Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

ATEŞKES TURİZMCİLERİ SEVİNDİRDİ

Suriye’de beş yıldır süren iç savaşta ABD ve Rusya’nın öncülüğünde anlaşmaya varılan ilk geniş çaplı ateşkes, Cuma gece yarısı itibariyle yürürlüğe girdi. İç savaşın en çok etkilediği sektörün başında gelen turizm sektörü de, bu beş yıllık süreçte ciddi sıkıntılar yaşadı. Tüm bu gelişmelerle birlikte, uygulamaya konulan ateşkes, turizmciler arasında sevinçle karşılandı. Ateşkesin uygulamasının, daha turizm […]

29 Şubat 2016 - 7:48 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi. A+A-

ATEŞKES TURİZMCİLERİ SEVİNDİRDİ

Suriye’de beş yıldır süren iç savaşta ABD ve Rusya’nın öncülüğünde anlaşmaya varılan ilk geniş çaplı ateşkes, Cuma gece yarısı itibariyle yürürlüğe girdi. İç savaşın en çok etkilediği sektörün başında gelen turizm sektörü de, bu beş yıllık süreçte ciddi sıkıntılar yaşadı. Tüm bu gelişmelerle birlikte, uygulamaya konulan ateşkes, turizmciler arasında sevinçle karşılandı.

Ateşkesin uygulamasının, daha turizm sezonu başlamadan uygulamaya geçmesini büyük bir umut ve sevinçle karşılayan turizmciler, özellikle ana turizm pazarlarından biri olan İngiltere bağlantılarının Nisan ayına yoğunlaştığına dikkat çekerek “Bu açıdan önemli bir katkısı olacağına inanıyoruz” dediler.

“ATEŞKES BİZLERİ SEVİNDİRDİ”

Turizmciler olarak bu ateşkesi beklediklerini dile getiren Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Sayman Üyesi Abdullah Koyuncu, “Suriye’de ki iç savaş hiç şüphesiz ülkemizin turizm sezonunu etkiledi. Bunun yansımasını en iyi geçtiğimiz sene gördük. 2016 turizm sezonunu endişe ile beklerken, böyle bir ateşkesin olması bizleri sevindirdi. Bu seneye yüzde 5 veya yüzde 10’luk gibi bir katkısı olacağına inanıyorum. Ama önümüzdeki yıllar daha iyi olacaktır” diye konuştu.

“YÜZDE 10’LUK OLUMLU YÖNDE KATKISI OLUR”

İngiltere ve Avrupa pazarındaki satışların yüzde 60’şının şuana kadar gerçekleştiğini söyleyen Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkan Vekili Bülent Uysal şunları söyledi:

“Şubat ayı sonu itibariyle Avrupa pazarının yüzde 60’ı bitmiş oluyor. Şuanda biz tatile çıkma potansiyeli olan müşterilerin yüzde 40’ına hitap edeceğiz. Bunun uzun vadede, bu sene için çok bir etkisi olacağını düşünmüyorum. 2016 yılındaki son dakika satışlarına yüzde 10’luk olumlu yönde bize katkısı olur ama 2016 yılının ana satışı şuana kadar gerçekleşti. Önümüzdeki yıl için ise yani 2017 satışları, ana pazarımız olan İngiltere’de nisan ayında başlıyor. Ona olumlu katkısı olur.”

“MUHAFAZAKAR KESİM HER ZAMAN TÜRKİYE’Yİ SEÇİYOR”

Fethiye’de özellikle İslami turizmde bir ilki gerçekleştiren ve bölgeye İslami turizmde hizmet veren NG Turizm Yatırım ve Yönetim Danışmanlığı sahibi Ömer Avcı, yurt dışında yaşayan muhafazakar kesimin Türkiye’yi gelmekten vaz geçmediğini söyledi. Bu ateşkesi olumlu yönde karşılayan Avcı şöyle konuştu:

“Almanya’dan, Hollanda’dan ve Avrupa’nın birçok yerinden gelen muhafazakar kesim, Türkiye’deki gerçekleri bildikleri için Suriye’deki savaş onları etkilememişti. Çünkü savaşın Türkiye’de olmadığını biliyorlardı. Bu ateşkes bölge turizmine katkısı olacaktır. Ama muhafazakar kesim geçmiş yıllarda olduğu gibi bu senede Fethiye’yi seçeceklerdir.”

“TURİZM, BARIŞIN OLDUĞU YERDE OLUR”

Turizmin barışın, sevginin ve huzurun bir simgesi olduğunu, barışın olmadığı bir yerde turizminde olmayacağına dikkat çeken turizmci Günay Özütok şöyle konuştu:

“Dünya turizmi çok büyük bir sektör… Türkiye, bu sektöre hizmet eden ve bilinen bir ülke. Bölgemizde yaşanan savaş ülkemizi her yönüyle etkiliyor. Önce insan sonra turizmci olarak bölgede savaş istemiyoruz. Suriye’deki ateşkesin her ne kadar içeriğini bilmesek te, normalleşme süreci turizme olumlu yansıyacaktır. Akdeniz ve Ege kıyıları, özellikle İngiliz ağırlıklı turistleri ağırlıyor. İngiliz pazarının pozitif bir şekilde ülkemize döneceğine inanıyorum.”

Ülkemizin içinde bulunduğu durumun bir an önce düzeltilmesi gerektiğine dikkati çeken Turizmci Yasemin Çakıl ise şu ifadeleri kullandı:

“Evet, Suriye’deki iç savaşın etkisi biz turizmcileri de etkiledi. Oradaki savaşın son bulması olumlu olacaktır. Ama biz önce kendimizi düzeltmeliyiz. Ankara’da, İstanbul’da patlayan bombalar bu seneki turizmi daha çok etkileyecektir. Sonuçta Ankara’da 28 kişinin ölmesine neden olan bombacı Suriyeli değil Vanlı çıktı. Bu kendi ülkemizde bizi bile korkuturken, turistler neden buraya gelsin?”

29.02.2016s  29 ŞUBAT TARİHLİ  TÜM GAZETE SAYFALARI İÇİN LİNKE TIKLAYIN LÜTFEN!

HABER HÜLYA KULALI

 

 

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Arabuluculuk sistemi meclisten yasalaştı Arabuluculuk sistemi meclisten yasalaştı...

Arabuluculuk sistemi getiren düzenlemenin de bulunduğu iş mahkemeleri kanun tasarısı TBMM Genel K...

‘O hainler güzel Muğla’mıza çiçek toplamaya mı gelmişlerdi?’ ‘O hainler güzel Muğla’mıza çiçek toplam...

“Üzerindeki patlayıcılarla tüyü bitmemiş sabilerin kanına girecek olan bu hainlerin ellerine kele...

CHP’li Üstündağ, “Bakan istifa etmelidir” CHP’li Üstündağ, “Bakan istifa etmelidir...

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Türkiye Büyük Milet Meclisi’nde basın toplantısı düzenl...

Loğoğlu: ‘ABD’nin tuzağına düşmemek gerek’ Loğoğlu: ‘ABD’nin tuzağına d...

CHP Adana eski Milletvekili ve eski büyükelçi Faruk Loğoğlu, ABD ile Türkiye arasındaki vize kriz...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Babadağ’dan paraşütle uçmaya engel yok! Babadağ’dan paraşütle uçm...

Fethiye Belediyesi tar...

25 ilden 300 katılımcıyla Bisiklet Festivali başladı 25 ilden 300 katılımcıyla...

Ortaca’da üçüncüsü düz...

30 yıllık baraj kurudu 30 yıllık baraj kurudu

Muğla’nın Bodrum ilçes...

‘Ağabey canlı yayın yapıyoruz, high speed yapar mısın?’ ‘Ağabey canlı yayın...

Bodrum’da alkollü kull...

Arızalanan teknede 71 göçmen yakalandı Arızalanan teknede 71 göç...

EGE Denizi'nde makine ...

“Arıcıın13 Liraya sattığı bal aynı ilçelerde markette 30-35 Lira” “Arıcıın13 Liraya sattığı...

MHP Muğla Milletvekili...

2017 yatırımları değerlendirildi 2017 yatırımları değerlen...

İl geneli yatırımların...

Marmaris rallisine Bakan Aşkın Bak da katılıyor Marmaris rallisine Bakan ...

TÜRKİYE Otomobil Sporl...

Fethiye Üniversitesi’nin lobi faaliyetleri başladı Fethiye Üniversitesi’nin ...

Çalışmalarını Fethiye ...

‘SİT alanları korunuyor ama isimleri değişiyor’ ‘SİT alanları korun...

Çevre ve Şehircilik Ba...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ