Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

SEYDİKEMER’DE KAMUOYU RAHATSIZ

  Seydikemer Müftülüğü üzerinden din ve din adamlarına saldırı devam ediyor. Seydikemer merkezli yayın yapan bir internet sitesinde yapılan haberde ilçe müftüsü üzerinden kuruma yapılan haksız eleştiri tepki çekiyor. Diyanet-Sen Seydikemer İlçe Başkanı Mustafa Özbek  “Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Seydikemer İlçe Müftülüğümüzü hedef alarak iftira dolu sözlerle yalan haberler yapılması oldukça manidardır.’’ dedi. TÜRK […]

08 Ekim 2016 - 8:32 'de eklendi ve 126 kez görüntülendi. A+A-

SEYDİKEMER’DE KAMUOYU RAHATSIZ

 

Seydikemer Müftülüğü üzerinden din ve din adamlarına saldırı devam ediyor. Seydikemer merkezli yayın yapan bir internet sitesinde yapılan haberde ilçe müftüsü üzerinden kuruma yapılan haksız eleştiri tepki çekiyor.

Diyanet-Sen Seydikemer İlçe Başkanı Mustafa Özbek  “Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Seydikemer İlçe Müftülüğümüzü hedef alarak iftira dolu sözlerle yalan haberler yapılması oldukça manidardır.’’ dedi.

TÜRK DİYANET VAKIF-SEN Seydikemer İlçe Temsilcisi Harun Karakoç da “Çok çirkin ve mesnetsiz iftiralar” diye tepki gösterdi.

İlçe müftüsünün yetkisinde olmamasına rağmen bir camiye din görevlisi atamasının yapılması konusunun gündeme getirilmesi ilçede “Üzüm yemek değil, amaç bağcıyı dövmek” olarak nitelendirilirken, sitede yapılan haberde, “FETÖ olayları sonrası boşalan Uğurlu Camisi için herhangi birisine söz verildi mi? İmam Hatip A.K’ye başka neresi olursa olsun iste ama burayı isteme denildi mi? Mülakata alınacak adaylar arasından Uğurlu Camii’ne H.K.atanacak mı?” gibi soruların sorulması da tepkileri daha da arttırdı.

ATAMALAR İL MÜFTÜLÜĞÜ VE VALİLİKÇE YAPILIYOR

Din görevlilerinin camilere atama işlemleri ilde yapılan sınavdan aldığı puana göre İl Müftülünün önerisiyle valilik tarafından yapılıyor. Alınan bilgiye göre ilçe müftüsünün camilere imam hatip atama yetkisi bulunmuyor.

KAMUOYU RAHATSIZ

Seydikemer’de özellikle şehit cenazesinde İlçe Kaymakamı Muammer Köken’in halkın içinde İlçe Müftüsü Ali Can’ı rencide edici konuşması, ilçede organize edilen bir konferansa izin verilmemesi gibi konularla başlayan, en son da 15 Temmuz gecesi hain kalkışma sırasında camide sala okunmasının engellenmesiyle tavan yapan gerginliklerden Seydikemer kamuoyu rahatsız.

Camide salanın durdurulmasıyla ilgili Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken tarafından polislerin görevlendirildiği iddia edilmiş, ardından da Kaymakam Köken hakkında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmıştı.

ÖZBEK, “’DİN GÖREVLİLERİMİZE İFTİRA ATMAK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR”

Diyanet-Sen Seydikemer İlçe Başkanı Mustafa Özbek  “Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Seydikemer İlçe Müftülüğümüzü hedef alarak iftira dolu sözlerle yalan haberler yapılması oldukça manidardır.’’ dedi.

Başkan Özbek: “Diyanet ve dolayısıyla Müftülük milletimizin inancına hizmet eder. Dini hayatımızı yönetir. Milletimizin inancını temsil eder. 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin yapıldığı gece, bütün camilerimizden salalar okuyarak milletimizi birlik ve beraberliğe davet eden, inancına kuvvet veren, darbeye karşı direnişe çağıran din görevlilerimize iftira atmak kimsenin haddi değildir.

Müftülüğümüzün ve din görevlilerimizin itibarına kasteden her söz ve davranış milletimizin inancına yapılmış bir saldırıdır. Asla kabul edilemez. Müftülük gibi hepimizin el üstünde tutması gereken bir kurumu kendi çirkin çıkarlarına alet etmek isteyenler kendilerine baksınlar! Kim olduğu ve ne idüğü belirsiz karanlık kimselerin kara sözleri, kendi karanlık dünyalarını açığa vurmalarıdır.

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin yapıldığı gece, bütün camilerimizden salalar okuyarak milletimizi birlik ve beraberliğe davet eden, inancına kuvvet veren, darbeye karşı direnişe çağıran din görevlilerimize, Camiler ve Din Görevlileri Haftasında Seydikemer İlçe Müftülüğümüzü hedef alarak iftira dolu sözlerle yalan haberler yapılması oldukça manidardır. İnternet üzerinden haberler yaparak Müftülük Camiamızı yıpratmaya çalışan bu kişi kendisini gizlemek için her türlü adımı atsa da, bizler yaptığımız araştırmalar sonucunda Kendisinin Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde öğretmen olduğunu öğrendik. Seviyesine inmek istemediğimiz bu kişi önce kendi işine baksın. Başka Bir ilden yönettiği internet haber sayfasından Seydikemer ilçemizi karıştırmaya kalkışıp İtibar suikastçıları yapmasın! Bu itibar suikastçısının yaptığı iftiranın Gereğini Avukat arkadaşlarımız yapacaktır. Kamuoyunun bilgisine sunarız.”

İFTİRA VE ÇİRKİN BİR SALDIRI

Konuyla ilgili TÜRK DİYANET VAKIF-SEN Seydikemer İlçe Temsilcisi Harun Karakoç da yazılı bir açıklama yaptı. Karakoç açıklamasında, bunun kesinlikle mümkün olamayacağını belirterek, işleyiş hakkında bilgiler verdi. Ayrıca Karakoç örnek bir davranış sergileyerek, sınavı kazanıp tercih hakkı olduğu halde bahsi geçen Uğurlu Camii imamlığına da başvuru yapmayacağını açıkladı.

Karakoç’un açıklaması şu şekilde; 03.10.2016 tarihinde Şanlıurfa’nın Bozova  ilçesinde öğretmenlik yaptığını  bildiğimiz  bir  şahıs tarafında Seydikemer’den çeşitli şer odakları  tarafından ısmarlama  olarak,  şahsımı sendikamızı ilçe müftümüz Ali  Can  hocamızı  ve  Seydikemer  Müftülüğümüzü  hedef  alan,    bir itibar suikastı  düzenlenmiş   ve kurumumuzu  yıpratmak için  çeşitli iftiralarla çirkin bir  şekilde  saldırı  yapılmıştır.

Yapılan yalan haberde: İsmi geçen A.K.’yi Müftü Ali Can hocamızın makamına  çağırdığı  ve   bahse  konu olan  Uğurlu Camii’ne şahsım için söz verildiği  kendisinin   başka  bir camiye  müracaat etmesinin söylendiği  şeklinde mesnetsiz iddialarla  dolu müftülüğümüzü şahsımı   sendikamızı, müftümüz  Ali Can hocamızı  hedef  alan  talihsiz  bir  haber yapılmıştır.

 

Öncelikle:

Şanlıurfa’nın Bozova ilçesinde görev yapan malum  sitenin editörü olan S.K.’nın bilgisiz  cahilce Diyanet İşleri Başkanlığı’nın  sınav  yönetmeliğini    müracaatların,  sınavın   ve  tercihlerin  nasıl  yapıldığını  bilmeden, sırf  sendikamızı  müftülüğümüzü   karalama  adına yaptığı  bu haberden sonra  kamoyunu bilgilendirmek    ve bu  iftiralara  cevap  vermeyi uygun gördük.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI SINAV YÖNETMELİĞİNE GÖRE;

MÜNHAL(BOŞ) KADROLARA MÜRACAATLAR İKYS SİSTEMİ ÜZERİNDEN İNTERNETTEN YAPILMAKTADIR

Yalan haberde iddia edildiği gibi şahsen ya da dilekçe ile  müracaat yapılmamaktadır.

Yani ilçe müftüsünün müracaat alma yada müracaat  kabul etmeme  gibi  bir  yetkisi  bulunmamaktadır.

Bütün adaylar  internet üzerinden  müracaatlarını  yapabilirler  buna  ilçe  müftüsü  dahil hiç kimse  engel olamaz.

2)YİNE DİYANET İLERİ  BAŞKANLIĞI SINAV  YÖNETMELİĞİNE  GÖRE; YARIŞMA  SINAVI, İL  MÜFTÜLÜĞÜNDE OLUŞTURULAN BİR DAİMİ  KOMİSYON TARAFINDAN YAPILIR.

Yapılan  yalan haberde idda  edildiği  gibi ilçe müftüsü Ali  Can  bu  komisyonda yer almamaktadır.

Haber de  iddia  edildiği üzere   istediği kişiyi  istediği  camiye  alma  gibi  bir  durum da  söz  konusu  değildir.

3)YARIŞMA  SINAVI  SONUNDA  TERCİH YAPABİLMEK İÇİN 70  OLAN BARAJ PUANINI  GEÇEN  ADAYLAR TERCİHLERİNİ  YİNE İKYS  SİSTEMİ  ÜZERİNDEN YAPARLAR

Yalan haber  de  iddia edildiği üzere ilçe müftüsünün istediği  kişiyi alabilme durumu  söz konusu  değildir. Bu tercihlere  ilçe  müftülüğü il  müftülüğü   bile  müdahale  edememektedir. Bütün adaylar  bireysel olarak kendi  tercihlerini  kendileri  yapmaktadır.

Kamuoyunu bilgilendirmek  için   vermiş olduğumuz  bu  bilgilerden  sonra

Şahsımı, sendikamızı, kurumumuzu, ve ilçe müftümüzü  zan  altında bırakmamak  adına; yukarıda bahsetmiş olduğumuz  şartları  taşımama  rağmen   bahse  konu olan  uğurlu mahallesi camii ve  Seydikemer de  ki  diğer  camiler için  tercih   hakkımı  kullanmıyorum.

Bununla birlikte bu haber sitesine  yalan  haber  yaptıkları için sendikamızın avukatları  aracılığıyla  suç duyurusunda bulanacağız.

Şahsıma, sendikamıza, kurumumuza, ve ilçe  müftümüze yapılan bu  itibar suikastına  imza atan  internet  haber  sitesini, bu  sitenin arkasındaki şer  odaklarını, Şanlıurfa  Bozova’dan ısmarlama haber yapan editörleri, şahsım kurumum  sendikamız ilçe  müftümüz  ve  saygıdeğer  Seydikemer halkından özür  dilemeye  davet  ediyorum.” Dedi.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni yurt projeleri hayata geçiyor Yeni yurt projeleri hayata geçiyor

AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ün Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki girişim ve görüşmeleri neticesinde...

“Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tamamladılar “Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tama...

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, 13 ilçede faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında çalışan araç şoförlere yönelik dü...

“Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan Teke oldu “Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan T...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla Sinema ve Fotoğraf Derneği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Bırakıp ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere müjde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere müj...

Beştepe Kongre ve Kültür Merkezinde çiftçilerle buluşmasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Şubat'tan itibaren çiftçile...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yeni yurt projeleri hayata geçiyor Yeni yurt projeleri hayat...

AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ü...

Voleybol Turnuvası 24-25 Şubat’ta yapılacak Voleybol Turnuvası 24-25 ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Veteran Vo...

“Hiç bir düşman ve hiçbir kuvvet bizimle baş edemeyecektir” “Hiç bir düşman ve hiçbir...

İzmir Ege Üniversitesi (EÜ) Kampüsü'nde, 20 Şubat 2015'te çı...

“Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tamamladılar “Yolcu Sürücü İlişkileri”...

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, 13 ilçede f...

12. sınıflara yeni sınav sistemini anlattı 12. sınıflara yeni sınav ...

Eğitim Danışmanı ve Kişisel Gelişim Uzmanı Sinan İpek, Fethi...

Büyükşehir havaalanına 2 milyon yolcu taşıdı Büyükşehir havaalanına 2 ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin havaalanı taşımacılığı hizme...

Başkan Şahin; “Bu ülkeyi kimse bölemez” Başkan Şahin; “Bu ülkeyi ...

“Bizler birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece bu ...

“Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan Teke oldu “Bırakıp Gitme Gari”nin b...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla Sinema ve Fotoğraf Der...

Parklara çirkin saldırı Parklara çirkin saldırı...

Milas Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, daha yeşil ve y...

İl Spor Güvenliği Vali Civelek başkanlığında toplandı İl Spor Güvenliği Vali Ci...

Muğla İl Spor Güvenliği Toplantısı, Muğla Valisi Esengül Civ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ