ projesinin fenomen öğretmenleri…

Fizik öğretmeni Yener Yesun ve Türkçe öğretmeni Azem Gümüş gazetemiz muhabiri Hülya Kulalı’ya ‘Öğreten Olsa’yı anlattılar. İşte Fethiye’nin sanal aleminde fenomen öğretmenlerinden Öğreten Olsa. Keyifli okumalar…

HÜLYA KULALI: ÖĞRETEN OLSA PROJESİ NASIL OLUŞTU?

Yener Yesun: “ ‘Öğreten Olsa’ projesi ilk kez 5 sene önce bir matematik öğretmeni arkadaşla birlikte istişare yaparken ortaya çıktı. O da üniversite de burslu okumuş bende üniversitede burslu okumuştum. İkimizde üniversitedeyken gerek üniversiteye hazırlık aşamasında gerek de üniversitedeyken Türkiye’deki değişik profildeki öğrencilerin özellikle ekonomik zorlukları olunca yaşadığı şartları ve zorlukları biliyoruz. Ona yönelik biz ne yapabiliriz? Sosyal sorumluluk adına böyle bir projeyi hayata geçirdik. Biz öğretmeniz ancak ders anlatabiliriz. O zaman ders anlatımını videoya çekelim internete yükleyelim. Önce bir yapmaya çalıştık. Teknik birikim ve deneyimimiz yeterli olmadı. Aradan zaman geçtikten sonra geçen sene yine bir vesile oldu ve bu sefer gerek kameralarla gerek internetle ve teknik birikimimiz daha fazla. Bu işten anlayan kişilere sorduk. Bizi yönlendirdiler ve derslerin videolarını çekmeye başladık.”

ogreten-olsa-yener-yesun24-2

H.K: VİDEOLARI NE ZAMANDAN BERİ ÇEKİYORSUNUZ?

Yesun: “Mayıs ayında nasıl çekeceğimizi araştırdık. Tarzımızı belirlemeye başladık ama asıl olarak 2016 Ağustosundan itibaren tarzımızı bulduk ve videoları internet ortamına yükleme başladık.”

EKİBİNİZ KİMLERDEN OLUŞUYOR? BÜTÜN DERSLER VERİLİYOR MU? SADECE KPSS’YE YÖNELİK Mİ, TEOG VE LYS’DE VAR MI?

Yesun: “Yaklaşık olarak 25 öğretmeniz. KPSS, LYS, YGS ve TEOG grubu öğretmen arkadaşlarımız var. Her branştan bir öğretmen arkadaşımız var. Yaklaşık olarak 25 öğretmeniz.”

H.K: VİDEOLARIN UZUNLUĞU NE KADAR OLUYOR?

Yesun: “Bir öğrencinin dersteyken dikkatini verimli bir şekilde verebileceği dakika; 40 dakikadır. Pedagojik kitaplarda böyle geçer. Ama video karşısında bu daha da azdır. Çünkü ne yaparsan yap yüz yüze anlatmak gibi asla olmuyor. Araştırdık ve öğrencinin dikkatli bir şekilde dinlemesi 13 dakikayla 25 dakika arasında. O yüzden 25 dakikadan daha uzun video çekmemeye çalışıyoruz. 13 dakikanın altına da pek inmemeye çalışıyoruz.”

H.K: BURADA STÜDYO ORTAMI OLUŞTURULMUŞ. KAMERALAR, IŞIKLAR… NASIL DERS ANLATIYORSUNUZ?

Yesun: “Sayısal öğretmen arkadaşlar ya da sayısal dersler için tepede bir kameramız var. Birde karşıda bir kameramız var. Tepedeki kamera A3 kağıdı çekiyor. Karşıdaki kamerada yüzü ya da el, kol hareketlerini çekiyor. Çünkü bir ders anlatımında sadece sözle ya da sesle olmuyor anlatım. El kol kullandığın zaman çok daha akılda kalıcı olabiliyor. Çünkü iletişim sadece kulak ve dilden ibaret değil. Vücut dilini de kullanmak gerekiyor. Bu nedenle karşı kamerayı da kullanıp kendimizi gösteriyoruz. Ama özellikle sayısal derslerde asıl olay kağıtta bitiyor. Bu nedenle tepedeki kamera kağıdı karşıdaki kamerada vücut diliyle anlatabilmek için bizi çekiyor. Sözel derslerde de öğretmen arkadaşlar tahtayı kullanmak istiyor. Çünkü önceden tahtayı dolduruyor. Anlatacağı konuları vücut dilini kullanarak anlatıyor.”

H.K: İNTERNET ORTAMINDA DERS ANLATMAK NASIL BİR DUYGU? SONUÇTA KAMERAYA KARŞI KONUŞUYORSUNUZ VE SİZE GERİ DÖNÜŞLER OLMUYOR?

Yesun: “Sormayın J Genel olarak birlikte olduğumuz arkadaşlar belli bir süre öğretmenlik yapan ve biraz daha neşeli bir profile sahip kişiler. Ama kendimden de biliyorum. Normal rahat bir insanken kameranın kayıt tuşuna basıyorsun ve birden soğukluk oluyor. O zamanda tadı tuzu olmuyor. Normalin dışına çıkıyorum. Bende kayıt tuşuna bastım ama yüklemek için değil sadece alışmak için. İlk başlarda 40-50 kez video çektim ama hiç birini yüklemedik. Belli bir zaman sonra alışıyorsun ve ondan sonrada çok fark etmiyor.”

H.K: ÖĞRENCİLERİNİZDEN GELEN TEPKİLER NASIL?

Yesun: “Genel olarak videoları öğrencilerle birlikte çekiyoruz. Ders anlatırken arkadaşlar bu böyle demek yerine öğrencimi yanıma oturtup bu böyle değil mi diye soruyorum. Evet, hocam diyor. Bazen yanıltıcı soru soruyorum ve genel olarak öğrencilerin yaptığı hatayı yapıyor. Düzeltme şansı daha çok oluyor. Birde videolarını arkadaşlara gösterip ünlü olduk muhabbeti oluyor böylece bende ünlü oluyorum.”

ogreten-olsa-azem-gumus26-3

Azem Gümüş: “Sadece Fethiye’den değil, daha uzaklardan da öğrenciler var. Onlardan da şöyle tepkiler alıyoruz: Hocam şu konuyu ne zaman anlatacaksınız? Bizim dersleri takip eden ve ders çalışma programına bizim dersleri ekleyen öğrencilerde var. Ve sabırsızlıkla bekliyor. Hocam şunları izledik, şu konular ne zaman gelecek şeklinde dönüşler oluyor. Bizde onlar için biran önce konuları çekip yüklüyoruz.”

H.K: BİR DERSİN ÇEKİMİ NE KADAR SÜRÜYOR?

Yesun: “Dersin ön hazırlığı uzun sürüyor. Genel olarak bilgisayarcı arkadaşlar kağıtlara yazdığı için önce öğretmen arkadaşlar soruları ya da anlatılacak olan metni bilgisayarcılara veriyor. Bilgisayarcı yazıyor ve yazdıktan sonra kameraman ve kurgucu arkadaş öğretmeni yönlendiriyor, öğretmen arkadaş çekiyor çektikten sonra videolar bilgisayarda tekrar işleniyor. İşlendikten sonra internet ortamına yükleniyor. O yüzden 15-20 dakikalık bir videonun bütün aşamaları yaklaşık 3-4 saat sürüyor.”

Gümüş: “Birde aksilikler olma ihtimali var. Elektrikler kesilebiliyor ya da dışardan sesler gelebiliyor. Örneğin tam video çekiyoruz dışarıdan düğün konvoyu geçiyor. Sonra tekrar baştan dersi kameraya çekiyoruz.

H.K: YOU TUBEDE KAÇ TANE TAKİPÇİNİZ VAR?

Yesun: “Yaklaşık 2 bin.”

H.K: KPSS’DE ÇIKAN BİR SORUYU NECATİ HOCAMIZ AYLAR ÖNCESİNDE BENZERİNİ ÇÖZMÜŞ. BİRAZ ONDAN DA BAHSEDELİM…

Yesun: “Necati hocam gururumu. Zaten bu projenin en başından beri o da vardı. Bizde aynı anda TEOG, LGS, YGS ve KPSS hocalarıyla hep beraber çalışıyoruz. Bu sınav sorularını hazırlayan ÖSYM’nin zümresi belli bir mantığa soru çizgisine sahip. Deneye yönelik muhakemeye yönelik çizgi bu da. Eskiden sayısal mantığa yönelik sorular gelirken şimdi öğrenciyi daha çok düşünmeye itmeye yönelik sorular geliyor. Haliyle bence avantajımız örneğin Necati Hocam bizlerleyken YGS, LYS’de ne oluyor, TEOG’da ne oluyor sonuçta görmüş oluyor. Biz Ağustos’tan beri birlikteyiz. Sonuç olarak KPSS’de çıkan soruyu sanki Necati hocam kendi yazmış gibi oldu.”

H.K: İLERLEYEN ZAMANLARDA PROJENİZ VAR MI?

Yesun: “Bu proje ilk başta bir iki branşta başladı. Daha sonra değişik branştaki arkadaşlar katıldı. Şimdi KPSS, YGS, LYS ve TEOG gibi genişledik yaklaşık 25 öğretmen arkadaş olduk. İlk etapta bu videoları yükleyip dershaneye gidemeyen öğrenciler yararlansın istedik. Açıp tekrar tekrar izlesinler.  Ya da dershaneye gitmiş olsa bile tekrarını veya bir başkasının farklı anlatış tarzını izlemiş olur. İlk olarak sosyal sorumluluk olarak başladık. Birkaç tane iletişim halinde olduğumuz üniversitedeki öğretim görevlisi arkadaşlar var. Özellikle İngilizce eğitimi yapan üniversitelerdeki dersleri anlatacak olan öğretim görevlisi arkadaşlarla iletişim halindeyiz. İlerleyen zamanlarda onları da yükleyeceğiz. Bütün dünyaya açılıp bir dünya markası olmaya çalışacağız. Fethiye’den başlayıp kartopu gibi büyüyen İstanbul’dan, Kırşehir’den, Kayseri’den, Muğla’dan, Ankara’dan değişik arkadaşlar var. Değişik şehirlerden, değişik kurumlardan öğretmenlerin bir birlikteliği olduğu için ‘Öğreten Olsa’ projesinde hepimiz bir birimizden etkileniyoruz ve sonuca yönelik çok güzel şeyler yapacağımıza inanıyorum.”

“FETHİYE’DEN BİR MARKA ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Gümüş: “Biz öğretmen olduğumuz için yıllarca sınavlara öğrenci hazırladık. Buradan başladı. Bir YGS, LYS daha sonra KPSS, TEOG şeklinde gelişti. Ama ismimiz o kadar uygun ki daha birçok şey öğretmeye. Daha sonra neden yeni bir dil öğretmeyelim ya da piyano öğreten olsa, bilgisayar öğreten olsa… Tabi bu uzak bir hedef ilk önce biz kendi işimizi yapıp başarılı olacağız ve 3-4 sene sonra böyle bir açılıma da gidebiliriz diye düşündük. Eğer biz ‘Öğreten Olsa’yı marka değerine taşırsak umuyoruz ki tüm Türkiye’de izlenen, eğitim denilince ilk akla gelen isimlerden biri olalım. Hem sınavlara hazırlıkta hem de genel bir eğitim öğretim anlamında sanat, spor eğitimi alanında güçlü bir isim olalım istiyorum.”

Yesun: “Özellikle değişik derslerin İngilizcesini ya da düşündüğümüz şeylerin İngilizcesini de anlatarak bütün dünyaya yayılıp bir dünya markası olma gibi bir hayalimiz var. Önce hayal kuruyoruz, sonra bu hayalimizi gerçekleştirmek için projeler üretip hayata geçirmeye çalışıyoruz.”

“BENİM DİYEN HERKES ÖĞRETEN OLSA’DA YER ALABİLİR”

H.K: SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ?

Gümüş: “Bu aşamada biz bir şeyler yapıyoruz ama tamamen kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Biz öğrencilerimiz ve velilerimizden destek bekliyoruz. Çünkü her iş destekle büyür. Bize destek olabilecek herkese kapımız açık. Biz yenilikçiyiz ve her türlü fikre açığız. Çünkü bu fikirde böyle oluştu. Benim diyen herkes Öğreten Olsa’da yer alabilir…”

Yesun: “Bu sosyal sorumluluk projesidir. O yüzden benimde çorbada bir kaşık tuzum olsun diyen arkadaşlarımız varsa bekliyoruz. Bu iş benim ya da senin değil tamamen sosyal sorumluluk projesi.”

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Velilerden öğretmen isyanı Velilerden öğretmen isyanı

Esenköy Mahallesi'nde bir grup veli, çocuklarının derslerine giren öğretmenin yetersizliğini ileri sürerek değiştirilmesi talebinde bul...

Sıra dışı bir sınıf ‘Martılar’ Sıra dışı bir sınıf ‘Martılar’...

Fethiye Gazi İlkokulu öğretmeni Serdar Yaşar Yağcı öğrencilerine, tasarımını ve düzenlemesini kendisinin yaptığı, tavanında ‘martı’ları...

İlköğretim Haftası başladı İlköğretim Haftası başladı

Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce İlköğretim Haftası için Beşkaza Meydanında Atatürk Anıtına Çelenk koyma töreni yapıldı. ...

Bu seminer kaçmaz! Bu seminer kaçmaz!

"Rehberlik ve Ölçümleme" konularında danışman olan Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nden Yrd. Doç Dr. Ok...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatörleri de belirlendi Görev dağılımı yapıldı, i...

10 Şubat 2018 Cumartesi günü yapılan Ak Parti Muğla il kongr...

Teleferik, Babadağ’ı uçuracak Teleferik, Babadağ’...

Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterile...

“Çağırın gelelim Kur’an öğretelim” projesi başladı “Çağırın gelelim Kur̵...

Seydikemer Müftülüğü “Çağırın gelelim Kur'an öğretelim" proj...

Mehmetçik Vakfı’na 26 bin 185 TL gönderdiler Mehmetçik Vakfı’na 26 bin...

Fethiye Belediye personeli tarafından toplanan 26 bin 185 TL...

Büyükşehir’den Seydikemer’e 1 milyon 579 bin TL’lik yatım Büyükşehir’den Seydikemer...

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Seydikemer İlçesi Karadere hali...

Fethiye’yi izleyen Çinliler tatil rezervasyonu yaptırıyor Fethiye’yi izleyen Çinlil...

Çekimleri Fethiye’de yapılan, Çin’de n fazla izlenen program...

Açık Kapı Projesi Muğla’da da hayata geçirildi Açık Kapı Projesi Muğla’d...

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından...

Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz” Selvi: “Bir ittifak düşün...

Vatan Partisi Fethiye İlçe Başkanı ve MKK Üyesi Selçuk Selvi...

‘Turizmin 12 aya yayılması için çok önemli’ ‘Turizmin 12 aya yayılmas...

Muğla, Karadenizli acentecilerin ardından Gaziantep ve Adana...

CHP’li Aldan, Altın Taç’ı Milas’a istedi CHP’li Aldan, Altın...

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Muğla'nın Milas ilçe...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ