Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

40 YILLIK BİR YAPI MI SAHİ?

Değerli okurlar, bundan önceki yazımızda FETÖ ya da PDY veyahut P.İ.Ç diye adlandırılan, 15 Temmuz 2016 tarihinde de son derece sinsice ve aşağılıkça bir darbe girişiminde bulunan ‘DİN KİSVESİ ALTINDA’ faaliyet gösteren bir örgüt ile ilgili düşüncelerimizi dile getirmiştik. Hatırlayacaksınız, o yazımızda bu örgütün ya da bu örgütün ortaya çıkma sebeplerinin en az 200 yıllık […]

20 Ekim 2016 - 11:31 'de eklendi ve 207 kez görüntülendi. A+A-

40 YILLIK BİR YAPI MI SAHİ?

Değerli okurlar, bundan önceki yazımızda FETÖ ya da PDY veyahut P.İ.Ç diye adlandırılan, 15 Temmuz 2016 tarihinde de son derece sinsice ve aşağılıkça bir darbe girişiminde bulunan ‘DİN KİSVESİ ALTINDA’ faaliyet gösteren bir örgüt ile ilgili düşüncelerimizi dile getirmiştik.

Hatırlayacaksınız, o yazımızda bu örgütün ya da bu örgütün ortaya çıkma sebeplerinin en az 200 yıllık bir geçmişe dayandığını dile getirmiştik.

PEKİ YAYGIN İNANIŞA GÖRE EN AZ 40 YIL DEĞİLDE, NEDEN 200 YIL OLDUĞUNU İDDİA ETMİŞTİK Kİ?

Osmanlı duraklama ve gerileme dönemlerine girdiği zaman duraklama ve gerilemenin esas sebepleri ve nedenleri üzerinde ciddi bir çalışma yapılmamıştır. Ciddi çalışma yapan bir kısım aydın ve düşünce adamı da sesini ne yazık ki yeterince duyuramamıştır.

Savaş meydanlarında girdiği savaşları da sürekli kaybeden Osmanlı, ihtişamlı yıllarını artık geride bırakmaya başlamıştır.

Avrupa’nın teknik ve teknolojide yükselmesi, Osmanlı karşısındaki başarıları ‘İSLAM DİNİNİN İLERLEMEYE MANİ OLDUĞUNA DAİR’ bir algı oluşturulmaya çalışılmış ve ne yazık ki bu algı operasyonunda da başarılı olunmuştur, en azından kısmen.

Hele hele Osmanlı’nın son yüz yılında Avrupa’ya tahsil için gönderilen öğrencilerin dönüşlerinde tamamen yabancı bir kültürle bezenmiş olarak dönmeleri, din ile aralarında mesafe koymaları da ‘DİNİN TERAKKİYE MANİ OLDUĞUNA DAİR’ inanışların artmasında büyük rol oynamıştır.

BATI STANDARTLARINDA YETİŞEN AYDIN VE DÜŞÜNÜRLERİMİZE GÖRE İSLAM DİNİ İLERLEMEYE MANİ İDİ VE OSMANLININ DA GERİLEMESİNDE DİNİN BÜYÜK ROLÜ VARDI.

O halde Osmanlı ne yapmalıydı ki gerilemenin ve çöküşün önüne geçebilsin?

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz ‘İTTİHATÇILARIN DİNE BAKIŞINI’ cumhuriyet dönemi aydınları da aynen benimsemişler ve bu düşünce aynı zamanda ‘CUMHURİYETİ KURAN VE DEVLETİ YÖNETEN KADROLARCA DA’ benimsenmiştir.

Cumhuriyeti kuran ve devleti yöneten kadrolar deyince elbetteki kastımız birinci meclisin lağvedilmesiyle kurulan ‘İKİNCİ MECLİS VE ONUN DEVLET İDARESİ İÇİN SEÇTİĞİ İDARİ KADROLARDIR.’

Cumhuriyet’in kurucularının dine karşı bakış açısı neydi ve devletin dinle, vatandaşın dinle ilişkisinin nasıl olacağına dair düşünceleri neydi? Tabi ki bu soruların cevabı çok uzun ve apayrı bir yazının konusudur.

Ancak şu kadarını belirtelim ki, en azından kurucu idare ‘dinin toplum için anlam ve önemini’ ıskalamış görünüyordu. Onun içindir ki özellikle 1925’lerden sonra başlayan ve toplumun geniş kesimlerince tasvip edilmeyen bir takım uygulamalar, alınan kararlar çok büyük rahatsızlıklara sebebiyet vermişti.

Alınan karar ve uygulamaların tozu da 1930’lardan sonra  iyice artmış ve İnönü CHP’si döneminde de zirve yapmıştır.

Örneğin medreselerin kapatılması, ancak geniş halk yığınlarının dinini öğrenmesine yarayacak alternatif kurumların kurulmaması, çok önemli din alimlerinin idam edilmesi, hatta Kur’an eğitim ve öğretiminin yasaklanması, ezanın Türkçe okutulma mecburiyeti gibi uygulamalar cumhuriyetin kurucu iradesinin din ile ilişkisini ve dine bakış açısını yansıtması açısından verilebilecek önemli örneklerdir.

Devam edeceğiz haftaya nasipse inaşlaah…

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Geri dönüştürüp ormanları yok olmaktan kurtarıyorlar Geri dönüştürüp ormanları yok olmaktan k...

Fethiye’de 2017 yılında Fethiye Belediyesi ve Kaydem Plastik iş birliği ile 6 bin 281 ton ambalaj atığı çöp olmaktan kurtularak geri dö...

“Dostum Caretta” Projesi başladı “Dostum Caretta” Projesi başladı

Özel Fethiye Eğitim Kurumları Fen Bilimleri zümresi tarafından bölgemizde yaşayan, en değerli dostlarımızdan sayıları tükenmekle karşı ...

Kadınlar farklılıklarıyla birlik oluşturacak Kadınlar farklılıklarıyla birlik oluştur...

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği kadına yönelik ayrımcılık, cinsiyetçilik, nefret saldırıları ve şiddete karşı alınabilecek önlemleri kon...

Öğrenciler “ZEYTİN DALI” oldu Öğrenciler “ZEYTİN DALI” oldu

TSK’nın Türkiye sınırını tehdit eden terör örgüyü PKK, YPG’den temizlemek için Afrin’e başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’na destekler her...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
‘Yeryüzü cenneti Muğla’mıza hoş geldiniz’ ‘Yeryüzü cenneti Muğla’mı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın h...

Geri dönüştürüp ormanları yok olmaktan kurtarıyorlar Geri dönüştürüp ormanları...

Fethiye’de 2017 yılında Fethiye Belediyesi ve Kaydem Plastik...

Emlakçılar kahvaltıda bir araya geldi Emlakçılar kahvaltıda bir...

Fethiye Emlakçılar Derneği (FEMDER ) üyeleri kahvaltıda bir ...

Projelerini anlattılar Projelerini anlattılar

Deniz Ticaret Odası genel başkanlığına aday olay İş adamı Ar...

“Dostum Caretta” Projesi başladı “Dostum Caretta” Projesi ...

Özel Fethiye Eğitim Kurumları Fen Bilimleri zümresi tarafınd...

Bodrumspor-Kastamonuspor 1966: 0-0 Bodrumspor-Kastamonuspor ...

TFF 2'nci Lig Kırmızı Grup'ta son 12 haftada tek galibiyet a...

Kadınlar farklılıklarıyla birlik oluşturacak Kadınlar farklılıklarıyla...

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği kadına yönelik ayrımcılık, ci...

Başkan Demir, “Büyükşehir ile uyum içinde çalışıyoruz” Başkan Demir, “Büyükşehir...

Muğla Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme toplantılarının üç...

‘Bir dönem daha görev yapmak için adaylığımızı beyan ettik’ ‘Bir dönem daha görev yap...

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD)Fethiye Şubesi 12'nci olağan ...

Şehitlerimiz için lokma dağıttılar Şehitlerimiz için lokma d...

Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen dernekleri tarafından şe...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ