Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

MÜMKÜNMÜŞ!

  Bıktıracak ölçüde çok tekrarladığımı biliyorum. Bu nedenle yazılarımı takip edenler artı çarşıda, pazarda ya da yolda beni görünce, biraz da alaycı bir üslupla; Kaya Köyünde kurumlara bir örnek yapı yaptıramadınız Işık Hanım…. Diyorlar. O kadar çok tekrarlamışım ki artık iz bırakmış, beni görünce yılan hikayesine dönen ısrarcılığımı hatırlıyorlar. Bu güne kadar olmayacak bir hikaye’yi […]

26 Ekim 2016 - 9:07 'de eklendi ve 158 kez görüntülendi. A+A-

MÜMKÜNMÜŞ!

 

Bıktıracak ölçüde çok tekrarladığımı biliyorum.

Bu nedenle yazılarımı takip edenler artı çarşıda, pazarda ya da yolda beni görünce, biraz da alaycı bir üslupla;

  • Kaya Köyünde kurumlara bir örnek yapı yaptıramadınız Işık Hanım….

Diyorlar. O kadar çok tekrarlamışım ki artık iz bırakmış, beni görünce yılan hikayesine dönen ısrarcılığımı hatırlıyorlar.

Bu güne kadar olmayacak bir hikaye’yi yazmaktan ve konuşmaktan bıkmayan bir “ takıntılı “ muamelesi gördüğüm doğrudur.

Şikayetçi değilim bazen haklılığınızı anlatmak çok zaman alır.

Fethiye de; başta Fethiye Belediyesi olmak üzere oda ve STK ların iş birliği ile Kaya Köyünde hiç değilse Birkaç yapının restore edilmesi ile oluşturulacak örnek uygulamaların dikkatleri buraya çekeceğini ve ardından gelecek olumlu diğer örneklere de yol açabileceğini söyledim hep.

Ne yazık ki bu ısrarcı önerim muhataplarınca;

  • Kim uğraşacak?

Umursamazlığı ile karşılık buldu.

Son Birkaç yıl içinde önce üç yüz yataklı otel yapımı ihalesi ile gözler Kaya Köyüne özellikle de Levissi Bölgesine çevrildi.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün tasarrufunda bulunan yapıların bulunduğu bölgenin imar durumu üç yüz ya da beş yüz yataklı otel yapımına ihale öncesi uydurulmuştu halen de uygun o nedenle de yeni bir otel ihalesi her an gerçekleşebilir.

Bu ihtimalin de cazibesi ile; Mübadele sonucunda Batı Trakya’dan gelen göçmen Türklerin yerleştirildiği yamaçların alt kısımlarında ki özel mülkiyetlerden el değiştirme ya da uzun süreli kiralama sonucu mülkiyet ya da kullanım hakkı kazananlar şu anda üç ayrı yapıda ruhsatlı restorasyon çalışması yürütüyorlar.

Bir çalışma Eski Sarnıç Restoran’ın bulunduğu ada’da sürdürülüyor, diğer çalışma Panayia Klisesi’nin(aşağı Kilise) doğu yönünde ki bir yapıda sürdürülüyor. Bir çalışma da “ Tellal Tepe” olarak bilinen Kaya Köyü girişindeki yapı da sürdürülüyor.

Umarım; onaylı projelerine uygun olarak da tamamlanırlar.

Her restorasyon Kaya Köyü yaşayanı ve ilgilisi olarak elbette beni de memnun ediyor.

Ama; bir soruyu da sormadan geçemeyeceğim.

Özel mülk olarak yapılan bu restorasyon çalışmalarının hiç değilse birkaç örneği Fethiye Belediyesi Tüzel Kişiliği öncülüğünde yapılamazmıydı?

Milli Emlak Genel Müdürlüğünden tahsisin zor bir süreç olduğunu kabul etsek bile özel mülkiyetlerden uzun süreli kiralama yolu ile örnek restorasyon yapmak demek ki mümkünmüş, bu süreç için istenirse pekala uğraşılabiliyormuş.

Bu günlerde hummalı çalışmalarla süren imalatlar sonunda ortaya çıkacak yapılar eminim yatırımcılar ve aileleri için iyi birer yatırım olacaktır ama ayni girişimci çaba Kaya Köyü ve Köylüsü içinde gösterilseydi keşke.

Çok değil iki ya da üç yapının kamu eli ile onarımının yapılması ile güzel örnekler oluşturmak demek ki mümkünmüş, yapılmamış….Yazık…. çok yazık.

Seçilerek gelinen görevler de seçilmişler “ Hemşehrilerinin mahalli ve müşterek ihtiyaçlarını karşılama” sözü vererek seçiliyorlar ama iktidar gücü bir kez ele geçirilince de hemşehrilerin müşterek ihtiyaçlarını değil müştereklerin ihtiyaçları gözetiyorlar.

Bu gün; Tellal Tepe’de sürdürülen restorasyon’un Fethiye Belediyesi Tüzel kişiliği ya da şirketleri adına yürütülüyor olmasını çok isterdim.

Sonrasında bir özel işletme haline gelmesini değil; Kaya Köyünün unutulmaya yüz tutmuş  kuru kara incir dizilerinin( dilgeritlerin), menekiç sakızları’nın, nar ekşilerinin, nohutları’nın, tarhanası’nın, pekmezi’nin satıldığı, yapım ritüelerinin anlatıldığı bir mekan, bir umut olmasını  isterdim.

Bu gün hevesli çalışmalarla sürdürülen restorasyon çalışmaları bütün bunların istenirse mümkün olduğunu üstelik kurum kimliği ile daha da kolay olacağını gösteriyor.

Bu gün Fethiye’yi yönetenler Vizyon derken sadece yakın çevrelerini görmeyi anlıyorlarsa çok değil kısa bir süre sonra Kaya Çukurunda ve Levissi Bölgesinde daha çok para kazanma ve kazandırma adına sürdürülecek talan’a da ayni anlayışı göstereceklerdir.

Belediyecilik “ ağır, derin “ olmayı değil sadece adil olmayı gerektirir.

Adil bir belediyecilikte öncelik şehrin nimetlerinden çok para kazanmak ve çevrenizdekilere kazandırmak değil adil bölüşmenin yolunu açmak, öncelik etmektir.

Büyükşehir Yasasının ilçe belediyelerine eli kolu bağlı olma duygusunu nasıl yaşatıyor olduğunu sıkca tekrarlıyorum; 5216 Sayılı Büyükşehir yasası ve 5393 Sayılı Belediye Yasası belediyelerin görevlerini sıralıyor…5216 Sayılı Yasa’nın 7. maddesi ilçe belediyelerine verilen görevler arasında “ Kültür ve tabiat varlıkları ve tarihi dokuyu korumak; kent tarihi bakımından önem taşıyan mekanların ve işlevlerinin geliştirilmesine ilişkin hizmetler yapma” görevlerini de sayıyor.

Mevcut “ yazılmış belediyecilik kitaplarında “ yazılı görevleri yapmak zorunda olan yürütme  konumundaki seçilmişler bunları mutlaka biliyorlardır da…hemşehrilerim de bilsin istedim.

 

 

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
HER BELEDİYE BAŞKANININ BİR TELLİ DOSYASI VAR GALİBA! HER BELEDİYE BAŞKANININ BİR TELLİ DOSYAS...

Kurumlarda işi olanlardan başvuruları sırasında istenenler sıralanır; En çok da; Büyükşehir yapılanması içindeki ilçeler ve büyükşehir belediyesi birbirleriyle konuşma...

FETHİYELİ OLMAK BİRAZDA SORUMLULUKTUR FETHİYELİ OLMAK BİRAZDA SORUMLULUKTUR

Her şehrin yılların süzgecinden geçerek şekillenen, içinde biraz şiir, biraz şarkı, biraz koku, b...

MERKEZİ İKTİDARA YEREL İKTİDARLAR TAŞIR MERKEZİ İKTİDARA YEREL İKTİDARLAR TAŞIR...

Siyasi partiler bir süredir, İl ve İlçe seçimlerini tamamlayıp 2019 Yerel Seçimlerine ardından da...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Babadağ’dan paraşütle uçmaya engel yok! Babadağ’dan paraşütle uçm...

Fethiye Belediyesi tar...

25 ilden 300 katılımcıyla Bisiklet Festivali başladı 25 ilden 300 katılımcıyla...

Ortaca’da üçüncüsü düz...

30 yıllık baraj kurudu 30 yıllık baraj kurudu

Muğla’nın Bodrum ilçes...

‘Ağabey canlı yayın yapıyoruz, high speed yapar mısın?’ ‘Ağabey canlı yayın...

Bodrum’da alkollü kull...

Arızalanan teknede 71 göçmen yakalandı Arızalanan teknede 71 göç...

EGE Denizi'nde makine ...

“Arıcıın13 Liraya sattığı bal aynı ilçelerde markette 30-35 Lira” “Arıcıın13 Liraya sattığı...

MHP Muğla Milletvekili...

2017 yatırımları değerlendirildi 2017 yatırımları değerlen...

İl geneli yatırımların...

Marmaris rallisine Bakan Aşkın Bak da katılıyor Marmaris rallisine Bakan ...

TÜRKİYE Otomobil Sporl...

Fethiye Üniversitesi’nin lobi faaliyetleri başladı Fethiye Üniversitesi’nin ...

Çalışmalarını Fethiye ...

‘SİT alanları korunuyor ama isimleri değişiyor’ ‘SİT alanları korun...

Çevre ve Şehircilik Ba...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ