Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

GENÇLERİMİZİ KORUMAMIZ LAZIM

Cami ve Kur’anın önemine değinen Seydikemer Müftülüğü Camiler ve Din görevlileri haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Kuran, camiler ve gençler temalı açıklama şöyle: “Yüce dinimiz İslam, oku emriyle başlamıştır. Yüce Kitabımız, Kaleme ve yazdıklarına yemin etmiştir. Yüce kitabımız Kur’an önce Camilerde okunmuş, öğretilmiş ve buradan bütün müminlerin gönüllerine yerleştirilmiştir. Kubbesiyle, mihrabıyla, minberiyle her cami […]

06 Ekim 2016 - 9:28 'de eklendi ve 80 kez görüntülendi. A+A-

GENÇLERİMİZİ KORUMAMIZ LAZIM

Cami ve Kur’anın önemine değinen Seydikemer Müftülüğü Camiler ve Din görevlileri haftası nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Kuran, camiler ve gençler temalı açıklama şöyle:

“Yüce dinimiz İslam, oku emriyle başlamıştır. Yüce Kitabımız, Kaleme ve yazdıklarına yemin etmiştir. Yüce kitabımız Kur’an önce Camilerde okunmuş, öğretilmiş ve buradan bütün müminlerin gönüllerine yerleştirilmiştir. Kubbesiyle, mihrabıyla, minberiyle her cami kitabın merkezi olmuştur. İslam tarihinde ilk defa okul, caminin içinde açılmıştır. Okul ve cami hep birlikte ve bir arada olagelmiştir. Üniversitelerin kaynağını camiler, camilerdeki kürsüler oluşturmuştur.

 

ÖNCE CAMİ İNŞA EDİLMİŞ SONRA ŞEHİR İMAR EDİLMİŞTİR

Peygamberimiz efendimiz, Medine-i Münevvere’ye geldiğinde yaptığı ilk iş, cami inşa etmek olmuştur. Önce cami inşa edilmiş sonra şehir imar edilmiştir. Okul caminin içindedir, devlet başkanının evi, caminin bitişiğindedir. Mahkeme caminin içindedir. İçişleri, dışişleri caminin içindedir. O zamanki bütün devlet birimleri caminin içindedir.

Medreselerin inşasından önce bizim medeniyetimizde talim ve tedris merkezi cami olmuştur. Camilerde kurulan ders halkaları, her yaştan ve her düzeyden insana hitap eden cami okumaları ilim geleneğimizin temelini oluşturur. İslam medeniyeti, cami ile kitabı birbirinden ayrı düşünmenin imkânsız olduğu bir medeniyettir.

Başkanlığımız, çeyrek asırdır Ekim ayının ilk haftasını “Camiler Haftası” olarak kutlamaktadır. Bu hafta vesilesiyle Camilerimizi hayatın merkezine, şehrin kalbine taşımayı amaçlamaktadır. Camiler Haftası, son yıllarda belirli bir tema etrafında kutlanmakta engelli, çocuk, genç, kadın gibi farklı toplum kesimlerinin camiyle daha fazla buluşabilmesi amaçlanmaktadır. Bu yıl toplumumuzun dikkatini okumaya çekmek, caminin huzurlu atmosferiyle kitabın güvenli limanı arasında bir ilişki kurarak medeniyetimize atıfta bulunmak adına “Cami ve Kitap” teması belirlenmiştir.

Bizim için kitap iman meselesidir. İnanç esaslarımızdan biri de kitaplara imandır. Cami ise, birliğimiz ve dirliğimizin güvencesidir. Bugün sözün değeri düşerken, görselliğin egemenliği ve imajın yükselişi sürerken maalesef insanımız ile kitap arasına mesafe girmiştir. İnanca, ibadete ve ilme olan ihtiyacımız her zamankinden ziyadedir. İnsanı günübirlik yaşamaya, geçici heveslere ve yüzeyselliğe mahkûm eden teknoloji çağı, ona kitap sayesinde yetilerini, aklını ve duygularını keşfedebileceğini unutturmuştur. Hâlbuki tarih boyunca insanoğlu, bizatihi kendisini ve bütün olarak evreni kitap üzerinden anlamış ve anlamlandırmıştır. Kitap, insanın aklını, ruhunu, kalbini, benliğini ve kimliğini inşa etmiştir. Anlam, düşünce ve duygu dünyaları arasındaki geçişler, kitap aracılığıyla gerçekleşmiştir. Kitabın davetiyle insanoğlu inanmış, ibadetin sırrına varmıştır.

 

GENÇLERİMİZİ KORUMAMIZ LAZIM

Bu gün, yeniden camiyle kitabı buluşturmamız lazım. Genci camiyle ve kitapla; secde etmenin tadı ve hakikati öğrenmenin lezzeti ile aynı zamanda tanıştırmamız lazım. Gençlerimizi hain tuzaklara düşmekten ve eline silah almaktan korumamız lazım.

Bugün hepimiz ısrarla, Kitabı ve sözü yüceltmeye çalışalım. Hepimiz kitabın cami ile bağını yeniden kurmak için adım atalım. İslam medeniyetinin bir kitap medeniyeti olduğunu ve bu medeniyetin camilerimizle canlanacağını söylemekten çekinmeyelim. Önce kitabı, sonra kendisini ve kâinatı okuyan; hak ve hakikatin peşinde koşan insanlar yetiştirmek adına camilerimizi ilim irfan merkezlerine çevirelim.

 

GENÇLERİMİZİ KİTAPLA BULUŞTURUYORUZ

Seydikemer Müftülüğü olarak başlattığımızı cami ve kitap teması etrafında 100’ün üzerinde camimizde yeni baştan Cami Kitaplığı oluşturduk. Camilerimizi kitabın ve okumanın merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Camilerimiz gençlerle ve gençlerimizi kitapla buluşturuyoruz.

Camilerimiz dinimizin sembollerindendir. Cami denince dinimiz aklımıza gelir. Camiye saygı dinimize saygıdır. Müftü, vaiz, imam, müezzin… bu kavramların hepsi bize cami medeniyetini, yani dinimizi hatırlatır. Bu vazifeler ve bu vazifenin saygın temsilcileri olan Müftü, vaiz, imam, müezzinlerin herbiri aziz milletimizin gönlünde saygın bir yer tutmuştur. 15 Temmuz kanlı darbe girişiminde vatanımızı ve milletimizi birlik ve beraberliğe çağıran, milletimize direniş bilincini aşılayan ve darbeyi susturan salalar camilerimizde gür sesle okunmuştur. Bazı kendini bilmezlerin camiyi ve onun görevlilerini ve müftülüğümüzü itibarsızlaştırmaya heveslenmeleri hiçbir zaman toplumumuzda karşılık bulamayacaktır.

Bu vesileyle, ilçemizin en ücra köşesindeki mihrap görevlisinden en uzak noktasında görev yapan din gönüllüsü kardeşlerime kadar mescit ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde yerine getirilmesi için gayret gösteren, topluma rehberlik ve önderlik eden, ilmi, irfanı ve yaşantısıyla örnek olan, mihrabın, minberin ve kürsünün hakkını veren bütün kardeşlerimin Camiler Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum.”

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni yurt projeleri hayata geçiyor Yeni yurt projeleri hayata geçiyor

AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ün Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki girişim ve görüşmeleri neticesinde...

“Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tamamladılar “Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tama...

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, 13 ilçede faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında çalışan araç şoförlere yönelik dü...

“Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan Teke oldu “Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan T...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla Sinema ve Fotoğraf Derneği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Bırakıp ...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere müjde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere müj...

Beştepe Kongre ve Kültür Merkezinde çiftçilerle buluşmasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Şubat'tan itibaren çiftçile...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yeni yurt projeleri hayata geçiyor Yeni yurt projeleri hayat...

AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ü...

Voleybol Turnuvası 24-25 Şubat’ta yapılacak Voleybol Turnuvası 24-25 ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Veteran Vo...

“Hiç bir düşman ve hiçbir kuvvet bizimle baş edemeyecektir” “Hiç bir düşman ve hiçbir...

İzmir Ege Üniversitesi (EÜ) Kampüsü'nde, 20 Şubat 2015'te çı...

“Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tamamladılar “Yolcu Sürücü İlişkileri”...

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, 13 ilçede f...

12. sınıflara yeni sınav sistemini anlattı 12. sınıflara yeni sınav ...

Eğitim Danışmanı ve Kişisel Gelişim Uzmanı Sinan İpek, Fethi...

Büyükşehir havaalanına 2 milyon yolcu taşıdı Büyükşehir havaalanına 2 ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin havaalanı taşımacılığı hizme...

Başkan Şahin; “Bu ülkeyi kimse bölemez” Başkan Şahin; “Bu ülkeyi ...

“Bizler birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece bu ...

“Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan Teke oldu “Bırakıp Gitme Gari”nin b...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla Sinema ve Fotoğraf Der...

Parklara çirkin saldırı Parklara çirkin saldırı...

Milas Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, daha yeşil ve y...

İl Spor Güvenliği Vali Civelek başkanlığında toplandı İl Spor Güvenliği Vali Ci...

Muğla İl Spor Güvenliği Toplantısı, Muğla Valisi Esengül Civ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ