Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

GÖCEK TÜNELİ İÇİN ÖNERİDE BULUNDUK…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Nurettin Demir, CHP Fethiye İlçe Teşkilatını ziyaret ederek, gündemle ilgili açıklamalarda bulunup gazetecilerin sorularını cevaplandırdılar. CHP Fethiye İlçe Teşkilatını ziyaret eden CHP Milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Nurettin Demir’i CHP İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu ve ilçe yönetimi kapıda karşıladı. Aldan ve Demir, Ankara’daki patlama, […]

22 Şubat 2016 - 18:16 'de eklendi ve 180 kez görüntülendi. A+A-

GÖCEK TÜNELİ İÇİN ÖNERİDE BULUNDUK…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Nurettin Demir, CHP Fethiye İlçe Teşkilatını ziyaret ederek, gündemle ilgili açıklamalarda bulunup gazetecilerin sorularını cevaplandırdılar.

CHP Fethiye İlçe Teşkilatını ziyaret eden CHP Milletvekilleri Ömer Süha Aldan ve Nurettin Demir’i CHP İlçe Başkanı Ali Özgür Kullukçu ve ilçe yönetimi kapıda karşıladı. Aldan ve Demir, Ankara’daki patlama, Anayasa çalışmaları ve Göcek Tüneliyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

PATLAMA ANINI ANLATTI…

Ankara’da meydana gelen ve 28 kişinin ölümüne neden olan patlama sırasında mecliste komisyon toplantısında olduklarını söyleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Milletvekili Nurettin Demir, patlama anından sonra yaşanılanları anlattı.

Patlama yerinin meclise 80 metre uzaklıkta olduğunu, Genelkurmay, Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin ortasında bulunduğunu anlatan Demir “Gördüğümüz tablo çok ağırdı. Türkiye’de 7 ay içinde ikinci ciddi bir terör olayı meydana geldi. Ortadoğu’da bir bataklık yaratıldı. Bu bataklığın yaratılmasında mevcut iktidarın ve Sayın cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkıları var. Son 7 ayda 300’ü aşkın güvenlik görevlimiz şehit oldu. Çok sayıda sivil vatandaşımız iki ateş arasında mağdur oldu ve Türkiye böyle bir bataklığın içerisine sürüklendi. Maalesef bu olayların sonucunda Fethiyeli bir kardeşimiz Türkiye’nin en güvenli bir yerinde şehit oldu. Türkiye’nin, Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesinden  uzaklaşmasının ceremesi çekiliyor. Ve bununla ilgili hükümetin hiçbir şekilde sorumluluk almaması, istihbarat zafiyetini üstlenmemesi, 16 gün önce bu olayın yapılacağı hükümete bildirilmesine rağmen tedbir almaması çok önemli” dedi.

AKTARILAN KAYNAK YETERLİ DEĞİL…

Mecliste bütçe görüşmelerinin devam ettiğini, plan bütçede görüşmelerin tamamlandığını 26 Şubat günü de genel kurula geleceğini belirten Demir şöyle devam etti:

“Bu bütçe görüşmelerinde Muğla’ya yansıyan yeterince bir kaynağın aktarılmadığını görüyoruz. Ciddi projeler yok. Bütçe görüşmelerinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a Muğla’yla ilgili projeler konusunda birçok soru sorduk. Göcek Tüneliyle ilgili yasal bir sorun olduğunu, buranın işleticisinin bu günkü alması gereken 6,25 olmasına rağmen girişimler sonucu 4 buçuk TL’ye indirdik diye bir açıklamaları oldu. Tünel 900 metrelik bir yer. Türkiye’de 172 tünel var ve hiç biri ücretli değil. Sadece Göcek tüneli ücretli. Hükümetin bunu çözememiş olması büyük bir ayıbıdır.

 

GÖCEK TÜNELİ İÇİN ÖNERİDE BULUNDUK…

Göcek Tüneliyle ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a bir öneride bulunduğunu da ifade eden Demir “Sayın bakana, her yeri ucuza özelleştirdiniz. Hiç olmazsa tarihte biz bir yeri de devletleştirdik sadece özelleştirme yapmadık dersiniz diye burayı devletleştirin. Sizde kurtulun, bölgede kurtulsun diye bir öneride bulundum. Devletin bunu çözememesi bir zafiyettir diye düşünüyorum ”dedi.

TURİZM DE DE KÖTÜYÜZ…

“Turizmde çok zor durumdayız. Kültür ve Turizm Bakanlığının bu konuda yeterince tedbir almadığını görüyoruz. Fuarlar ve tanıtımlarda turizmde ki düşüşü azaltmaya çalışıyoruz ama Ankara’da meydana gelen son patlama sonrası birçok iptallerin artığını görüyoruz. Türkiye’nin özellikle Almanya, Amerika ve Rusya’nın bölgede barış havası yaratma gayretlerine Türkiye’nin destek vermesi en büyük dileğimiz. Ama maalesef bu barış sürecinde Türkiye’nin dikkate alınmadığını, itibar kaybettiğini görüyoruz.”

ALDAN: YÖNETİCİLERİ CİZRE’YE GÖNDERMEK LAZIM

TUİK’İn Muğla’yla ilgili raporunu eleştiren Ömer Süha Aldan ise  “Turizmin bu kadar kötü gittiği bir ortamda, Muğla’nın en güvenilmez il olarak açıklaması kabul edilebilir değil. TUİK’İn bu raporu hazırlayan ve yöneticileri birer hafta Sur ve Cizre’ye geziye göndermeleri lazım. Bu güvenilmez kıstasları derhal değiştirilmelidir” dedi.

Turizmin içler acısı olduğunu da ifade eden Aldan, başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı turizm destek paketinin turizmde tekelleşmeyi yaratan, büyük turizmcileri koruyan bir paket olduğunu savunarak “Hiçbir zaman pansiyoncuyu, küçük otel işletmecisini, restoran sahibini turizmde küçük turlar yapan organizasyon şirketlerini hiçbir şekilde korumuyor” dedi.

ANAYASA KOMİYONU NEDEN DAĞILDI?

Aynı zamanda, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Anayasal Uzlaşma Komisyonu üyesi olan Milletvekili Aldan “Parti olarak 3 tane prensibimizi masaya koyduk. Bir tanesi darbe döneminden kalan anayasa değil bütün yasaların taranmasını, bunların içinden anti demokratik maddelerin ortadan kaldırılmasını talep ettik. İkincisi anayasanın değiştirilemez ilk 4 maddesine dokunulmamasını istedik. Üçüncüsü güçlendirilmiş parlamenter sistem istedik. Yani demokratik, çoğulcu, özgürlükçü bir anayasa yapılmasına ‘evet’ diyoruz ama başkanlık sistemini kabul etmiyoruz diye komisyonda açıkladık. Bu en başından beri bizim tavrımızdı. Bu masada bizim belli ilkelerimiz vardır. Çünkü Türkiye’nin iyiliğini düşünüyoruz. Ama benim anladığım kadarıyla, Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştür. Cumhurbaşkanı bu masayı dağıt demiştir, masa dağılmıştır. Bu masanın tek önemli noktası Türkiye’de kutuplaşmayı asgariye indirebilecek bir masadır. Değilse bu masadan anayasa değişikliği çıkmaz! Recep Tayyip Erdoğan kendi partisine güvenmediği için başkanlığı istemektedir.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vere...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 48 projesinin açılışı ve temel atma törenine katılan CHP Genel Ba...

Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcılık istedik” Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcıl...

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve Ak Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş Ankara’da...

‘Piyango bileti almak kumardır ve haramdır’ ‘Piyango bileti almak kumardır ve haramd...

Diyanet İşler Başkanlığı’ndan milli piyango bileti ile ilgili fetva geldi: ‘Piyango bileti almak ...

Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülkemizde yanan orman alanlarının bir metrekare...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAKALANDI SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAK...

Milas'a bağlı Selimiye...

14 kişiden 11’i tutuklandı 14 kişiden 11’i tut...

BODRUM merkezli 3 ilde...

Başına çuval geçirilmiş halde cesedi bulundu Başına çuval geçirilmiş h...

Fethiye’de 10 gündür k...

Profesyonel dalgıç, intihar etti Profesyonel dalgıç, intih...

Bodrum’da, dalgıç Meli...

14 kişi adliyeye sevk edildi 14 kişi adliyeye sevk edi...

Bodrum ilçesi merkezli...

Muğla; İstihdamını en çok arttıran ilk beş il arasında Muğla; İstihdamını en çok...

Muğla Valisi Esengül C...

2 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı patlama… 2 kişinin öldüğü, onlarca...

Marmaris İlçe Devlet H...

Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, e...

Muğla Büyükşehir Beled...

Hazine arazilerinin özeleştirilmesi kararına tepki Hazine arazilerinin özele...

Resmi Gazete'de Muğla-...

Sokak köpeğini av tüfeğiyle vurdular Sokak köpeğini av tüfeğiy...

Bodrum'da 4 yaşındaki ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ