Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

SON SÖZÜ, VALİ ÇİÇEK SÖYLEDİ…

Muğla’yı ‘güvenli olmayan il’ olarak açıklayan TÜİK’e  cevabı, Vali Amir Çiçek verdi: “MUĞLA GÜVENLİ BİR İL” TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu)İllerde Yaşam Endeksi Anketi sonuçlarına göre Muğla’yı 81. Sırada, en güvenilmez il olarak ilan etmesine, Jandarma Komutanı ve Emniyet Müdürü’nü de yanına alarak bir açıklama yapan Vali Amir Çiçek “Muğla Türkiye’nin en güvenilir illerinden biridir”dedi. TÜİK’in […]

11 Şubat 2016 - 8:11 'de eklendi ve 111 kez görüntülendi. A+A-

SON SÖZÜ, VALİ ÇİÇEK SÖYLEDİ…

Muğla’yı ‘güvenli olmayan il’ olarak açıklayan TÜİK’e  cevabı, Vali Amir Çiçek verdi:

“MUĞLA GÜVENLİ BİR İL”

TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu)İllerde Yaşam Endeksi Anketi sonuçlarına göre Muğla’yı 81. Sırada, en güvenilmez il olarak ilan etmesine, Jandarma Komutanı ve Emniyet Müdürü’nü de yanına alarak bir açıklama yapan Vali Amir Çiçek “Muğla Türkiye’nin en güvenilir illerinden biridir”dedi.

TÜİK’in yayınladığı anket sonuçlarındaki, güvenli iller detayının farkına vararak “Biri bize açıklasın” manşetiyle haberi duyuran Batı Akdeniz Gazetesi, ardından “TÜİK’e tepkiler çığ gibi” ve “Bu sonuçlar Saçmalıktır” manşetleriyle gündem yaratmış ve Muğla’yı ‘güvenli olmayan il’ ilan eden TÜİK’e tepki göstermişti.

——————————

Muğla’da Jandarma ve Emniyet birimlerinin sorumluluk alanlarında 2015 yılında meydana gelen asayiş, güvenlik ve diğer olayların değerlendirildiği toplantıda konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla’nın hem asayiş, hem de güvenlik açısından Türkiye’nin en güvenli illerinin başında geldiğini söyledi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, hem jandarma, hem de Emniyet birimlerinin sorumluluk alanlarında geçtiğimiz yıllara göre azalma yaşandığın söylerken, “Suç oranlarında azalmanın yanında suç işlendiğinde o suçluları adalete teslim etme ve faili meçhul olaylarda da büyük düşüş yaşandı” dedi.

Vali Çiçek, suçun işlenmesini önlemek açısından, suç işlendikten sonra suç delillerini ortaya çıkarmak konusunda hem Jandarmanın, hem de Emniyet teşkilatının gayretli bir çalışmasının olduğunu söyledi. Çiçek, “Geçtiğimiz yıllara oranla asayiş ve güvenlik açısından önemli derecede düşüş yaşanıyor. Bazı olaylarda yüzde 50’nin üzerinde yaşanan olaylar var. Muğla’da 2015 yılında bir tek toplumsal olay olmadı. Sıkı denetim, özverili çalışma ve devlet-vatandaş işbirliği gibi toplum destekli verilen hizmetler bu olayların oranlarının düşmesinde önemli etken. Bu da gösteriyor ki, Muğla, hem kırsalda, hem de şehir merkezlerinde asayiş ve güvenlik açısından güvenli bir kenttir” dedi.

Suç işleyenlere yönelik mücadelenin kolluk kuvvetleri ile sınırlı olmadığının belirten Vali Çiçek, “Biz suçlular ile sadece kolluk kuvvetlerimizin görevini tamamlaması ile bitirmiş olmuyoruz. Suç işleyen vatandaşlarımızın bu suça kendisini iten nedenler konusunda da değişim kurumlarımızın personeli tarafından araştırılıyor. Yani suç işledi cezasını çekti değil, onu suça iten nedenleri araştırıp, tekrar o suçu işlemesini önlemek de bizim görevimiz” dedi.

Bilgilendirme toplantısında 2015 yılı değerlendirmesini yapan Muğla İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Yavuz Özfidan, Jandarma sorumluluk bölgesinde Muğla nüfusunun yüzde 43’ü olan 387 bin 382 kişi yaşadığını, 210 kişiye bir jandarma düştüğünü açıkladı. Özfidan, “Jandarma sorumluluk alanında 2014 yılında 14 bin 596 olay meydana gelirken, 2015 yılında 11 bin 168 olay meydana geldi. 2015 yılında 2014 yılına oranla yüzde 23’lük bir azalma yaşandı. Asayiş olayları olarak baktığımızda 2014 yılında 9 bin 221 olayın 6 bin 500’lere yani yüzde 29’luk bir düşüş mevcut. Asayiş olayları genellikle Milas, Bodrum ve Fethiye ilçelerinde yoğunlaşmış durumda. Hırsızlık olaylarında 2014 yılında Bin 485 olay meydana gelirken, 2015 yılında bu rakam 614’e düşerek yüzde 59 oranında bir düşüşü yaşandı. Kaçakçılık olaylarında göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti olaylarında yüzde 14’a varan bir artış yaşandı. Bu artış 2015 yılında alınan tedbirler ve denetimler ile büyük oranda rakamsal olarak aşağı çekildi. 2015 yılında yakalanan 195 organizatörden 92’si tutuklandı” dedi.

 

Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya da yaz ve kış nüfusunun çok fazla değişken bir il konumundaki Muğla’da son dört yılın verilerine bakıldığında her yıl asayiş ve güvenlik konusunda sürekli bir düşüşün yaşandığını açıkladı. Çetinkaya, “Muğla’nın yaz aylarında nüfusu yerleşik nüfusa göre üç-dört tak artmasına rağmen asayiş ve güvenlik konusunda 2012 yılından 2015 yılına kadar çok düzenli bir düşüş yaşıyor. 2012 yılında 2 bin 653 olan hırsızlık vakası 2015 yılı sonunda Bin 282’ye düştü. Bu da düşüş oranı yüzde 51,68 olarak yansıdı. Kapkaç ve yankesicilik gibi asayiş olaylarında 2012’de 27 olan rakam, 2015 yılında 8’e, yankesicilik olayı 2012’de 147 iken, 2015 yılında bu rakam 16’ya, kamu güvenine karşı işlenen suçlarda 2012’de 65 iken, 2015’de bu rakam 9’a, kasten adam öldürme olayında 2012’de 17 olan rakam 2015’de 13’e, Muğla’nın turistik bölgelerinde yabancı turistlerin en fazla şikâyet ettiği hanutçuluk konusunda alınan caydırıcı tedbirler ile büyük düşüş yaşandı. 2014 yılında çok sıkı tedbirler alınarak yapılan uygulamalarda 141 işletme hakkında hem para cezası, hem de kapatma cezası sezon içinde uygulandı. Bu uygulamanın ardından 2015 yılında yapılan denetimlerde hanutçuluk yapan işletmelerin sayısı 30’a düştü. Polis bölgesindeki göçmen kaçakçılığında ise 2015 yılında artış yaşandı. Fakat 2016 yılının ilk ayında giriş ve çıkışlarda yapılan sıkı denetim sonrası ciddi düşüş yaşandı” dedi.

11.02.2016s

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
CHP’de ilçe kongresi 28 Ekim’de CHP’de ilçe kongresi 28 Ekim’de

417 delegenin oy kullanması beklenen CHP Fethiye İlçe Kongresi 28 Ekim Cumartesi günü Fethiye Bel...

CHP Dalaman ilçe kongresi yapıldı CHP Dalaman ilçe kongresi yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dalaman ilçe teşkilatının olağan kongresinde mevcut başkan Kamil Ay...

Mete: “Sayın vekil sapla samanı birbirine karıştırıyor” Mete: “Sayın vekil sapla samanı birbirin...

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, CHP Muğla milletvekili Akın Üstündağ’ın,  Çevre ve Şehircil...

Arabuluculuk sistemi meclisten yasalaştı Arabuluculuk sistemi meclisten yasalaştı...

Arabuluculuk sistemi getiren düzenlemenin de bulunduğu iş mahkemeleri kanun tasarısı TBMM Genel K...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
‘Deli Dumrul tünelini halkın tüneli yapacağız’ ‘Deli Dumrul tünelini hal...

Vatan partililer; Türk...

Firari FETÖ’cüler Yunanistan’a kaçarken yakalandı Firari FETÖ’cüler Y...

Bodrum’dan sürat tekne...

595 litre sahte içki ele geçirildi 595 litre sahte içki ele ...

Yatağan’da jandarma ek...

Yoldan geçen işçiyi öldüren şüpheli tutuklandı Yoldan geçen işçiyi öldür...

Yatağan İlçesi'nde, ev...

Yol kenarında beklerken otomobil çarptı Yol kenarında beklerken o...

Bodrum'da yol kenarınd...

17 şüpheli adliyeye sevk edildi 17 şüpheli adliyeye sevk ...

Muğla merkezli 13 ilde...

“Kayaköy” projesi Bilkent’te birincilik ödülü aldı “Kayaköy” projesi Bilkent...

“Kayaköy Mübadelenin G...

AZDA İstanbul’da 2. yılını kutladı AZDA İstanbul’da 2. yılın...

Fethiye’de kurulan ve ...

DİKKAT! Uyarılar üst üste geliyor DİKKAT! Uyarılar üst üste...

Meteoroloji Genel Müdü...

Belediye işçisini öldüren büfeci tutuklandı Belediye işçisini öldüren...

Seydikemer İlçesi'ndek...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ