Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

MUĞLA’DA TEKNOPARK A.Ş. KURULUYOR

– MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE KURULACAK TEKNOPARK A.Ş., 1. DANIŞMA TOPLANTISI GENİŞ KATILIM İLE YAPILDI. – Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin girişimleri ile 2012 yılında 30 ortak ile kuruluş sözleşmesi imzalanan ve 2015 Temmuz ayında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı değerlendirme komisyonu tarafından onaylanan TEKNOPARK A.Ş. kurulması için ilk toplantı Üniversite Senato […]

05 Şubat 2016 - 15:26 'de eklendi ve 143 kez görüntülendi. A+A-

MUĞLA’DA TEKNOPARK A.Ş. KURULUYOR

– MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE KURULACAK TEKNOPARK A.Ş., 1. DANIŞMA TOPLANTISI GENİŞ KATILIM İLE YAPILDI.

– Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin girişimleri ile 2012 yılında 30 ortak ile kuruluş sözleşmesi imzalanan ve 2015 Temmuz ayında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı değerlendirme komisyonu tarafından onaylanan TEKNOPARK A.Ş. kurulması için ilk toplantı Üniversite Senato toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Vali Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İlçe Belediye Başkanları, ilgili kamu kurum müdürleri, Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odaları Başkanları, Esnaf Odaları Birliği ve Üniversite Öğretim üyeleri katıldı. TEAKNOPARK A.Ş. bünyesinde Muğla ekonomisine katma değer sağlaması beklenen Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Turizm ve Sağlık, Gıda-Tarım ve Hayvansal Ürünler araştırma ve geliştirme ana başlıklar olurken, yazılım konusunda da hizmet üretecek.

Toplantının açılışında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin 2015 11 Aralık tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Harmandar, “En geç bir yıl içinde şirket kurulması gerekiyor. Şirket kurulmadan bir iş yapmamız mümkün değil. Şirketin kuruluşunda kimlerin yer alacağı kanunlarla belirlenmiş. Kimler üye alacak, nasıl yönetim olacağı yasalar ve kanunlar ile belirlenmiş. Bu şirketi hemen kurmak istiyoruz. Çünkü Mayıs ayı içinde devlet desteği almak için başvurumuzu yapmamız gerekiyor. Aksi takdirde bu destek bir yıl ertelenecek. GEKA bu konuda bize destek veriyor. GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata Nisan ayı içinde başvurumuzu yapacağız dedi. Şirket başvurusu yapmak için, imar planları, projeler ve şirket ile ilgili sözleşmelerin hazır olması gerekiyor. Bu hazırlıkları yaptıktan sonra Bakanlığa destek için başvuru yapmamız gerekiyor. Teknoloji Gelişim Bölgesi olarak arazi sorunumuz vardı. Bu sorunu Üniversitemize ait Denizli, Marmaris, Fethiye yol ayrımındaki 64 bin 310 m2 arazimizi TEKNOPARK alanı olarak ayırdık. Kurulacak olan şirketimiz ile ilgili Muğla dışından da çok sayıda talep var. Bizim amacımız bu şirketin Muğlalılar tarafından oluşturulmasından yanyız” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, çok önemli bir toplantı içini bir araya gelindiğini belirterek, 2012 yılında 30 ortak ile kurulan TEKNOPARK’ın Bakanlar Kurulu kararı ile resme kuruluşunu tamamladığını açıkladı. Gürün, “TEKNOPARK şu anda Türkiye’de çok farklı seviyelerde faaliyet gösteriyor. Çünkü çok önemli avantajları var. Kurulan şirketler TEKNOPARK’a kabul edildiği takdirde ki, bunun da prosedürleri ve her şirket kabul edilmiyor. Kabul edilen şirketler bir takım vergi ve sigorta avantajları oluyor. Konu başlıkları olarak baktığımızda güneş enerjisi, yenilenebilir enerji var, sağlık ve sağlık turizmi ile ilgili ve gıda tarım ve hayvancılık ile ilgili başlık var. Bizim lokomotif ana başlıklarımız bunlar” dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, yapılan bu toplantının Muğla tarihine not düşülecek bir tarih, TEKNOPARK’ın da Muğla için bir milat olduğunun altını çizdi. Vali Çiçek, “Muğla şu anda 5-20 yıl sonrası değil, 50 yıl, 100 yıl sonrasının kararını alıyor. Bu bir milattır. Eğer bir ilde kamu teşkilatı fakülteleri ile öğretim üyeleri ile yüksekokulları ile ilim irfan yuvası ile o ilin tüm envanterleri olan turizm, tarım, hayvancılık, enerjiyi içine alarak bu saydığım değerleri iyi işlemesi gerekir. Bunu işlemek yetmiyor, sektör ile buluşturmak önemli. Eğer bu ilin geleceğine bir şeyler sağlamak ve katmak istiyorsak bunun ihtiyaç olduğunu sizler de benim kadar inanmışsınız ki bundan önceki yıllarda TEKNOPARK kararınızı vermişsiniz. Eğer bu ilin geleceğinin vebali bizim üzerimizde ise bugünü değil yarını konuşacaksak, bilimsel ve akılcı hareket etmemiz gerekiyorsa Muğla’ya TEKNOPANRK şarttı ve olması nedeniyle rektör beyle ve öğretim üyesi arkadaşlarımız ile tek tek envanter çıkardık. Bu çalışmalar bir büro gibi görülecek ama ürettikleri çok önemli olacak. Sizlerin bu oluşuma büyük katkılarınızın olacağını düşünüyorum” dedi.

Muğla Teknopark yöneticisi öğretim Görevlisi Filiz öner, Teknoloji Gelişim Bölgesi ile ilgili yapılan çalışmaları içerin slayt gösterimi sonrası toplantı basına kapalı devam etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni yurt projeleri hayata geçiyor Yeni yurt projeleri hayata geçiyor

AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ün Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesindeki girişim ve görüşmeleri neticesinde...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere müjde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere müj...

Beştepe Kongre ve Kültür Merkezinde çiftçilerle buluşmasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Şubat'tan itibaren çiftçile...

Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatörleri de belirlendi Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatör...

10 Şubat 2018 Cumartesi günü yapılan Ak Parti Muğla il kongresinin ardından toplanan yönetim görev bölümü yaptı. ...

Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz” Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz”...

Vatan Partisi Fethiye İlçe Başkanı ve MKK Üyesi Selçuk Selvi, siyasi gündemi değerlendirdi. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yeni yurt projeleri hayata geçiyor Yeni yurt projeleri hayat...

AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ü...

Voleybol Turnuvası 24-25 Şubat’ta yapılacak Voleybol Turnuvası 24-25 ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Veteran Vo...

“Hiç bir düşman ve hiçbir kuvvet bizimle baş edemeyecektir” “Hiç bir düşman ve hiçbir...

İzmir Ege Üniversitesi (EÜ) Kampüsü'nde, 20 Şubat 2015'te çı...

“Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tamamladılar “Yolcu Sürücü İlişkileri”...

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, 13 ilçede f...

12. sınıflara yeni sınav sistemini anlattı 12. sınıflara yeni sınav ...

Eğitim Danışmanı ve Kişisel Gelişim Uzmanı Sinan İpek, Fethi...

Büyükşehir havaalanına 2 milyon yolcu taşıdı Büyükşehir havaalanına 2 ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin havaalanı taşımacılığı hizme...

Başkan Şahin; “Bu ülkeyi kimse bölemez” Başkan Şahin; “Bu ülkeyi ...

“Bizler birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece bu ...

“Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan Teke oldu “Bırakıp Gitme Gari”nin b...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla Sinema ve Fotoğraf Der...

Parklara çirkin saldırı Parklara çirkin saldırı...

Milas Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, daha yeşil ve y...

İl Spor Güvenliği Vali Civelek başkanlığında toplandı İl Spor Güvenliği Vali Ci...

Muğla İl Spor Güvenliği Toplantısı, Muğla Valisi Esengül Civ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ