Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

YAT ÇEKEK YERİ PROJESİNİN AKIBETİ MERAK EDİLİYOR

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan 2015 yılında yaptıkları faaliyetleri açıkladı. Arıkan 2015 yılında yaptıkları ‘çevre ve projeler’ faaliyetleri arasında “Yat Çekek ve İmal Yeri Projesi”nin de olduğunu söyledi.  2015 yılında Karaot bölgesindeki, Yat İmal ve Çekek Yerleri Kooperatifi’ne tahsisi yapılmış olan bölgede Yat İnşa, Bakım Onarım Çekek Yeri Kompleksi projesine yönelik […]

20 Ekim 2016 - 8:14 'de eklendi ve 141 kez görüntülendi. A+A-

YAT ÇEKEK YERİ PROJESİNİN AKIBETİ MERAK EDİLİYOR

İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan 2015 yılında yaptıkları faaliyetleri açıkladı. Arıkan 2015 yılında yaptıkları ‘çevre ve projeler’ faaliyetleri arasında “Yat Çekek ve İmal Yeri Projesi”nin de olduğunu söyledi.  2015 yılında Karaot bölgesindeki, Yat İmal ve Çekek Yerleri Kooperatifi’ne tahsisi yapılmış olan bölgede Yat İnşa, Bakım Onarım Çekek Yeri Kompleksi projesine yönelik başvurular tamamlanmış, ilgili tüm kurumlardan olumlu görüşleri alınmış olup bakanlık oluru beklenen projenin akıbeti ise merak ediliyor?

Batı Akdeniz Gazetesi olarak Fethiye’de faaliyet gösteren Oda’lar hakkında yaptığımız yazı dizisinde Oda Başkanlarının, yönetim kurulu üyelerinin ve Oda üyelerinin ne kadar maaş aldıkları, oturum ücreti alıp almadıkları, kuruma bağlı her hangi bir kuruluştan ücret alıp almadıklarını, Oda gelirlerinin nelerden oluştuğu ve Oda üye sayılarını gündeme taşımıştık. Bazı Oda başkanları bu soruları cevapsız bırakmayı tercih ederken bazı oda başkanları da maaş almadıklarını, maaş alanlarında ne kadar maaş aldıklarını haberimizde yazmıştık.

Haberimizin devamı olarak Oda’ların 2015 yılında üye ve genel oturuma açık ne tür faaliyetlerde bulundukları, üyelerin ve üye çalışanlarının gelişimine katkı sağlanması için kurs, seminer, eğitim vs düzenlenip düzenlenmediği konusunda İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Başkanı Şaban Arıkan, açıklamalarda bulundu.

Arıkan, DTO Fethiye Şubesi’nin Deniz Turizmi Sektörünün gelişimine paralel olarak 16 Aralık 1998 yılında kurulduğunu belirterek; “Sorumluluk sahası Eşen çay ağzı ile Ekincik Körfezini kapsayan alan olup, bu alanda Fethiye ve Göcek Liman Başkanlıkları bulunmaktadır. Şubemizde 20 asil 20 yedek üyeden oluşan bir meclis ve meclis üyeleri arasından seçilmiş 5 asil ve 4 yedek üyeden oluşan bir Yönetim Kurulu vardır. Şubemizde 1 Şube Müdürü ve 3 memur olmak üzere toplam 4 personel bulunmaktadır” dedi.

DTO Fethiye Şubesinin 2015 Yılı Faaliyetleri hakkında bilgiler aktaran Başkan Arıkan; eğitim faaliyetleri, organizasyonlar,  toplantı-çalıştay ve seminerler, çevre ve projeler ile tanıtım ve sosyal faaliyetlerde bulunduklarını ifade etti.

Eğitim Faaliyetleri hakkında bilgiler aktaran Arıkan:9 ve 10 Ocak 2015 tarihlerinde üyelerimize yönelik olarak Gemi Hareket Jurnali ve ÖTV’siz Yakıt Jurnali Doldurma Eğitimi düzenlenmiştir. Acentelik faaliyeti yürüten üyelerimize yönelik olarak 9 Şubat 2015 tarihinde Gemi Acenteliği Yenileme Eğitim Semineri düzenlenmiştir. 3-7 Kasım 2015 tarihleri arasında Gemi Acenteliği Belgelendirme Eğitim Semineri düzenlenmiştir. Yat İmal ve Çekek yerlerindeki çalışanlara yönelik olarak 27 Mayıs 2015 tarihinde İş Sağlığı ve Güvenliği ve Çevre Eğitimleri verilmiştir. Halk Eğitim Merkezi ile şubemiz arasında imzalanan mevcut protokol kapsamında Mayıs 2015 ayında Amatör Denizcilik eğitimleri verilmiştir.” Dedi.

Arıkan: “2015 yılı içerisinde düzenlediğimiz Organizasyonlar: M. Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin AB fonlarından hibe kazanmış olduğu Denizin Büyüsü Projesinin organizasyonunda oda olarak yer alınmıştır,

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında; Liman Başkanlıkları ile koordineli olarak Fethiye ve Göcek‘te çelenk sunma ve çeşitli yarışmalar, bando ve dans gösterileri ile ödül törenleri düzenlenmiştir. Fethiye Bölgemizde gerçekleşen etkinlikte ilk olarak Yelken Yarış ve Gösterileri, Yüzme Yarışları, Kürek Yarışları, Piyade Tekne Yarışları, Denizden Top Toplama Yarışı, Denizden Tabak Çıkarma Yarışı, Yağlı Direk Yarışı gibi aktiviteler olmuştur.

2 Temmuz akşamı ise Aksaz Deniz Üs K.lığı Askeri Bandosunca bir Bando Konseri verilmiş ve çeşitli kategorilerde yapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verilmiştir” diye konuştu.

Toplantı-Çalıştay ve Seminerler hakkında bilgiler aktaran Arıkan şunları söyledi:

“İstanbul’da 22-25 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılan 19. Doğu Akdeniz Turizm ve Seyahat (EMİTT-2015) Fuarı’na gözlemci sıfatıyla katılım sağlanmıştır.

Sezon öncesi mevzuatta meydana gelen konular ve bir önceki sezonda karşılaşılan sorunlara çözüm aramak maksadıyla Sahil Güvenlik Bot Komutanlıkları ile Liman Başkanlığı ve İl/İlçe kamu ilgililerinin de katıldığı Sahil Güvenlik Bilgilendirme Semineri 8 Mayıs 2015 tarihinde düzenlenmiştir.

Birleşik Meslek Komitesi toplantıları kapsamında; 38-Yat İşletmeciliği Meslek Komitesi ve 39-Gezinti Tekneleri İşletmeciliği Meslek Komitesi toplantıları 26 Şubat 2015 te yapılmıştır.

“Fethiye Körfezinde kirlenme ve sığlaşmanın önlenmesi” konulu olarak 2016 yılında yapılması planlanan Çalıştay kapsamında gelinen durum hakkında bir değerlendirme yapmak maksadıyla bir ön koordinasyon toplantısı ve Fethiye Körfezinin denizden yerinde keşfi şube imkânlarıyla gerçekleştirilmiştir.

Bodrum, Marmaris ve Fethiye Turizm Koordinasyon Toplantıları adıyla üçüncüsü 1 Ekim Bodrum’da gerçekleştirilen toplantıya iştirak edildi.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri 10 Projesi kapsamında üyelerimize sunulacak hizmet ve olanaklar konusunda bilgilendirme toplantıları yapılmıştır.

Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz İlçe Sportif Turizm Kurulu toplantılarına katılım sağlanmış, Fethiye Bölgemizde koyların denizden keşfinin yapılarak kulvar tespit ve değerlendirmeleri yapılmış, bu kapsamda kullanılan tekne ve iaşe desteği şubemizce sağlanmıştır.

2015 yılı içinde yapılan Muğla Odaları ve Borsası Ortak Toplantılarına katılım sağlanmıştır 26. Ortak Toplantı 01 Ekim 2015’te Genel Sekreterler Planlama ve Değerlendirme Toplantısı olarak 02.10.2015 Cuma ise Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri ile Meclis Başkanları ve Genel Sekreterlerin katılımıyla Marmaris’te yapılmış ve her iki günde de yapılan toplantılara katılım sağlanmıştır.”

Çevre ve Projeler hakkında Arıkan şu bilgileri aktardı:

“Güney Ege Kalkınma Ajansına şubemizce yapılan %75 hibe kredi başvurumuzun kabul edilmesi sonrası bir atık su toplama teknesi inşa ettirilerek TURMEPA’nın kullanımına tahsis edilmiştir.

Gerek bölgesel gerekse uluslararası kıyı temizliği kapsamında TURMEPA Deniz Temiz Derneği ve Şubemizce gerçekleştirilen etkinliklere gereken katkı sağlanmıştır.

Göcek Koylarında 23 Mayıs 2015 tarihinde Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), D-Marin Göcek, Göcek Dz.Taş. Koop ve Gelin Gezelim Teknesi işbirliği ile Akdeniz’i Temiz Tutalım (Clean Up the Med) Kıyı Temizliği Etkinliği yapılmıştır.

30 Mayıs 2015 tarihinde Tavşan Adası ve Kızıl Ada ‘da Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) ile ortaklaşa Kıyı Temizliği Etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Fethiye Şubesinin Muğla Valiliği ile yapılan protokol çerçevesinde 5 ayrı ilçede yapacağı deniz ve çevre eğitimi/bilinçlendirme faaliyetlerine destek verilmektedir.

Bu kapsamda eğitimcilerin Fethiye, Ortaca ve Ula bölge eğitimlerine ulaşım ve iaşe desteği sağlanmış, Kasım ayı içinde Menteşe, Bodrum ve Yakaköy Bölgelerinde toplam 8 okula verilecek eğitime yine ulaşım ve iaşe desteği sağlanacaktır.

Çevre ve Deniz Sevgisi eğitimleri alan çocuklara 21 Nisan 2015 tarihinde tekne gezisi yaptırılmıştır.

Fethiye ve Göcek Koylar ile Ölüdeniz bölgesinde oluşabilecek görsel kirliliklerin önlenmesi amacıyla periyodik olarak kontrolü gerçekleştirilmiştir.

Bölgemizde 19 Eylül 2015 Cumartesi günü Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Fethiye Kıyı ve Deniz Merkezi, Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi işbirliği ile Fethiye (Çalış, Ölüdeniz ve Göcek dahil), Seydikemer, Dalaman ve Ortaca ilçelerinde 14 farklı noktada Uluslararası Kıyı Temizliği etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Karaot bölgesindeki, Yat İmal ve Çekek Yerleri Kooperatifi’ne tahsisi yapılmış olan bölgede Yat İnşa, Bakım Onarım Çekek Yeri Kompleksi projesine yönelik başvurular tamamlanmış, ilgili tüm kurumlardan olumlu görüşleri alınmış olup bakanlık oluru beklenmektedir.

10 Mayıs 2015 tarihinde Fethiye Cumhuriyet Baş Savcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Deniz Temiz Derneği/TURMEPA, KAYDEM Plastik Geri Dönüşüm Birimi işbirliği ile Büyük Samanlıktan Fethiye’ye doğru yol boyunca Kıyı Temizliği yapılmıştır.

Küçük deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliğinin önlenmesinde mavi kart sistemi uygulaması kapsamında tüm Türkiye genelinde yer alan marina ve balıkçı barınaklarına tanıtım amaçlı olarak DTO tarafından hazırlanan broşür Fethiye Şubesi olarak bastırılıp dağıtılmıştır.

Tanıtım ve Sosyal Faaliyetler hakkında Arıkan şunları söyledi:

“Fethiye Festivali kapsamında gelecek önemli konukların 16 Mayıs 2015 Cumartesi günü tekne ile gezdirilmesi maksadıyla bir tekne tahsisi sağlanmıştır.

Sakatlar haftası dolayısıyla 15 Mayıs 2015 Cuma günü Fethiye Bakım Rehabilitasyon Aile Danışma Merkezinde eğitim gören çocuklarla refakatçi ve öğretmenlerinden oluşan yaklaşık 40 kişinin gezdirilmesi maksadıyla bir tekne tahsisinin sağlanmıştır.

Odamızın tanıtımına katkı sağlayacağı, sosyal sorumluluk projesi olarak ele alınabileceği değerlendirilen tüm projelere şube bütçesinin el verdiği ölçüde katkı sağlanmaktadır.

Denize uzak köy okullarının öğrencilerinin refakatçi ve öğretmenlerinden oluşan yaklaşık 40 kişinin 23 Mayıs 2015 günü gezdirilmesi maksadıyla bir tekne tahsisi sağlanmıştır.

Deniz Ticaret Odasının tanıtımı kapsamında Turizm Haftası etkinlikleri içinde yer alacak şekilde 19 Nisan 2015’te şehit ailelerinin katılacağı ve 21 Nisan 2015’te Çalıca ve Y.Nadi İlkokulu öğrenci ve velilerinin katılacağı tekne gezileri yapılmıştır.

Fethiye Akıncı Özel Eğt. Merkezindeki zihinsel engelli çocukların topluma kazandırılmasına yönelik “Engelsiz Halk Oyunları” projesi etkinliği olarak 23 Nisan 2015 te yapılan halk oyunlarında ve Engelliler günü vb etkinliklerde kullanmak üzere halk oyunu kostümü almak üzere okul aile birliğine 1400 TL bağışlanmıştır.

Bölge tanıtımına ve deniz turizminin gelişimine destek olacağı düşünülerek gerçekleştirilen organizasyonlarda yabancı turizm acente temsilcilerine ve yabancı medya mensuplarına tanıtım amaçlı tekne gezileri düzenlenmiştir.

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor bayramı etkinlikleri kapsamında denize uzak okul öğrencilerinin refakatçi ve öğretmenlerinden oluşan yaklaşık 60 kişinin 19 Mayıs 2015 Salı günü gezdirilmesi maksadıyla bir tekne tahsisinin sağlanmıştır.

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 19 Nisan 2015 günü Fethiye-Göcek-Fethiye güzergâhında Şehit Ailelerinin katılacağı bir tekne gezisi yaptırılmıştır.

Sorumluluk sahamızda 2015 yılında Sportif Turizm faaliyeti yapmak maksadıyla müracaat eden firmaların Sportif Turizm Yönergesi gereğince kurul üyelerinin katılımı ile yerinde denetimlerin yapılmıştır.

Ramazan ayı münasebetiyle İMEAK DTO’dan tahsis edilen ödenek ile alınan gıda yardımlarına ilaveten aynı kriterler çerçevesinde şubemiz bütçesinden de belirli bir fon ayrılarak alınan toplam 24 gıda paketi ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmıştır.”

Haber Hülya Kulalı

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Geri dönüştürüp ormanları yok olmaktan kurtarıyorlar Geri dönüştürüp ormanları yok olmaktan k...

Fethiye’de 2017 yılında Fethiye Belediyesi ve Kaydem Plastik iş birliği ile 6 bin 281 ton ambalaj atığı çöp olmaktan kurtularak geri dö...

“Dostum Caretta” Projesi başladı “Dostum Caretta” Projesi başladı

Özel Fethiye Eğitim Kurumları Fen Bilimleri zümresi tarafından bölgemizde yaşayan, en değerli dostlarımızdan sayıları tükenmekle karşı ...

Kadınlar farklılıklarıyla birlik oluşturacak Kadınlar farklılıklarıyla birlik oluştur...

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği kadına yönelik ayrımcılık, cinsiyetçilik, nefret saldırıları ve şiddete karşı alınabilecek önlemleri kon...

Öğrenciler “ZEYTİN DALI” oldu Öğrenciler “ZEYTİN DALI” oldu

TSK’nın Türkiye sınırını tehdit eden terör örgüyü PKK, YPG’den temizlemek için Afrin’e başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’na destekler her...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
‘Yeryüzü cenneti Muğla’mıza hoş geldiniz’ ‘Yeryüzü cenneti Muğla’mı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın h...

Geri dönüştürüp ormanları yok olmaktan kurtarıyorlar Geri dönüştürüp ormanları...

Fethiye’de 2017 yılında Fethiye Belediyesi ve Kaydem Plastik...

Emlakçılar kahvaltıda bir araya geldi Emlakçılar kahvaltıda bir...

Fethiye Emlakçılar Derneği (FEMDER ) üyeleri kahvaltıda bir ...

Projelerini anlattılar Projelerini anlattılar

Deniz Ticaret Odası genel başkanlığına aday olay İş adamı Ar...

“Dostum Caretta” Projesi başladı “Dostum Caretta” Projesi ...

Özel Fethiye Eğitim Kurumları Fen Bilimleri zümresi tarafınd...

Bodrumspor-Kastamonuspor 1966: 0-0 Bodrumspor-Kastamonuspor ...

TFF 2'nci Lig Kırmızı Grup'ta son 12 haftada tek galibiyet a...

Kadınlar farklılıklarıyla birlik oluşturacak Kadınlar farklılıklarıyla...

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği kadına yönelik ayrımcılık, ci...

Başkan Demir, “Büyükşehir ile uyum içinde çalışıyoruz” Başkan Demir, “Büyükşehir...

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme toplantılarının üç...

‘Bir dönem daha görev yapmak için adaylığımızı beyan ettik’ ‘Bir dönem daha görev yap...

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)Fethiye Şubesi 12'nci olağan ...

Şehitlerimiz için lokma dağıttılar Şehitlerimiz için lokma d...

Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen dernekleri tarafından şe...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ