Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

ÇALIK, “MİKRO 3. DÜNYA SAVAŞI YAŞIYORUZ”

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey ölümünün 102. yılında kendi heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı. Törende konuşan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, “PKK ve PYD gibi terör örgütleri Amerika ve Rusya’nın bölgede yeni bir harita çizmek isteyen küresel güçlerin maşası konumunda. Bölgede yeni bir harita çizmenin tek engeli, […]

27 Şubat 2016 - 12:20 'de eklendi ve 106 kez görüntülendi. A+A-

ÇALIK, “MİKRO 3. DÜNYA SAVAŞI YAŞIYORUZ”

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey ölümünün 102. yılında kendi heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı.

Törende konuşan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, “PKK ve PYD gibi terör örgütleri Amerika ve Rusya’nın bölgede yeni bir harita çizmek isteyen küresel güçlerin maşası konumunda. Bölgede yeni bir harita çizmenin tek engeli, Türkiye Cumhuriyeti bunun iyi bilmesi lazım” dedi.

Türk havacılık tarihimizin ilk pilotlarından Şehit Fethi Bey, Fethiye’de her yıl olduğu gibi Fethiye Belediyesi ve THK işbirliğinde yapılan törenle anıldı. Düzenlenen törende, paramotor, model uçak ile mikrolight uçaktan serbest atlayış gösterileri yapıldı.

İlçedeki Tayyareci Fethi Bey Anıtı önünde gerçekleştirilen törende konuşan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, yaşadıkları coğrafyaya ismini veren kahraman asker şehit Fethi Bey’i ölümünün 102. yılında saygıyla andıklarını söyledi. Türk milletinin, dünyada olmazsa olmaz temel taşlarından birisi olduğuna dikkati çeken Çalık, dünya var olduğundan beri Türk milletinin de var olduğunu, bu milletin bulunduğu coğrafyayı canını vererek kendisine vatan yaptığını vurguladı.

Kaymakam ÇALIK, “MİKRO 3. DÜNYA SAVAŞI YAŞIYORUZ”

  1. Dünya Savaşını mikro anlamda yaşanıldığını ifade eden Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ise, “Terör örgütlerinin ellerinde ağır silahlar var. Bakıyorsunuz, Amerikan Rus ve Çin malı. Amerika istese tek kurşun bile vermez. Rusya domatesin önünü bile kesebiliyor. Bölgede bir varoluş savaşı yaşıyoruz. Biz Kürt halkıyla savaşmıyoruz, biz bazı devletlerin maşası konumundaki terör örgütleriyle savaşıyoruz. Türk milleti ve Türkiye tüm dünyaya karşı tek başına ama bu badireyi de atlatacağız” diye konuştu.

Bölgede bir varoluş savaşı yaşadıklarını belirten Çalık, “Güneydoğu’da şuanda kahramanca çarpışan askerimiz, polisimiz, hava ve kara kuvvetlerimizin yanında her gün şehit olan kahraman yiğitlerimiz var. PKK ve PYD gibi terör örgütleri Amerika ve Rusya’nın bölgede yeni bir harita çizmek isteyen küresel güçlerin maşası konumunda. Bölgede yeni bir harita çizmenin tek engeli, Türkiye Cumhuriyeti bunun iyi bilmesi lazım” dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgenerel Cevat Yazgılı da havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran ve kendisinden sonra gelen genç havacılar için ilham kaynağı olan Yüzbaşı Fethiye Bey’i minnetle andıklarını ifade etti. Yazgılı, Türk milletinin, asırlardır şanını yüceltip bağımsızlığını ebedi kılmak için can veren aziz şehitlerin hatıralarını saygıyla anmanın milli bir görev olduğu bilincini yaşadığını dile getirdi.

Türk milletinin yetiştirdiği kahraman havacılardan olan ve vatanına hizmet uğruna şehitlik mertebesine ulaşarak hava kuvvetlerinin ilk şehidi olma şerefine erişen Yüzbaşı Fethi Bey’in Türk havacılarına büyük katkı sunduğuna değinen Yazgılı, “Bu millet her şehidine olduğu gibi Yüzbaşı Fethi Bey’e de çok şey borçlu. Türk milletinin bağımsızlığı için şehit olan tüm kahramanlarımıza minnettarız” diye konuştu.

Şehit Fethi Bey’in ilçeye anıtı yaparak her yıl anılmasını sağlayan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı  “10 Nisan 1915’te saat 15:00’da başlayan ve aynı gün saat 22.00’da biten yirmi kadar İtalyan askerinin karaya çıkmasını saymazsak, biz işgal görmedik. Peki, neyi anıyoruz? Kahramanların, Milletlerin tarih içindeki yolculuğunun mihenk taşları, yol göstericileri, deniz fenerleridir. Gelecek nesillere örnektir, ibrettir. İşte biz Fethiye’de bu hatırlatmayı yapmak istiyoruz. Tohumun düştüğü yer onun vatanıdır. Fethiye Bey’de milleti adına çıktığı yolda o zamanlar vatanımız olan toprağa düştü. Hala orada bizi temsil ediyor. Fethi Bey orada hep kalsın. Bir vuslatı karşılamak için. Süleyman Şah’a yaptığımız gibi ‘Bizim buralarda artık sözümüz geçmiyor. Gel senide anavatanımıza taşıyalım’ demeyelim sakın!” Böyle bir düşüncede bulunmak bence kahramanlarımızın gösterdiği fedakarlığı anlamamaktır. Büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy ‘korkma’ dese de, bu şehitlerimizin mezarını anavatana taşıma mecburiyetinde kalma düşüncesi bizi korkutuyor…” diye konuştu.

İlk Türk hava şehitleri Yüzbaşı Fethi, Üsteğmen Nuri, Üsteğmen Sadık’ın kahramanlıklarından bahseden Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Hurşit Atılgan “Şehitlerimiz, Selahattin Eyyubi türbesinin hemen yanında, Emevi Camii’nin yanında yatmaktadırlar. Ve ilelebet orada huzur içinde yatmaya devam edeceklerdir. Sayın Belediye Başkanımızın kaygılarına katılıyorum ama hiç kaygı duymasın. Türk milleti o şehitlerini orada muhafaza etmeye devam edecektir” dedi.

“TEKNOLOJİK GELİŞMELER TAYYARECİLİK SAYESİNDE OLDU

Atılgan, 100 yılda önemli ölçüde gelişen tayyareciliğin, bugün insanların ulaştığı medeniyet seviyesinin asli unsuru haline geldiğini anlatarak “İnsanlığın bu kadar hızlı gelişip, uzakları yakın etmesinin, her alanda büyük teknolojik gelişmeler sağlamasının tayyarecilik sayesinde oldu” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Beşkaza Meydanı’nda devam eden törende, Türk Hava Kurumu tarafından paramotor, model uçak ile mikrolight uçaktan serbest atlayış gösterileri yapıldı.

Fethi Bey’in 102. Yıl anma törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Yavuz Özfidan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgenerel Cevat Yazgılı, Fethiye Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Güleç, Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Hurşit Atılgan, daire amirleri, askeri erkan, THK genç kanatlar üyeleri, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HABER HÜLYA KULALI

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatörleri de belirlendi Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatör...

10 Şubat 2018 Cumartesi günü yapılan Ak Parti Muğla il kongresinin ardından toplanan yönetim görev bölümü yaptı. ...

Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz” Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz”...

Vatan Partisi Fethiye İlçe Başkanı ve MKK Üyesi Selçuk Selvi, siyasi gündemi değerlendirdi. ...

CHP’li Aldan, Altın Taç’ı Milas’a istedi CHP’li Aldan, Altın Taç’ı Mi...

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Muğla'nın Milas ilçesinden çalınıp yurt dışına çıkartılan, yürütülen çalışmalarla Türkiye'ye ge...

Patates üreticileri bilgilendirildi Patates üreticileri bilgilendirildi

Seydikemer ve Datça’da yürütülen 'Patates Entegre Mücadele Projesi' kapsamında Datça İlçesi Kızlan Mahallesinde üreticiler bilgilendiri...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatörleri de belirlendi Görev dağılımı yapıldı, i...

10 Şubat 2018 Cumartesi günü yapılan Ak Parti Muğla il kongr...

Teleferik, Babadağ’ı uçuracak Teleferik, Babadağ’...

Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterile...

“Çağırın gelelim Kur’an öğretelim” projesi başladı “Çağırın gelelim Kur̵...

Seydikemer Müftülüğü “Çağırın gelelim Kur'an öğretelim" proj...

Mehmetçik Vakfı’na 26 bin 185 TL gönderdiler Mehmetçik Vakfı’na 26 bin...

Fethiye Belediye personeli tarafından toplanan 26 bin 185 TL...

Büyükşehir’den Seydikemer’e 1 milyon 579 bin TL’lik yatım Büyükşehir’den Seydikemer...

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Seydikemer İlçesi Karadere hali...

Fethiye’yi izleyen Çinliler tatil rezervasyonu yaptırıyor Fethiye’yi izleyen Çinlil...

Çekimleri Fethiye’de yapılan, Çin’de n fazla izlenen program...

Açık Kapı Projesi Muğla’da da hayata geçirildi Açık Kapı Projesi Muğla’d...

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından...

Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz” Selvi: “Bir ittifak düşün...

Vatan Partisi Fethiye İlçe Başkanı ve MKK Üyesi Selçuk Selvi...

‘Turizmin 12 aya yayılması için çok önemli’ ‘Turizmin 12 aya yayılmas...

Muğla, Karadenizli acentecilerin ardından Gaziantep ve Adana...

CHP’li Aldan, Altın Taç’ı Milas’a istedi CHP’li Aldan, Altın...

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Muğla'nın Milas ilçe...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ