Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

GİRMELER TURİZME AÇILIYOR

  Seydikemer Girmeler Mahallesindeki Girmeler Kaplıcası ve mağaraların turizme açılması planlanıyor. Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken Girmeler Mahallesine yaptığı ziyaretlerde kahvehanede mahalle sakinleriyle toplantı yapıp Girmeler Kaplıcası ile ilgili bilgi alışverişi yaptı.   GİRMELER KAPLICASI; Girmeler Kaplıcası, Girmeler Mağarası içinde bulunmaktadır. Üç ayrı kaynağın sıcaklığı 36 C civarındadır. Kaynaklar mağara içinde bulunmaktadır. Kaynaklardan birinden dışarıya alınan […]

17 Mart 2016 - 11:20 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi. A+A-

GİRMELER TURİZME AÇILIYOR

 

Seydikemer Girmeler Mahallesindeki Girmeler Kaplıcası ve mağaraların turizme açılması planlanıyor.

Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken Girmeler Mahallesine yaptığı ziyaretlerde kahvehanede mahalle sakinleriyle toplantı yapıp Girmeler Kaplıcası ile ilgili bilgi alışverişi yaptı.

 

GİRMELER KAPLICASI;

Girmeler Kaplıcası, Girmeler Mağarası içinde bulunmaktadır. Üç ayrı kaynağın sıcaklığı 36 C civarındadır. Kaynaklar mağara içinde bulunmaktadır. Kaynaklardan birinden dışarıya alınan su, Köy tüzel kişiliğine ait arazide yapılan kapalı havuza aktarılmıştır. Diğer kaynaklar, mağara içerisinde oluşturdukları havuzlardan sonra labirentler içerisinde kaybolmaktadır.

Girmeler Mahallesi’nde yer alan kaplıcalar, yüksek kükürt oranına sahip. Büyük İskender’in hastane olarak kullandığı belirtilen İsli mağaralarının bulunduğu Girmeler Kaplıcaları’nda suya girmek kolay değil. Çocuk sahibi olma umuduyla buraya gelenler, kaplıca sularından faydalanmak için değişik zorluklara katlanıyor. Sadece bir kişinin sığabildiği küçük mağaralardan geçen insanları yaklaşık 2 metrelik bir sürünme mesafesinin ardından geniş bir mağara karşılıyor. Kükürtlü havası ile dikkat çeken mağara yaklaşık 5 kilometre boyunca devam ediyor. Daha sonra kurulan tahta merdivenlerle yerin metrelerce altına iniyor. Şifa arayan insanlar, doğal bacalarla havalandırılmış havuza gelince iplere tutunarak kendilerini kayaların arasında bulunan suyun içine atıyor. Kadın ve erkekler ayrı ayrı olmak üzere havuzlara girip, bu uygulamayı en az bir hafta sürdürüyor.

GİRMELER MAĞARASI;

Seydikemer İlçesi’nin yaklaşık 5 km güneyinde bulunan Girmeler Mağarası yerleşim alanı iki farklı karstik mağara ile mağara girişleri önündeki açık bir düzlükten oluşmaktadır. Doğu yöndeki A mağarasının giriş açıklığı 16 m olup derinliği yaklaşık 40 metredir. Batı yöndeki B mağarası yaklaşık 150 m uzunluğundadır. Her iki mağaranın kuzey yönünde bulunan düzlük alan kare plana yakın olup 80 x 75 m ölçülerindedir. Bu alanda 1985 yılındaki kontrolsüz kazılar esnasında tamamen tahrip edilen bir höyüğün kalıntıları tespit edilmiştir. Girmeler Mağarası prehistorik çağlardan günümüze kadar uzanan süreçte buluntular içermesiyle Likya Bölgesi yerleşim tarihine önemli katkılar sunmaktadır. Höyük kalıntılarında yapılan incelemelerde alanın M.Ö. 9. binin sonlarında iskan edildiğini ortaya koymuştur. Girmeler Mağarası, aynı zamanda Anadolu’nun batısında Mezolitik dönem yerleşimi üzerine Neolitik ve Kalkolitik dönemlerde de yaşam izleri veren sayılı yerleşimlerden biridir. Kalkolitik Dönem sonrası yerleşim izleri büyük oranda tahrip olmuştur. Yüzeye yakın katmanlarda daha çok Demirçağ, Roma, Bizans ve son olarak Osmanlı Dönemi buluntularına rastlanılmıştır.

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Başkan Otgöz Asfalt Denetiminde Başkan Otgöz Asfalt Denetiminde

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz, Çaltıözü Mahallesi’nde devam eden asfalt kaplama çalışma...

Karma Resim Sergisine yoğun ilgi Karma Resim Sergisine yoğun ilgi

Fethiye Ressamlar Derneğinin 2017 yılı sezon sonu karma resim sergisi törenle açıldı. Muğla'nın Datça İlçesi'nde, her yıl eylül ayının 3'üncü haftasından itibaren 1 ay süreyle deniz k...

Eşek sahibini ısırdı Eşek sahibini ısırdı

Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nde çift sürme işlemi için yaklaşık bin liraya satın aldığı eşek, sah...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 minibüste 91 kaçak yakalandı 3 minibüste 91 kaçak yaka...

MUĞLA'nın Milas İlçesi...

Molly buldu. Bakın uyuşturucuyu nereye saklamış!.. Molly buldu. Bakın uyuştu...

BODRUM'da polisin özel...

70 metre yükseklikten düştü 70 metre yükseklikten düş...

FETHİYE'deki 1965 rakı...

FIA Başkanı Brink Fethiye’de FIA Başkanı Brink Fethiye...

FETHİYE'ye gelen Ulusl...

Litvanyalı turist otelde ölü bulundu Litvanyalı turist otelde ...

MARMARİS'e tatil için ...

Fethiyespor puansız dönüyor Fethiyespor puansız dönüy...

Spor Toto 2. Lig Beyaz...

“Her zaman destek vermeye hazırım” “Her zaman destek vermeye...

Muğla Valisi Esengül C...

Cuma namazı sonrası  vatandaşlarla bir araya geldi Cuma namazı sonrası  vata...

Uzun bir süre vekaletl...

70 bin imza topladılar 70 bin imza topladılar

Fethiye ile Dalaman’ı ...

Selvi: “2’nci İsrail’e geçit yok” Selvi: “2’nci İsrail’e ge...

Vatan Partisi Fethiye ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ