Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

 ‘Bal değil, zehir satıyorlar’

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, 17 Ekim’de yazılı ve sosyal medyada ‘Bal değil, zehir satıyorlar’ haberinde gerçek üreticiler ile merdiven altı üreticilerin ayırt edilmesi konusunda mesaj verildiğini, gerçek üreticilerin zan altında bırakılmasının söz konusu olmadığını açıkladı. Muğla arı Yetiştiricileri Birliği, gerçek anlamda bal üretimi yapan üreticilerin her zaman yanında ve sahibi olduklarını söylerken, 17 Ekim tarihinde […]

07 Ekim 2016 - 9:02 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi. A+A-

 ‘Bal değil, zehir satıyorlar’

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği, 17 Ekim’de yazılı ve sosyal medyada ‘Bal değil, zehir satıyorlar’ haberinde gerçek üreticiler ile merdiven altı üreticilerin ayırt edilmesi konusunda mesaj verildiğini, gerçek üreticilerin zan altında bırakılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Muğla arı Yetiştiricileri Birliği, gerçek anlamda bal üretimi yapan üreticilerin her zaman yanında ve sahibi olduklarını söylerken, 17 Ekim tarihinde yazılı ve sosyal medyada yayımlanan ‘Bal değil, zehir satıyorlar’ haberinin içeriğinde verilmek istenen mesajın merdiven altı üreticiler ile gerçek anlamda bal üreten üreticilerin ayırt edilmesinin amaçlandığı açıklandı.

Yapılan açıklamada, “17 Eylül 2016 tarihinde birçok yazılı basın ve sosyal medyada yer alan haberlerde Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin’in Türkiye’de birçok yerde yol kenarında satılan ballar hakkında ‘Bal Değil Zehir Satıyorlar’ başlığı ile yayınlanan haberin içeriğinde ‘Üreticilerimizin bin bir zahmetle ürettiği balların belirsiz koşullarda üretilen balların satılması ve buradan alınan balın olumsuz çıkması durumunda üreticilerimizin suçlanmasını kabul etmiyoruz’ ibaresi geçmektedir. Bu haberdeki temel amacımız gerçek anlamda tüm üretim aşamalarında iyi üretim uygulamaları çerçevesinde üretim yapan üreticilerimiz ile sahte ve uygunsuz koşullarda üretim ve satış yapan kişi ve firmaları ayırmaktır. Kesinlikle üreticilerimizi zan altında bırakacak bir söylem değildir.

Türk Gıda kodeksi Bal Tebliğinde, Gıdaların Taşınması ve Depolanması bölümünde yer alan kurallara ek olarak; ballar, paketleme/dolum noktasından tüketiciye ulaştırılana kadar tüm aşamalarda temiz ve kuru yerlerde kokulardan ari biçimde, doğrudan güneş ışığından korunur ve 25 °C’yi aşmayacak şekilde muhafaza edilir. İbaresi açıkça geçmektedir.zBalların yüksek sıcaklıkta depolanması veya bu şartlarda muhafaza edilmesi ballarda HMF’nin (hidroksimetil furfural) yükselmesine neden olur. Gıdada bulunan HMF ürüne uygulanan işlemin sıcaklığı ve süresi, depolama sıcaklığı ve süresi hakkında bilgi verir. Ürüne uygulanan ısıl işlemin sıcaklığı ve depolama sıcaklığı ne kadar yüksek olursa HMF’nin miktarıda o denli yüksek olur. Gıdalarda HMF istenmemektedir. Ürünün tadında, renginde ve kokusunda istenmeyen değişikliklere yol açar. Ayrıca yüksek sıcaklık balın diastaz değerinin de düşmesine sebep olmaktadır. Bu iki kriter için Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğinde HMF için üst limit, Diastaz içinde alt limit verilmiştir Şayet bu şartlara uymayan ürünler olursa 15 bin 466 TL ceza uygulanacağı 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nda yer alan gıda ve yemle ilgili 2016 yılı İdari yaptırımlarda geçmektedir. Bu cezalara hiçbir üreticimizin maruz kalmasını istemeyiz. Sonuç olarak; söz konusu haberin içeriğinde balların uygun depolanma şartlarına ve satışa arzında uyulması gereken hususlara ayrıca tüketici beklentilerine değinilmiştir. Biz Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak Türk arıcısının sahibi ve sözcüsüyüz. Üreticilerimizin zor şartlarda ürettiği doğru balın tüketicilerimizle buluşması en temel amacımızdır. Biz arıcılarımızı zarara, tüketicilerimizi mağduriyete uğratan, merdivenaltı diye tabir edilen ne olduğu belli olmayan ürün üreten bu kişi ve kurumlarla kararlılıkla mücadelemize devam edeceğimizi yineliyoruz. Sadece başlığa bakarak yanlış algılamalara sebebiyet veren söz konusu haberin içeriğinin yukarıda belirttiğimiz şekilde olduğunu kamuoyuna saygılarımızla sunarız” dedi. (İHA)

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
CHP Dalaman ilçe kongresi yapıldı CHP Dalaman ilçe kongresi yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dalaman ilçe teşkilatının olağan kongresinde mevcut başkan Kamil Ay...

Mete: “Sayın vekil sapla samanı birbirine karıştırıyor” Mete: “Sayın vekil sapla samanı birbirin...

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, CHP Muğla milletvekili Akın Üstündağ’ın,  Çevre ve Şehircil...

2017 yatırımları değerlendirildi 2017 yatırımları değerlendirildi

İl geneli yatırımların değerlendirildiği 2017 yılı 4’üncü dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı...

Fethiye Üniversitesi’nin lobi faaliyetleri başladı Fethiye Üniversitesi’nin lobi faaliyetle...

Çalışmalarını Fethiye Üniversitesi’nin kurulması yönünde yoğunlaştıran Fethiye-Seydikemer Meslek ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
CHP Dalaman ilçe kongresi yapıldı CHP Dalaman ilçe kongresi...

Cumhuriyet Halk Partis...

Bodrumspor’dan 2-1’lik Tokat Bodrumspor’dan 2-1’lik To...

TFF 2'nci Lig Kırmızı ...

Karagümrük yandı: 2-1 Karagümrük yandı: 2-1

TFF 2’nci Lig Beyaz Gr...

MHP’lilerden ‘Zehirsiz Yaşam’ eylemi MHP’lilerden ‘...

BODRUM'daki katı atık ...

Aranan firari Dalaman’da yakalandı Aranan firari DalamanR...

Dalaman Açık Ceza İnfa...

Muğla merkezli operasyonda 25 gözaltı Muğla merkezli operasyond...

 MUĞLA merkezli olarak...

Marmaris Rallisi’nin sembolik startı verildi Marmaris Rallisi’ni...

Türkiye Otomobil Sporl...

Yazıcı: “Türk tarihinin en kalabalık yarışını yapmak istiyoruz” Yazıcı: “Türk tarih...

Türkiye Otomobil Sporl...

Muğla’da FETÖ operasyonuna 6 tutuklama Muğla’da FETÖ opera...

MUĞLA merkezli 5 ilde ...

Mete: “Sayın vekil sapla samanı birbirine karıştırıyor” Mete: “Sayın vekil sapla ...

Ak Parti Muğla İl Başk...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ