Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

DEVLET GERÇEKTEN KATİL Mİ?

Değerli okurlar,  bilindiği üzere 17 Şubat 2016 tarihinde başkent Ankara’da askeri personelleri hedef alan ve milletçe hepimizi büyük bir üzüntüye sevk eden kalleşçe ve alçakça bir saldırı düzenlendi. Saldırının olduğu yer ve seçildiği hedef açısından elbetteki çok manidardı. Alçakça ve kalleşçe saldırıda vatanımızın her köşesinden asker ve sivil Şehitlerimiz vardı. Askeriyede sivil personel olarak görev […]

22 Şubat 2016 - 15:08 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi. A+A-

DEVLET GERÇEKTEN KATİL Mİ?

Değerli okurlar,  bilindiği üzere 17 Şubat 2016 tarihinde başkent Ankara’da askeri personelleri hedef alan ve milletçe hepimizi büyük bir üzüntüye sevk eden kalleşçe ve alçakça bir saldırı düzenlendi. Saldırının olduğu yer ve seçildiği hedef açısından elbetteki çok manidardı.

Alçakça ve kalleşçe saldırıda vatanımızın her köşesinden asker ve sivil Şehitlerimiz vardı.

Askeriyede sivil personel olarak görev yapıp ta menfur  saldırıda şehit olanlardan biri de Fethiye’nin gencecik evladı Ö. ORÇUN MÜNYAS kardeşimizdi.Biz Fethiyeli şehidimizin  ve diğer bütün Şehitlerimizin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bu vatan ve milletimiz için şehit oldular.  Allah vatan hainlerine fırsat vermesin.

Elbetteki yazımızın konusu bu saldırı değil. Bir başka yazımızda nasipse bu konuya değiniriz. Ancak şu kadarını söyleyelim ki, 500 yıla yakın kaldığı bir coğrafyaya, yüz yıl sessiz kalan ve hatta kafasını kuma gömen bir Türkiye, ” özellikle son on yılda kafasını kaldırıp etrafında neler olup bittiğini anlamaya çalıştığından ve haklı olarak ben de varım buralarda dediğinden dolayı terör olayları ile hizaya getirilmeye çalışılmakta ve bu nedenle de millet ve Devlet olarak zor günler geçirmekteyiz.” Elbette kolay olmayacak;  önemli olan bu süreci en akıllıca yöntemlerle en az hasarla birlik ve beraberlik içinde atlatmak.

Değerli okurlar,  geçen haftaki yazımızın başlığı ” KATİL DEVLET” ti. O yazımızda kısaca devletin Cumhuriyet tarihi boyunca her kesimden vatandaşları ile ilişkilerini ve terör olaylarını irdelemeye çalışmıştık.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin geçmişi aynı zamanda faili meçhul cinayetlerle doludur da. Trabzon mebusu Ali Şükrü Paşa’nın Atatürk’ün koruması Topal Osman tarafından öldürülmesi ve akabinde katil zanlısı Topal Osman’ın da infaz edilmesi , Ali Şükrü Paşa cinayetinin üzerindeki sır perdesinin çözülmesini engellemiştir.

ABD’ de Başkanı  JoN KENNEDY  esrarengiz  bir cinayete kurban gitmiş ve hemen akabinde de tetikçi infaz edilmiştir. Aslında iki cinayet arasında, yani Başkan  KENNEDY cinayeti ile bizim mebus Ali Şükrü cinayeti arasında müthiş benzerlikler vardır. Özellikle cinayetlerin  işlenme mantığı ve delillerin karartılması anlamında.

Önemli cinayetler hep böyledir; tetikçi işini kusursuz yapar sonra da kendisi de kusursuzca ortadan kaldırılır. Hafızamızı bir tazeleyelim, Sabancı cinayetinin tetikçisi Mustafa DUYAR gönüllü olarak Suriye’den gelip teslim olmuş ve sonrasında da tutuklu olduğu Afyon Cezaevinden bir açıklama yaparak, Sabancı cinayeti ile ilgili savcıya konuşacağını açıklamıştı. Akabinde ise aynı cezaevinde tutuklu ya da hükümlü olan KARAGÜMRÜK ÇETESİ LİDERLERİNDEN ERGİN KARDEŞLERCE YA DA KARDEŞLERDEN BİRİ TARAFINDAN İCABINA BAKILDI. BÖYLECE DE SABANCI SUİKASTI KARANLIK TÜNELDE KAYBOLUP GİTTİ( aslında kaybolmadı)

Bu ülkede üzerinde en çok sis perdesi toplayan  ve üzerinde en çok konuşulan  meydana gelişi ve sonuçları itibari ile büyük bir kesimi ilgilendiren olay ” 1937 DERSİM OLAYLARIDIR.”

Dersim olayları Türkiye Cumhuriyeti devletine kitlesel bir başkaldırı mı idi yoksa devletin çok yanlış güvenlik politikalarının bir sonucunda mı olaylar meydana geldi tam olarak bilmiyoruz!

Ancak Atatürk’ün manevi kızı ilk kadın pilot Sabiha Gökçen hanım nasıl da insanları bombaladığını gururla anlattığı hatıralarını zaman zaman okuduk. Dersimin bombalanması hadisesinde Atatürk’ün haberi vardı yoktu tartışmasının bile oralarda nelerin yaşandığının bir ipuçlarıydı.

Ailelerinden koparılan ve bir yerlere evlatlık verilen çocuklar, onların yıllar sonraki anlattığı acıklı hatıralar,  ailelerin zoraki göçe tabi tutulması ve Ülkenin bir çok yerine dağıtılmaları aynı zamanda parçalanmış aile dramlarını da beraberinde getirdi.

Bu arada Şeyh Sait isyanı ve nedenlerini de es geçiyorum.

Bir ülke düşünün ki , zaten geçmişi sancılı olan bir meseleyi büyüte büyüte 1980 lere geldi.

İlk Silahlı Kürt ( PKK) kalkışmasına ( Eruh 1983) , rahmetli ÖZAL ” BİR KAÇ ÇAPULCU” diyerek küçümsedi. Ancak bir kaç çapulcu denen olaylar yüzünden nice polis, asker ve vatandaşımız şehit oldu, öldürüldü.

Rahmetli ÖZAL sorunun geçte olsa farkına varmıştı.  ( belki de biliyordu, bilmezden geliyordu.)

ÖZAL CUMHURBAŞKANI olduktan sonra, Türk Cumhuriyetlerini ziyareti dönüşünde bir açıklama yapacaktır: ” BEN KÜRT SORUNUNU ÇÖZECEĞİM, BU DA BENİM MİLLETİME SON HİZMETİM OLSUN.”

İşte ne olduysa bu açıklamadan sonra oldu. Rahmetli Özal şüpheli bir şekilde öldü ya da öldürüldü. Rahmetli Özal’da “bir kaç çapulcu diye küçümsediği” bir olaydan dolayı ölümü şüpheli hale gelecektir.

Kürt sorunun sadece askeri yöntemlerle çözülemeyeceği konusunda Özal ile hemfikir olan Rahmetli Eşref Bitlis şehit edildi, sadece kendisi değil ekibinden önemli 7 subay şüpheli bir şekilde ortadan kaldırıldı. Yani Kürt sorunu dokunanı yakıyordu.

Ordunun içinde bazı önemli komutanlar ” DEVLETİN KÜRT SORUNU İLE İLGİLİ POLİTİKALARINI ŞİDDETLE ELEŞTİRİYORLARDI”. Bunlardan biri de Eşref Bitlis’in ekibinden rahmetli Hulusi Sayın idi.

Sabah gazetesi yazarı Mahmut ÖVÜR’E konuşan cezaevindeki uyuşturucu kaçakçısı Hüseyin Baybaşin, Mehmet Ağar’ a ” Kürt sorununu çözelim” diyen Korgeneral Hulusi Sayın’ın bir kaç gün sonra öldürüldüğünü söyleyecektir.

Baybaşin’in gazeteci Mahmut Övür’ yaptığı açıklama:  ” Korgeneral Hulusi Sayın’la, DİYERBAKIR’LILAR Yardımlaşma Dayanışma Derneği’nin Başkan’ı Özer Bey ve Mehmet Ağar ile birlikte Beyti’de yemek yemiştik. Hulusi Paşa orada bizzat, ” KÜRT SORUNU TÜRKİYE’Yİ BİTİRİR, BU SORUNU KENDİ İÇİMİZDE BİZZAT ÇÖZMENIN YOLUNU BULMAMIZ LAZIM. İNSANLARI ÖLDÜREREK , KORUCULARLA ÇATIŞTIRARAK BİTİREMEYİZ. BUNLARI BİZİM ÇÖZMEMİZ GEREKİR” diyordu. MEHMET AĞAR BUNLARI BUZ GİBİ DİNLEDİ, HİÇBİR CEVAP DA VERMEDİ.  Sadece Nedim Bey ” PAŞAM BİZ BUNLARI GEÇELİM DEDİ. O DA ” OLUR MU , BU KONULARI GEÇMEK OLMAZ. BAKIN BUGÜN BİZ BURADA OTURUYORUZ, YEMEK YİYORUZ, SOHBET EDİYORUZ. YARIN ÖYLE BIR DURUM GELECEK Kİ, BİRBİRİMİZİ TANIMAYACAĞIZ, HİÇBİRİMİZİN GÜVENLİĞİ OLMAYACAK.”  BUNLARI HULUSİ SAYIN SÖYLÜYORDU. BUNDAN BİRKAÇ GÜN SONRA, ONUN KATLEDİLDİĞİNİ DUYUNCA ÇOK ÜZÜLDÜM. NEDİM BEY’ i aradım, ” konuşuruz şekerim, konuşuruz” dedi kapattı”

Başka bir kaynağa göre ise, AĞAR telaşla Paşanın kulağına eğilip ” AMAN PAŞAM NE YAPIYORSUNUZ BİR DAHA BU KONUYU DİLLENDİRMEYİN” HAYATINIZ TEHLİKEYE GİRER” dediği söylenir.

Peki AĞAR  haksız mıydı?  Hulusi Sayın kimin ekibindendi ve nasıl şehit edildi?

İşte değerli okurlar,  küçücük bir yumak iken büyüye büyüye,  büyütüle, büyütüle günümüze kadar devasa bir sorunlar yumağı haline gelen ” PKK SORUNU, YA DA GÜNEYDOĞU SORUNU BÖYLE BİR ŞEYDİ”.

Peki, Ak Parti ne yapmak istedi ya da ne yapmalıydı? Sayın Erdoğan ve Ak Parti bu konuda neler düşünüyordu. O Konuları da gelecek hafta ele alalım nasipse.

Sevgi ve muhabbetle kalın değerli okurlar.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni yurt projeleri hayata geçiyor Yeni yurt projeleri hayata geçiyor

AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ün Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki girişim ve görüşmeleri neticesinde...

“Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tamamladılar “Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tama...

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, 13 ilçede faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarında çalışan araç şoförlere yönelik dü...

“Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan Teke oldu “Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan T...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla Sinema ve Fotoğraf Derneği ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Bırakıp ...

Patates üreticileri bilgilendirildi Patates üreticileri bilgilendirildi

Seydikemer ve Datça’da yürütülen 'Patates Entegre Mücadele Projesi' kapsamında Datça İlçesi Kızlan Mahallesinde üreticiler bilgilendiri...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yeni yurt projeleri hayata geçiyor Yeni yurt projeleri hayat...

AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ü...

Voleybol Turnuvası 24-25 Şubat’ta yapılacak Voleybol Turnuvası 24-25 ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Veteran Vo...

“Hiç bir düşman ve hiçbir kuvvet bizimle baş edemeyecektir” “Hiç bir düşman ve hiçbir...

İzmir Ege Üniversitesi (EÜ) Kampüsü'nde, 20 Şubat 2015'te çı...

“Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tamamladılar “Yolcu Sürücü İlişkileri”...

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, 13 ilçede f...

12. sınıflara yeni sınav sistemini anlattı 12. sınıflara yeni sınav ...

Eğitim Danışmanı ve Kişisel Gelişim Uzmanı Sinan İpek, Fethi...

Büyükşehir havaalanına 2 milyon yolcu taşıdı Büyükşehir havaalanına 2 ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin havaalanı taşımacılığı hizme...

Başkan Şahin; “Bu ülkeyi kimse bölemez” Başkan Şahin; “Bu ülkeyi ...

“Bizler birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece bu ...

“Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan Teke oldu “Bırakıp Gitme Gari”nin b...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla Sinema ve Fotoğraf Der...

Parklara çirkin saldırı Parklara çirkin saldırı...

Milas Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, daha yeşil ve y...

İl Spor Güvenliği Vali Civelek başkanlığında toplandı İl Spor Güvenliği Vali Ci...

Muğla İl Spor Güvenliği Toplantısı, Muğla Valisi Esengül Civ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ