Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

 ‘Bal değil, zehir satıyorlar’

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, 17 Ekim’de yazılı ve sosyal medyada ‘Bal değil, zehir satıyorlar’ haberinde gerçek üreticiler ile merdiven altı üreticilerin ayırt edilmesi konusunda mesaj verildiğini, gerçek üreticilerin zan altında bırakılmasının söz konusu olmadığını açıkladı. Muğla arı Yetiştiricileri Birliği, gerçek anlamda bal üretimi yapan üreticilerin her zaman yanında ve sahibi olduklarını söylerken, 17 Ekim tarihinde […]

07 Ekim 2016 - 9:02 'de eklendi ve 77 kez görüntülendi. A+A-

 ‘Bal değil, zehir satıyorlar’

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, 17 Ekim’de yazılı ve sosyal medyada ‘Bal değil, zehir satıyorlar’ haberinde gerçek üreticiler ile merdiven altı üreticilerin ayırt edilmesi konusunda mesaj verildiğini, gerçek üreticilerin zan altında bırakılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Muğla arı Yetiştiricileri Birliği, gerçek anlamda bal üretimi yapan üreticilerin her zaman yanında ve sahibi olduklarını söylerken, 17 Ekim tarihinde yazılı ve sosyal medyada yayımlanan ‘Bal değil, zehir satıyorlar’ haberinin içeriğinde verilmek istenen mesajın merdiven altı üreticiler ile gerçek anlamda bal üreten üreticilerin ayırt edilmesinin amaçlandığı açıklandı.

Yapılan açıklamada, “17 Eylül 2016 tarihinde birçok yazılı basın ve sosyal medyada yer alan haberlerde Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin’in Türkiye’de birçok yerde yol kenarında satılan ballar hakkında ‘Bal Değil Zehir Satıyorlar’ başlığı ile yayınlanan haberin içeriğinde ‘Üreticilerimizin bin bir zahmetle ürettiği balların belirsiz koşullarda üretilen balların satılması ve buradan alınan balın olumsuz çıkması durumunda üreticilerimizin suçlanmasını kabul etmiyoruz’ ibaresi geçmektedir. Bu haberdeki temel amacımız gerçek anlamda tüm üretim aşamalarında iyi üretim uygulamaları çerçevesinde üretim yapan üreticilerimiz ile sahte ve uygunsuz koşullarda üretim ve satış yapan kişi ve firmaları ayırmaktır. Kesinlikle üreticilerimizi zan altında bırakacak bir söylem değildir.

Türk Gıda kodeksi Bal Tebliğinde, Gıdaların Taşınması ve Depolanması bölümünde yer alan kurallara ek olarak; ballar, paketleme/dolum noktasından tüketiciye ulaştırılana kadar tüm aşamalarda temiz ve kuru yerlerde kokulardan ari biçimde, doğrudan güneş ışığından korunur ve 25 °C’yi aşmayacak şekilde muhafaza edilir. İbaresi açıkça geçmektedir.zBalların yüksek sıcaklıkta depolanması veya bu şartlarda muhafaza edilmesi ballarda HMF’nin (hidroksimetil furfural) yükselmesine neden olur. Gıdada bulunan HMF ürüne uygulanan işlemin sıcaklığı ve süresi, depolama sıcaklığı ve süresi hakkında bilgi verir. Ürüne uygulanan ısıl işlemin sıcaklığı ve depolama sıcaklığı ne kadar yüksek olursa HMF’nin miktarıda o denli yüksek olur. Gıdalarda HMF istenmemektedir. Ürünün tadında, renginde ve kokusunda istenmeyen değişikliklere yol açar. Ayrıca yüksek sıcaklık balın diastaz değerinin de düşmesine sebep olmaktadır. Bu iki kriter için Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğinde HMF için üst limit, Diastaz içinde alt limit verilmiştir Şayet bu şartlara uymayan ürünler olursa 15 bin 466 TL ceza uygulanacağı 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nda yer alan gıda ve yemle ilgili 2016 yılı İdari yaptırımlarda geçmektedir. Bu cezalara hiçbir üreticimizin maruz kalmasını istemeyiz. Sonuç olarak; söz konusu haberin içeriğinde balların uygun depolanma şartlarına ve satışa arzında uyulması gereken hususlara ayrıca tüketici beklentilerine değinilmiştir. Biz Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak Türk arıcısının sahibi ve sözcüsüyüz. Üreticilerimizin zor şartlarda ürettiği doğru balın tüketicilerimizle buluşması en temel amacımızdır. Biz arıcılarımızı zarara, tüketicilerimizi mağduriyete uğratan, merdivenaltı diye tabir edilen ne olduğu belli olmayan ürün üreten bu kişi ve kurumlarla kararlılıkla mücadelemize devam edeceğimizi yineliyoruz. Sadece başlığa bakarak yanlış algılamalara sebebiyet veren söz konusu haberin içeriğinin yukarıda belirttiğimiz şekilde olduğunu kamuoyuna saygılarımızla sunarız” dedi. (İHA)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vere...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 48 projesinin açılışı ve temel atma törenine katılan CHP Genel Ba...

Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcılık istedik” Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcıl...

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve Ak Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş Ankara’da...

‘Piyango bileti almak kumardır ve haramdır’ ‘Piyango bileti almak kumardır ve haramd...

Diyanet İşler Başkanlığı’ndan milli piyango bileti ile ilgili fetva geldi: ‘Piyango bileti almak ...

Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülkemizde yanan orman alanlarının bir metrekare...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAKALANDI SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAK...

Milas'a bağlı Selimiye...

14 kişiden 11’i tutuklandı 14 kişiden 11’i tut...

BODRUM merkezli 3 ilde...

Başına çuval geçirilmiş halde cesedi bulundu Başına çuval geçirilmiş h...

Fethiye’de 10 gündür k...

Profesyonel dalgıç, intihar etti Profesyonel dalgıç, intih...

Bodrum’da, dalgıç Meli...

14 kişi adliyeye sevk edildi 14 kişi adliyeye sevk edi...

Bodrum ilçesi merkezli...

Muğla; İstihdamını en çok arttıran ilk beş il arasında Muğla; İstihdamını en çok...

Muğla Valisi Esengül C...

2 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı patlama… 2 kişinin öldüğü, onlarca...

Marmaris İlçe Devlet H...

Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, e...

Muğla Büyükşehir Beled...

Hazine arazilerinin özeleştirilmesi kararına tepki Hazine arazilerinin özele...

Resmi Gazete'de Muğla-...

Sokak köpeğini av tüfeğiyle vurdular Sokak köpeğini av tüfeğiy...

Bodrum'da 4 yaşındaki ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ