Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

YÖRÜKLER FETHİYE’DE BULUŞTU

Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği işbirliğinde düzenlenen “Yörük Yareni” etkinliğinde, Türkiye’nin farklı illerinden gelen Yörükler, yöresel el sanatları ve kıyafetlerini sergiledi. Yörük kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Türkiye’deki Yörük derneklerinin temsilcileri, Fethiye’de düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği işbirliğinde düzenlenen “Yörük Yareni” etkinliği, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi (FBKM) önünde […]

15 Şubat 2016 - 11:03 'de eklendi ve 139 kez görüntülendi. A+A-

YÖRÜKLER FETHİYE’DE BULUŞTU

Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği işbirliğinde düzenlenen “Yörük Yareni” etkinliğinde, Türkiye’nin farklı illerinden gelen Yörükler, yöresel el sanatları ve kıyafetlerini sergiledi.

Yörük kültürünün gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Türkiye’deki Yörük derneklerinin temsilcileri, Fethiye’de düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Fethiye ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği işbirliğinde düzenlenen “Yörük Yareni” etkinliği, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi (FBKM) önünde gerçekleştirilen el sanatları sergisi açılışıyla başladı. Etkinliğe Muğla, İzmir, Isparta, Denizli, Bilecek, Afyon, Balıkesir, Manisa ve Eskişehir’den katılan derneklerin temsilcileri yöresel el sanatları ve kıyafetlerini sergiledi.

Serginin açılışında konuşan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Yörüklerin Asya’dan, Avrupa ve Afrika’ya varıncaya kadar üç kıtaya yayılmış, değişik boylarda kendini hissettirmiş, dünyaya yön veren toplum olduğunu söyledi.

Türk milletinin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyulan bir dönemden geçtiğine dikkati çeken Çalık, şöyle konuştu:

“Şuanda dünyada bir güç dengesi oluşma dönemi olduğunu görüyoruz. Farklı güçler yeni bir denge oluşturmak peşinde. Balkanlar da, Kafkaslar da ve Orta Doğu’da yaşananların Türk milletine karşı cephe oluşturmak olduğunu görmemiz lazım. Buna karşı yapılacak tek şey birlik ve beraberlik duygusunu pekiştirerek Türk milletini bir araya getirip, bu birlikten doğacak güçle dünyaya tekrar yön verecek güce getirmeliyiz” dedi.

Çalık, bu konuda düzenlenen kültürel faaliyetlerin çok önemli olduğunu, farklı yörelerdeki kültürlerin bir araya gelmesinin de birlik ve beraberlik anlamında faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Oğuz Boyları Konfederasyonu Başkanı Niyazi Çapa ise 52 ilde teşkilatını kuran Yörük Türkmen Birliği’nin çeşitli etkinliklerle Yörükleri bir araya getirdiğini ifade etti.

Fethiye’de düzenlenen etkinliği de bu anlamda çok faydalı bulduğuna işaret eden Çapa, etkinlikte ülkedeki Yörük ve Türkmenlerin kültür alışverişinde bulunduklarını vurguladı.

Konuşmaların ardından, Yörükler davul zurna eşliğinde yöresel oyunlarını oynadı. Bölgede tatil yapan yabancı turistlerde etkinliği ilgiyle izledi.

Akşamda devam eden Yörük Yareni programında yöresel kıyafetleriyle katılan Yörükler, yerel sanatçılarının çalıp söylediği şarkılarla oynadı. Gecede şiirler okuyup, zeybek oynayan Yörüklere, sahneye çıkan vatandaşlar eşlik etti.

Türkiye Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı ve Bursa Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, konuşmasında, Yörük Türkmenlerinin özelliğinin vatana, millete ve bayrağa olan saygısı olduğunu söyledi.

“Yörük suç işler, kavga eder, günaha girer ama asla vatanını satmaz, vatanı satanların da yanında durmaz” diyen Tatlıoğlu, ülkeyi seven herkesin kardeşleri olduğunu, sevmeyenlerle de kardeşlik bağı kurmak istemediklerini belirtti.

Fethiye Yörük ve Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak ise bu tür etkinlikleri Yörük kültürünün gelecek nesillere aktarılması için düzenlediklerini vurguladı.

Türkiye’nin birçok bölgesindeki Yörük derneklerini bir araya getirerek birlik ve beraberliği sağlamaya çalıştıklarına değinen Kıvrak, programa katılan ve destek verenlere teşekkür etti.

Geçtiğimiz yıl Hakkari’nin Dağlıca bölgesinde şehit olan Piyade Er Adnan Ergen’in şehit olmadan önce sosyal paylaşım sitesinde paylaştığı yöresel “Kara Kız” türküsü Seydikemer Yörük ve Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu tarafından seslendirildi.

Etkinliğe katılan şehidin anne ve babası, gözyaşlarına hakim olamadı.

 

HABER HÜLYA KULALI

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bir denilin hatıra defteri Fethiye’de sahneleniyor Bir denilin hatıra defteri Fethiye’de sa...

Nikolay Vasilyeviç Gogol tarafından kaleme alınan “Bir denilin hatıra defteri” isimli oyun 5 Aral...

“Kültür ve sanat cehaletin panzehridir” “Kültür ve sanat cehaletin panzehridir”...

Ortaklar Öğretmen Okulluları-Adabelenliler Derneği Fethiye temsilciliği tarafından 2016 yılından ...

Nazile Gültaç “Fethiye yeşillikler kraliçesi” Nazile Gültaç “Fethiye yeşillikler krali...

Azerbaycan’dan gelen şair-yazar Nazile Gültaç; Keçi Kitabevi’nde Fethiyeli yazarlar, şairler ve e...

Datça heykellerle donatılacak Datça heykellerle donatılacak

Datça’da düzenlenen 'Knidos 1. Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu' kapsamında, yerli ve yabancı 2...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAKALANDI SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAK...

Milas'a bağlı Selimiye...

14 kişiden 11’i tutuklandı 14 kişiden 11’i tut...

BODRUM merkezli 3 ilde...

Başına çuval geçirilmiş halde cesedi bulundu Başına çuval geçirilmiş h...

Fethiye’de 10 gündür k...

Profesyonel dalgıç, intihar etti Profesyonel dalgıç, intih...

Bodrum’da, dalgıç Meli...

14 kişi adliyeye sevk edildi 14 kişi adliyeye sevk edi...

Bodrum ilçesi merkezli...

Muğla; İstihdamını en çok arttıran ilk beş il arasında Muğla; İstihdamını en çok...

Muğla Valisi Esengül C...

2 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı patlama… 2 kişinin öldüğü, onlarca...

Marmaris İlçe Devlet H...

Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, e...

Muğla Büyükşehir Beled...

Hazine arazilerinin özeleştirilmesi kararına tepki Hazine arazilerinin özele...

Resmi Gazete'de Muğla-...

Sokak köpeğini av tüfeğiyle vurdular Sokak köpeğini av tüfeğiy...

Bodrum'da 4 yaşındaki ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ