Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

“İYİ, AMA EKSİK…”

Hükümetin açıkladığı Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi’ni genel olarak olumlu bulan turizm sektörü temsilcileri, eksikliklere de dikkat çekti. Özellikle istihdam yükünün azaltılmasına yönelik maddelerin ve küçük tur operatörlerine desteğin olmaması, en çok eleştirilenlerin başında yer aldı. ————– Turizm sektörü temsilcileri Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi’ni değerlendirdi. Turizm destek […]

23 Şubat 2016 - 7:50 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi. A+A-

“İYİ, AMA EKSİK…”

Hükümetin açıkladığı Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi’ni genel olarak olumlu bulan turizm sektörü temsilcileri, eksikliklere de dikkat çekti. Özellikle istihdam yükünün azaltılmasına yönelik maddelerin ve küçük tur operatörlerine desteğin olmaması, en çok eleştirilenlerin başında yer aldı.

————–

Turizm sektörü temsilcileri Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan Turizm Acil Eylem Planı Destek Paketi’ni değerlendirdi. Turizm destek paketini genel olarak olumlu karşılayan turizmciler, ancak istihdam yükünün azaltılması ve küçük tur operatörlerine de destek verilmesi gibi konularda paketin eksik kaldığını dile getirdiler.

Uçak desteği sevindirdi…

Uçaklara verilen 6 bin dolar desteğini olumlu karşılayan ancak süresinin 2 ayla sınırlandırılmasının doğru olmadığının altını çizen Türkiye Seyahat Acentaları  Birliği (TÜRSAB) Denetim Kurulu Üyesi Hikmet Selçuk:

Hikmet Selçuk

 

“Şuanda açıklanan destek paketi daha önceki senelerde olduğu gibi uçaklara bir indirim geldi. Daha önceki destek paketinden bu yalnızca belli havalimanları vardı. Şimdi bu havalimanlarının içine Gazipaşa’yı koyarak biraz daha genişledir ve bütün dünyadan gelen charter ve tarifeli ve tarifesiz uçuşlara 6 bin dolar destek verdiler. Bu olumlu bir yaklaşım… Ancak bunun sadece Nisan ve Mayıs aylarıyla sınırlı olması insanları tedirgin ediyor. Bu uçak firması 2 ay için buraya neden sefer koysun? Bunun sürecini biraz daha uzatmak gerekiyor. Bence bütün yaz bunun olması gerekirdi. Çünkü turizm çok iyiye gitmiyor.”

İhracatçı statüsü önemli…

Destek paketinin katkı payları, ecrimisil, enerji desteği, turizmcinin ihracatçı statüsüne alınması gibi sektörü doğrudan ilgilendiren konularda önemli getirilerin olduğuna dikkat çeken Selçuk şunları söyledi:

“Krediyle ya da dışarıdan destek alarak yapılan otellerin bu sene kriz nedeniyle ödemeleri gecikecekti. Yapılandırmaya girmesi kredi alan otel sahiplerini rahatlatacaktır. Ecremisil dışında kullanılan arazilerin kiralarında ciddi bir ödeme sıkıntısı ve artış vardı. Bununla ilgili 2016 borçlarının 2017’ye ertelendi. Böylece işletmecilerin bunları 3 taksitle ödeme kolaylığı doğdu. Bu da bizim için önemli bir çözüm noktası. Konaklama sektörü gibi deniz turizmini de ihracatçı statüsü kazandırdılar. Ama burada kıstas olarak 750 bin dolar yurt dışında para getirene sağlayacaklar. Ama bunu biraz daha geliştirmek lazım. Çünkü küçük ölçekli firmaların 750 bin dolar getirmesi zor. Bunu biraz daha aşağı rakamlara indirmek gerekirdi ki buradaki işletmecilerimiz yararlanabilsinler. Ayrıca çevreye duyarlı tesislere de ciddi bir indirim geldi. Çevreye duyarlı tesislerin yakıt, enerji ve su gibi ihtiyaçlarında en ucuz tarifeden alacaklar.”

Keşke istihdam desteği de olsaydı…

Pakette istihdama yönelik bir destekte beklediklerini ancak bu desteği göremediklerini de belirten Selçuk şu ifadeleri kullandı:

“Çalıştığımız personelle ilgili bunun stopajını veya belli bir kısmında devletin burada destek olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü şu anda bu kriz yüzünden bir sürü firma işçi azaltmaya gidiyor. Biz işçileri azaltmak istemiyoruz, vatandaşa iş vermek istiyoruz. Fakat şu andaki durum bizi engelliyor.”

2019’a kadar risk oluştu…

Thomas Cook firmasının 400 bin koltuğunu İspanya’ya kaydırmasıyla ilgili de açıklama yapan Selçuk, bunun diğer firmalara da kaymasından korktuklarını dile getirerek şunları söyledi:

“Türkiye’nin 2016 turizm sezonuna 400 bin kayıpla girdiğinin  “Bugün 400 bin koltuğun kaydırılması 2016 yılının Türkiye için 400 bin kaybı demektir. Bu yalnızca Thomas Cook ile kalmaz. Birkaç gün sonra bunun TUİ ya da başka bir firmada yaparsa bunun önünü alamayız. Bugün kurvaziyerler Türkiye’ye terör olayları yüzünden gelmiyor. Kurvaziyer gemilerinin Türkiye’ye gelmemesi yalnızca 2016 yılını değil 2019 yılını da etkileyecek. Çünkü onların programına tekrar Türkiye’nin konması en az 3 seneyi alır.”

Sunduğumuz öneriler yer aldı…

Sektör olarak talep ettikleri ve TÜROFED olarak sundukları  bazı önerilerin pakette yer almasının sevindirici olduğunu ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Yavuz Torunoğulları da şöyle konuştu:

Yavuz Torunoğulları

“Özellikle ihracatçı statüsünün gündeme gelmesi, banka borçlarının yapılandırılması hususlarının dikkate alındığını görüyoruz. Konaklama tesislerinden alınan katkı paylarının ertelenmesinin de önemli olduğunu düşünüyorum. Ancak tabii Sayın Başbakan’ın söylediği gibi yapısal değişikliklerin ne olacağı çok önemli. Örneğin yatırımların disipline edilmesi konusu bunların başında geliyor. Pakette yer alan 400 bin pax üreten acentalara dönük kredi desteğinin, aslında orta ve küçük ölçekteki tur operatörlerine de verilmesi gerektiğini ve böyle bir dönemde onları yaşatmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum.”

Paket iyi, ama eksik…

Destek paketini her ne kadar olumlu karşılasalar da bazı eksiklerin olduğuna da dikkati çeken Torunoğulları:

“Pakette konaklama sektörünü doğrudan ilgilendiren konular yok. SGK’ya dönük vergi indirimi beklentimiz vardı. Belki bazı konular yapısal reform içinde ele alınabilir. Genel anlamda teşekkür ediyoruz. Tabii şu anda rezervasyon akışı çok düşük…  Biz ne kadar önlem alıp paket açıklasak da güvenliğin olmadığı bir yere turist gelmez. Tur operatörleri şuanda ön ödeme yapmıyor. Beklemedeler. Bugün yaşanan sıkıntılar, Mart sonunda daha net görülecektir.”

 

Olumlu bir ilk adım…

“Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Turizm Acil Eylem Planı’nı sektördeki sıkıntıların aşılması yönünde olumlu bir ilk adım olarak görüyoruz” diyen Çalış-Der Başkanı Mete Ay:

Mete AY

“Ama devam etmesini de bekliyoruz. Niye ilk adım? 6 bin dolar gibi bir rakam uçak başına verilen acente A sınıfı gerçekten büyük bir destek. Yani bir uçakta 200 ile 150 arasında yolcu varsa, bu kişi başı 20 dolarla 35 dolar arasında rakam eder. Kredilerin her hangi bir turizm ile ilgili bir sorun ve problemde kredilerin süresinde yeni yapılandırmasıyla ilgili de bir açıklama yapıldı, ancak bunların hepsi büyük oteller için, büyük firmalar için gerçekten artı diyebileceğimiz şeyler. Çünkü bakanlık belgeli oteller de bunun içinde. Turizmle ilgili olan bu çalışmaların devam etmesini umut ediyoruz. Bizi uçak bazında etkiler. Kredilerin ertelenmesi turizmle uğraşanların, ecremisillerin ertelenmesi ve alınmaması, vergilerin 3 taksite bölünmesi büyük firmalar açısından iyi” diye konuştu.

HABER HÜLYA KULALI

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
OHAL artık demokrasiyi tehdit eder bir hal almaya başladı OHAL artık demokrasiyi tehdit eder bir h...

CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, OHAL'in ilk çıkarıldığı günden bugüne kozmetikten kış la...

‘Saatcı’ya dur diyeceğiz’ ‘Saatcı’ya dur diyeceğiz’

“Kendi siyasi geleceği ve emelleri uğruna Fethiyelilik, Beşkazalılık üzerinden siyasi demagoji ya...

Sarıhan: “En iyi çalışma örgütlü çalışmadır” Sarıhan: “En iyi çalışma örgütlü çalışma...

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz-İş Sendikası Muğla İl Başkanı Bekir Çam ve yönetimi ile Öz Büro...

İttifakın tabandaki ilk temelleri Fethiye’de atıldı İttifakın tabandaki ilk temelleri Fethiy...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ittifak görüşmeleri he...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yelken yarışlarına rekor katılım… Yelken yarışlarına rekor ...

Türkiye Yelken Federas...

Fuhuş operasyonu 5 gözaltı Fuhuş operasyonu 5 gözalt...

Marmaris’te, polisin b...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası b...

Bodrum'da tatil yapan ...

HDP’liler tutuklandı HDP’liler tutuklandı

Bodrum'da, sosyal medy...

‘Bu bir Türk-Amerikan savaşıdır’ ‘Bu bir Türk-Amerikan sav...

Vatan Partisi Fethiye ...

Belarus ilk sıraya yükseldi Belarus ilk sıraya yüksel...

Fethiye’den 2016’da 98...

Fetih Süresi okundu ve dualar yapıldı Fetih Süresi okundu ve du...

Fethiye Ülkü Ocakları’...

Başkan Gürün: “Her şeyden önce halk sağlığı gelir” Başkan Gürün: “Her şeyden...

Muğla Büyükşehir Beled...

“Keşke 30 yıl önce büyükşehir olsaydık” “Keşke 30 yıl önce büyükş...

Dalaman’da görev yapan...

Afrin Şehidi Özalkan Milas’ta da yaşamış Afrin Şehidi Özalkan Mila...

Afrin’e yapılan Zeytin...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ