Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

ÇALIK, “MİKRO 3. DÜNYA SAVAŞI YAŞIYORUZ”

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey ölümünün 102. yılında kendi heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı. Törende konuşan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, “PKK ve PYD gibi terör örgütleri Amerika ve Rusya’nın bölgede yeni bir harita çizmek isteyen küresel güçlerin maşası konumunda. Bölgede yeni bir harita çizmenin tek engeli, […]

27 Şubat 2016 - 12:20 'de eklendi ve 96 kez görüntülendi. A+A-

ÇALIK, “MİKRO 3. DÜNYA SAVAŞI YAŞIYORUZ”

Türk havacılık tarihinin ilk pilotlarından ve Fethiye’ye ismi verilen Şehit Yüzbaşı Tayyareci Fethi Bey ölümünün 102. yılında kendi heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı.

Törende konuşan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, “PKK ve PYD gibi terör örgütleri Amerika ve Rusya’nın bölgede yeni bir harita çizmek isteyen küresel güçlerin maşası konumunda. Bölgede yeni bir harita çizmenin tek engeli, Türkiye Cumhuriyeti bunun iyi bilmesi lazım” dedi.

Türk havacılık tarihimizin ilk pilotlarından Şehit Fethi Bey, Fethiye’de her yıl olduğu gibi Fethiye Belediyesi ve THK işbirliğinde yapılan törenle anıldı. Düzenlenen törende, paramotor, model uçak ile mikrolight uçaktan serbest atlayış gösterileri yapıldı.

İlçedeki Tayyareci Fethi Bey Anıtı önünde gerçekleştirilen törende konuşan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, yaşadıkları coğrafyaya ismini veren kahraman asker şehit Fethi Bey’i ölümünün 102. yılında saygıyla andıklarını söyledi. Türk milletinin, dünyada olmazsa olmaz temel taşlarından birisi olduğuna dikkati çeken Çalık, dünya var olduğundan beri Türk milletinin de var olduğunu, bu milletin bulunduğu coğrafyayı canını vererek kendisine vatan yaptığını vurguladı.

Kaymakam ÇALIK, “MİKRO 3. DÜNYA SAVAŞI YAŞIYORUZ”

  1. Dünya Savaşını mikro anlamda yaşanıldığını ifade eden Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ise, “Terör örgütlerinin ellerinde ağır silahlar var. Bakıyorsunuz, Amerikan Rus ve Çin malı. Amerika istese tek kurşun bile vermez. Rusya domatesin önünü bile kesebiliyor. Bölgede bir varoluş savaşı yaşıyoruz. Biz Kürt halkıyla savaşmıyoruz, biz bazı devletlerin maşası konumundaki terör örgütleriyle savaşıyoruz. Türk milleti ve Türkiye tüm dünyaya karşı tek başına ama bu badireyi de atlatacağız” diye konuştu.

Bölgede bir varoluş savaşı yaşadıklarını belirten Çalık, “Güneydoğu’da şuanda kahramanca çarpışan askerimiz, polisimiz, hava ve kara kuvvetlerimizin yanında her gün şehit olan kahraman yiğitlerimiz var. PKK ve PYD gibi terör örgütleri Amerika ve Rusya’nın bölgede yeni bir harita çizmek isteyen küresel güçlerin maşası konumunda. Bölgede yeni bir harita çizmenin tek engeli, Türkiye Cumhuriyeti bunun iyi bilmesi lazım” dedi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgenerel Cevat Yazgılı da havacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran ve kendisinden sonra gelen genç havacılar için ilham kaynağı olan Yüzbaşı Fethiye Bey’i minnetle andıklarını ifade etti. Yazgılı, Türk milletinin, asırlardır şanını yüceltip bağımsızlığını ebedi kılmak için can veren aziz şehitlerin hatıralarını saygıyla anmanın milli bir görev olduğu bilincini yaşadığını dile getirdi.

Türk milletinin yetiştirdiği kahraman havacılardan olan ve vatanına hizmet uğruna şehitlik mertebesine ulaşarak hava kuvvetlerinin ilk şehidi olma şerefine erişen Yüzbaşı Fethi Bey’in Türk havacılarına büyük katkı sunduğuna değinen Yazgılı, “Bu millet her şehidine olduğu gibi Yüzbaşı Fethi Bey’e de çok şey borçlu. Türk milletinin bağımsızlığı için şehit olan tüm kahramanlarımıza minnettarız” diye konuştu.

Şehit Fethi Bey’in ilçeye anıtı yaparak her yıl anılmasını sağlayan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı  “10 Nisan 1915’te saat 15:00’da başlayan ve aynı gün saat 22.00’da biten yirmi kadar İtalyan askerinin karaya çıkmasını saymazsak, biz işgal görmedik. Peki, neyi anıyoruz? Kahramanların, Milletlerin tarih içindeki yolculuğunun mihenk taşları, yol göstericileri, deniz fenerleridir. Gelecek nesillere örnektir, ibrettir. İşte biz Fethiye’de bu hatırlatmayı yapmak istiyoruz. Tohumun düştüğü yer onun vatanıdır. Fethiye Bey’de milleti adına çıktığı yolda o zamanlar vatanımız olan toprağa düştü. Hala orada bizi temsil ediyor. Fethi Bey orada hep kalsın. Bir vuslatı karşılamak için. Süleyman Şah’a yaptığımız gibi ‘Bizim buralarda artık sözümüz geçmiyor. Gel senide anavatanımıza taşıyalım’ demeyelim sakın!” Böyle bir düşüncede bulunmak bence kahramanlarımızın gösterdiği fedakarlığı anlamamaktır. Büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy ‘korkma’ dese de, bu şehitlerimizin mezarını anavatana taşıma mecburiyetinde kalma düşüncesi bizi korkutuyor…” diye konuştu.

İlk Türk hava şehitleri Yüzbaşı Fethi, Üsteğmen Nuri, Üsteğmen Sadık’ın kahramanlıklarından bahseden Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Hurşit Atılgan “Şehitlerimiz, Selahattin Eyyubi türbesinin hemen yanında, Emevi Camii’nin yanında yatmaktadırlar. Ve ilelebet orada huzur içinde yatmaya devam edeceklerdir. Sayın Belediye Başkanımızın kaygılarına katılıyorum ama hiç kaygı duymasın. Türk milleti o şehitlerini orada muhafaza etmeye devam edecektir” dedi.

“TEKNOLOJİK GELİŞMELER TAYYARECİLİK SAYESİNDE OLDU

Atılgan, 100 yılda önemli ölçüde gelişen tayyareciliğin, bugün insanların ulaştığı medeniyet seviyesinin asli unsuru haline geldiğini anlatarak “İnsanlığın bu kadar hızlı gelişip, uzakları yakın etmesinin, her alanda büyük teknolojik gelişmeler sağlamasının tayyarecilik sayesinde oldu” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Beşkaza Meydanı’nda devam eden törende, Türk Hava Kurumu tarafından paramotor, model uçak ile mikrolight uçaktan serbest atlayış gösterileri yapıldı.

Fethi Bey’in 102. Yıl anma törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Kd. Albay Yavuz Özfidan, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Personel Başkanı Tümgenerel Cevat Yazgılı, Fethiye Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Hüseyin Güleç, Türk Hava Kurumu Genel Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Hurşit Atılgan, daire amirleri, askeri erkan, THK genç kanatlar üyeleri, öğrenciler, sivil toplum kuruluşları başkan ve üyeleri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HABER HÜLYA KULALI

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vere...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 48 projesinin açılışı ve temel atma törenine katılan CHP Genel Ba...

Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcılık istedik” Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcıl...

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve Ak Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş Ankara’da...

‘Piyango bileti almak kumardır ve haramdır’ ‘Piyango bileti almak kumardır ve haramd...

Diyanet İşler Başkanlığı’ndan milli piyango bileti ile ilgili fetva geldi: ‘Piyango bileti almak ...

Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülkemizde yanan orman alanlarının bir metrekare...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAKALANDI SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAK...

Milas'a bağlı Selimiye...

14 kişiden 11’i tutuklandı 14 kişiden 11’i tut...

BODRUM merkezli 3 ilde...

Başına çuval geçirilmiş halde cesedi bulundu Başına çuval geçirilmiş h...

Fethiye’de 10 gündür k...

Profesyonel dalgıç, intihar etti Profesyonel dalgıç, intih...

Bodrum’da, dalgıç Meli...

14 kişi adliyeye sevk edildi 14 kişi adliyeye sevk edi...

Bodrum ilçesi merkezli...

Muğla; İstihdamını en çok arttıran ilk beş il arasında Muğla; İstihdamını en çok...

Muğla Valisi Esengül C...

2 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı patlama… 2 kişinin öldüğü, onlarca...

Marmaris İlçe Devlet H...

Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, e...

Muğla Büyükşehir Beled...

Hazine arazilerinin özeleştirilmesi kararına tepki Hazine arazilerinin özele...

Resmi Gazete'de Muğla-...

Sokak köpeğini av tüfeğiyle vurdular Sokak köpeğini av tüfeğiy...

Bodrum'da 4 yaşındaki ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ