Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

ATEŞKES TURİZMCİLERİ SEVİNDİRDİ

Suriye’de beş yıldır süren iç savaşta ABD ve Rusya’nın öncülüğünde anlaşmaya varılan ilk geniş çaplı ateşkes, Cuma gece yarısı itibariyle yürürlüğe girdi. İç savaşın en çok etkilediği sektörün başında gelen turizm sektörü de, bu beş yıllık süreçte ciddi sıkıntılar yaşadı. Tüm bu gelişmelerle birlikte, uygulamaya konulan ateşkes, turizmciler arasında sevinçle karşılandı. Ateşkesin uygulamasının, daha turizm […]

29 Şubat 2016 - 7:48 'de eklendi ve 94 kez görüntülendi. A+A-

ATEŞKES TURİZMCİLERİ SEVİNDİRDİ

Suriye’de beş yıldır süren iç savaşta ABD ve Rusya’nın öncülüğünde anlaşmaya varılan ilk geniş çaplı ateşkes, Cuma gece yarısı itibariyle yürürlüğe girdi. İç savaşın en çok etkilediği sektörün başında gelen turizm sektörü de, bu beş yıllık süreçte ciddi sıkıntılar yaşadı. Tüm bu gelişmelerle birlikte, uygulamaya konulan ateşkes, turizmciler arasında sevinçle karşılandı.

Ateşkesin uygulamasının, daha turizm sezonu başlamadan uygulamaya geçmesini büyük bir umut ve sevinçle karşılayan turizmciler, özellikle ana turizm pazarlarından biri olan İngiltere bağlantılarının Nisan ayına yoğunlaştığına dikkat çekerek “Bu açıdan önemli bir katkısı olacağına inanıyoruz” dediler.

“ATEŞKES BİZLERİ SEVİNDİRDİ”

Turizmciler olarak bu ateşkesi beklediklerini dile getiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Sayman Üyesi Abdullah Koyuncu, “Suriye’de ki iç savaş hiç şüphesiz ülkemizin turizm sezonunu etkiledi. Bunun yansımasını en iyi geçtiğimiz sene gördük. 2016 turizm sezonunu endişe ile beklerken, böyle bir ateşkesin olması bizleri sevindirdi. Bu seneye yüzde 5 veya yüzde 10’luk gibi bir katkısı olacağına inanıyorum. Ama önümüzdeki yıllar daha iyi olacaktır” diye konuştu.

“YÜZDE 10’LUK OLUMLU YÖNDE KATKISI OLUR”

İngiltere ve Avrupa pazarındaki satışların yüzde 60’şının şuana kadar gerçekleştiğini söyleyen Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkan Vekili Bülent Uysal şunları söyledi:

“Şubat ayı sonu itibariyle Avrupa pazarının yüzde 60’ı bitmiş oluyor. Şuanda biz tatile çıkma potansiyeli olan müşterilerin yüzde 40’ına hitap edeceğiz. Bunun uzun vadede, bu sene için çok bir etkisi olacağını düşünmüyorum. 2016 yılındaki son dakika satışlarına yüzde 10’luk olumlu yönde bize katkısı olur ama 2016 yılının ana satışı şuana kadar gerçekleşti. Önümüzdeki yıl için ise yani 2017 satışları, ana pazarımız olan İngiltere’de nisan ayında başlıyor. Ona olumlu katkısı olur.”

“MUHAFAZAKAR KESİM HER ZAMAN TÜRKİYE’Yİ SEÇİYOR”

Fethiye’de özellikle İslami turizmde bir ilki gerçekleştiren ve bölgeye İslami turizmde hizmet veren NG Turizm Yatırım ve Yönetim Danışmanlığı sahibi Ömer Avcı, yurt dışında yaşayan muhafazakar kesimin Türkiye’yi gelmekten vaz geçmediğini söyledi. Bu ateşkesi olumlu yönde karşılayan Avcı şöyle konuştu:

“Almanya’dan, Hollanda’dan ve Avrupa’nın birçok yerinden gelen muhafazakar kesim, Türkiye’deki gerçekleri bildikleri için Suriye’deki savaş onları etkilememişti. Çünkü savaşın Türkiye’de olmadığını biliyorlardı. Bu ateşkes bölge turizmine katkısı olacaktır. Ama muhafazakar kesim geçmiş yıllarda olduğu gibi bu senede Fethiye’yi seçeceklerdir.”

“TURİZM, BARIŞIN OLDUĞU YERDE OLUR”

Turizmin barışın, sevginin ve huzurun bir simgesi olduğunu, barışın olmadığı bir yerde turizminde olmayacağına dikkat çeken turizmci Günay Özütok şöyle konuştu:

“Dünya turizmi çok büyük bir sektör… Türkiye, bu sektöre hizmet eden ve bilinen bir ülke. Bölgemizde yaşanan savaş ülkemizi her yönüyle etkiliyor. Önce insan sonra turizmci olarak bölgede savaş istemiyoruz. Suriye’deki ateşkesin her ne kadar içeriğini bilmesek te, normalleşme süreci turizme olumlu yansıyacaktır. Akdeniz ve Ege kıyıları, özellikle İngiliz ağırlıklı turistleri ağırlıyor. İngiliz pazarının pozitif bir şekilde ülkemize döneceğine inanıyorum.”

Ülkemizin içinde bulunduğu durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğine dikkati çeken Turizmci Yasemin Çakıl ise şu ifadeleri kullandı:

“Evet, Suriye’deki iç savaşın etkisi biz turizmcileri de etkiledi. Oradaki savaşın son bulması olumlu olacaktır. Ama biz önce kendimizi düzeltmeliyiz. Ankara’da, İstanbul’da patlayan bombalar bu seneki turizmi daha çok etkileyecektir. Sonuçta Ankara’da 28 kişinin ölmesine neden olan bombacı Suriyeli değil Vanlı çıktı. Bu kendi ülkemizde bizi bile korkuturken, turistler neden buraya gelsin?”

29.02.2016s  29 ŞUBAT TARİHLİ  TÜM GAZETE SAYFALARI İÇİN LİNKE TIKLAYIN LÜTFEN!

HABER HÜLYA KULALI

 

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatörleri de belirlendi Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatör...

10 Şubat 2018 Cumartesi günü yapılan Ak Parti Muğla il kongresinin ardından toplanan yönetim görev bölümü yaptı. ...

Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz” Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz”...

Vatan Partisi Fethiye İlçe Başkanı ve MKK Üyesi Selçuk Selvi, siyasi gündemi değerlendirdi. ...

CHP’li Aldan, Altın Taç’ı Milas’a istedi CHP’li Aldan, Altın Taç’ı Mi...

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Muğla'nın Milas ilçesinden çalınıp yurt dışına çıkartılan, yürütülen çalışmalarla Türkiye'ye ge...

Başkan Mete teşekkür etti Başkan Mete teşekkür etti

Ak Parti Muğla İL Başkanı Kadem Mete yazılı bir açıklama yaparak 10 Şubat Cumartesi günü yapılan kongre ile ilgili teşekkür etti. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatörleri de belirlendi Görev dağılımı yapıldı, i...

10 Şubat 2018 Cumartesi günü yapılan Ak Parti Muğla il kongr...

Teleferik, Babadağ’ı uçuracak Teleferik, Babadağ’...

Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterile...

“Çağırın gelelim Kur’an öğretelim” projesi başladı “Çağırın gelelim Kur̵...

Seydikemer Müftülüğü “Çağırın gelelim Kur'an öğretelim" proj...

Mehmetçik Vakfı’na 26 bin 185 TL gönderdiler Mehmetçik Vakfı’na 26 bin...

Fethiye Belediye personeli tarafından toplanan 26 bin 185 TL...

Büyükşehir’den Seydikemer’e 1 milyon 579 bin TL’lik yatım Büyükşehir’den Seydikemer...

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Seydikemer İlçesi Karadere hali...

Fethiye’yi izleyen Çinliler tatil rezervasyonu yaptırıyor Fethiye’yi izleyen Çinlil...

Çekimleri Fethiye’de yapılan, Çin’de n fazla izlenen program...

Açık Kapı Projesi Muğla’da da hayata geçirildi Açık Kapı Projesi Muğla’d...

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından...

Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz” Selvi: “Bir ittifak düşün...

Vatan Partisi Fethiye İlçe Başkanı ve MKK Üyesi Selçuk Selvi...

‘Turizmin 12 aya yayılması için çok önemli’ ‘Turizmin 12 aya yayılmas...

Muğla, Karadenizli acentecilerin ardından Gaziantep ve Adana...

CHP’li Aldan, Altın Taç’ı Milas’a istedi CHP’li Aldan, Altın...

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Muğla'nın Milas ilçe...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ