Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

500 Sene Önce de Vardı

  Dünya Hayvanları Koruma Günü Fethiye’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.   Fethiye Belediyesi, FETAV ve Fethiye Hayvan Dostları grubu işbirliğiyle gerçekleşen etkinliğe sivil toplum kuruluşları, okullar ve esnaflar destek verdi.   Açılış konuşmasında Başkan Behçet Saatcı, “Osmanlı Devletinde 1502 yılında Hayvan Hakları ile ilgili bir yasa çıkarılmıştır. Neredeyse tüm devletlerin yer aldığı Birleşmiş Milletler, bu yasayı 1948 […]

05 Ekim 2016 - 9:03 'de eklendi ve 110 kez görüntülendi. A+A-

500 Sene Önce de Vardı

 

Dünya Hayvanları Koruma Günü Fethiye’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.   Fethiye Belediyesi, FETAV ve Fethiye Hayvan Dostları grubu işbirliğiyle gerçekleşen etkinliğe sivil toplum kuruluşları, okullar ve esnaflar destek verdi.

 

Açılış konuşmasında Başkan Behçet Saatcı, “Osmanlı Devletinde 1502 yılında Hayvan Hakları ile ilgili bir yasa çıkarılmıştır. Neredeyse tüm devletlerin yer aldığı Birleşmiş Milletler, bu yasayı 1948 yılında kanun hükmüne koymuşlar. Bu da hem bizim farkımız hem de bizsiz bir dünyanın yönetilmeyeceğinin sadece bir örneğidir” diye konuştu.

 

Fethiye Belediyesi Kültür Merkezinde gün boyu süren etkinliklerde katılımda bulunan okulların öğrencileri şarkılar söyledi. FBKM önünde günün anlam ve önemiyle ilgili stantlar açıldı.

“İnsani görevlerimiz ve kültürel değerlerimiz hızlı bir şekilde erozyona uğramaktadır”

Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle açılış konuşması yapan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “Aslında her şeyi çocuklarımız anlattı. Çocuklarımızın sahiplenmesi demek; geleceğimiz adına umut verici demektir. Tüm değer yargılarımızın hızla dip yaptığı bu dönemde; binlerce yıllık mirasımız,  geleneklerimiz, adaplarımız, edeplerimiz, insani görevlerimiz ve kültürel değerlerimiz hızlı bir şekilde erozyona uğramaktadır. İnşallah, geleceğimiz olan çocuklarımızın bu işlere sahip çıkmasıyla, dünyayı paylaştığımız canlılarla ilgili umutlarımızın yeşereceğini düşünmekteyim” dedi.

 

“Osmanlı Devleti’nde 1502 yılında hayvan hakları ile ilgili yasa çıkarılmıştır”

Hayvan Hakları yasasının Birleşmiş Milletler tarafından 1948 yılında kabul edildiğini hatırlatan Başkan Behçet Saatcı, “Artısıyla ve eksisiyle tarihimizi değerlendirmek gerekiyor. Lozan ve Sevr’e takılıp da geleceğimizi tamamıyla başarı saymak yanlışlığına düşmemek lazım. Neticede 600 sene sürmüş bir Türk İmparatorluğunun hataları ve sevapları mutlaka olacaktır. Fakat bazılarımızın beğenmediği Osmanlı Devletinde, 1502 yılında Hayvan Hakları ile ilgili bir yasa çıkarılmıştır. O dönemde göç hayvanlarını koruyacak şekilde bir vakıf kurulmuştur. Hasta hayvanlar ve göçmen kuşlar için tedavi merkezi kurulmuş, yem sıkıntısı çıktığında hayvanlara yem verilmiş ve neslinin devamı sağlanmıştır. İşte biz böyle bir geçmişi olan milletin torunlarıyız. Aslında sadece hayvan hakları ile değil, birçok konuda geçmişten alacağımız dersler var. Düşünebiliyor musunuz tüm dünya devletlerinin katılımıyla kurulan Birleşmiş Milletler bu konuyu, yani hayvan haklarını 1948 yılında ele alıyor. Halbuki biz takriben 450 sene önce 1502 yılında bu işi ele almışız.  Bu bizim farkımızı gözler önüne seriyor. Bu da gösteriyor ki, bizsiz bir dünyanın yönetilmesi mümkün değil” diye konuştu.

 

“Fethiye Belediyesinin Sokak hayvanları için yapmış
olduğu çalışmalar Bakanlığımız tarafından yasalaştırılmıştır”  
Konuşmasına devam eden Başkan Behçet Saatcı, Fethiye Belediyesinin Hayvan Barınağının kuruluşu ve çalışmaları ile ilgili bilgi verdi. Fethiye Belediyesi Hayvan Barınağının kuruluşunda emeği geçen kişilere tek tek teşekkür eden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, “O zamanın Orman ve Çevre Bakanlığı’nın sokak hayvanları ile ilgili yapmış olduğu çalışmanın ana sebebi ve temel taşı Fethiye Belediyesinin yapmış olduğu uygulamalardır. Fethiye Belediyesi’nin Sokak hayvanları için yapmış olduğu kısırlaştırma, tedavi, aşılama gibi birçok çalışma bakanlığımız tarafından yasalaştırılmıştır” dedi. Hayvan hakları ve popülasyonu ile ilgili örnek çalışmalara devam edeceğiz diyen Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, tek problemin yeterli sahiplenmenin olmaması olduğunu dile getirdi. Başkan Saatcı, Fethiye Belediyesi Hayvan Barınağı’nda 3 veteriner hekimin daha göreve başladığını ve Fethiye’deki sokak hayvanları için hizmet ürettiklerinin altını çizdi.

Başkan Saatcı’nın konuşmasının ardından minik öğrenciler tarafından şarkılar söyledi. Birçok kreş, okul ve hayvan sever vatandaş programa yoğun ilgi gösterdi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vere...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 48 projesinin açılışı ve temel atma törenine katılan CHP Genel Ba...

Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcılık istedik” Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcıl...

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve Ak Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş Ankara’da...

‘Piyango bileti almak kumardır ve haramdır’ ‘Piyango bileti almak kumardır ve haramd...

Diyanet İşler Başkanlığı’ndan milli piyango bileti ile ilgili fetva geldi: ‘Piyango bileti almak ...

Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülkemizde yanan orman alanlarının bir metrekare...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Profesyonel dalgıç, intihar etti Profesyonel dalgıç, intih...

Bodrum’da, dalgıç Meli...

14 kişi adliyeye sevk edildi 14 kişi adliyeye sevk edi...

Bodrum ilçesi merkezli...

Muğla; İstihdamını en çok arttıran ilk beş il arasında Muğla; İstihdamını en çok...

Muğla Valisi Esengül C...

2 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı patlama… 2 kişinin öldüğü, onlarca...

Marmaris İlçe Devlet H...

Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, e...

Muğla Büyükşehir Beled...

Hazine arazilerinin özeleştirilmesi kararına tepki Hazine arazilerinin özele...

Resmi Gazete'de Muğla-...

Sokak köpeğini av tüfeğiyle vurdular Sokak köpeğini av tüfeğiy...

Bodrum'da 4 yaşındaki ...

Merkezi sistem yerine yüz yüze vaaz verilecek Merkezi sistem yerine yüz...

Diyanet işleri Başkanl...

Eğitim sistemini eleştirdi Eğitim sistemini eleştird...

Eğitim Sen Genel Başka...

“İletişimin iki ana kuralı vardır, dinlemek ve anlamak” “İletişimin iki ana kural...

“Engelli Bireylerle Do...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ