Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

MUĞLA’DA TEKNOPARK A.Ş. KURULUYOR

– MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE KURULACAK TEKNOPARK A.Ş., 1. DANIŞMA TOPLANTISI GENİŞ KATILIM İLE YAPILDI. – Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin girişimleri ile 2012 yılında 30 ortak ile kuruluş sözleşmesi imzalanan ve 2015 Temmuz ayında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı değerlendirme komisyonu tarafından onaylanan TEKNOPARK A.Ş. kurulması için ilk toplantı Üniversite Senato […]

05 Şubat 2016 - 15:26 'de eklendi ve 131 kez görüntülendi. A+A-

MUĞLA’DA TEKNOPARK A.Ş. KURULUYOR

– MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE KURULACAK TEKNOPARK A.Ş., 1. DANIŞMA TOPLANTISI GENİŞ KATILIM İLE YAPILDI.

– Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin girişimleri ile 2012 yılında 30 ortak ile kuruluş sözleşmesi imzalanan ve 2015 Temmuz ayında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı değerlendirme komisyonu tarafından onaylanan TEKNOPARK A.Ş. kurulması için ilk toplantı Üniversite Senato toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Vali Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İlçe Belediye Başkanları, ilgili kamu kurum müdürleri, Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odaları Başkanları, Esnaf Odaları Birliği ve Üniversite Öğretim üyeleri katıldı. TEAKNOPARK A.Ş. bünyesinde Muğla ekonomisine katma değer sağlaması beklenen Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Turizm ve Sağlık, Gıda-Tarım ve Hayvansal Ürünler araştırma ve geliştirme ana başlıklar olurken, yazılım konusunda da hizmet üretecek.

Toplantının açılışında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin 2015 11 Aralık tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Harmandar, “En geç bir yıl içinde şirket kurulması gerekiyor. Şirket kurulmadan bir iş yapmamız mümkün değil. Şirketin kuruluşunda kimlerin yer alacağı kanunlarla belirlenmiş. Kimler üye alacak, nasıl yönetim olacağı yasalar ve kanunlar ile belirlenmiş. Bu şirketi hemen kurmak istiyoruz. Çünkü Mayıs ayı içinde devlet desteği almak için başvurumuzu yapmamız gerekiyor. Aksi takdirde bu destek bir yıl ertelenecek. GEKA bu konuda bize destek veriyor. GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata Nisan ayı içinde başvurumuzu yapacağız dedi. Şirket başvurusu yapmak için, imar planları, projeler ve şirket ile ilgili sözleşmelerin hazır olması gerekiyor. Bu hazırlıkları yaptıktan sonra Bakanlığa destek için başvuru yapmamız gerekiyor. Teknoloji Gelişim Bölgesi olarak arazi sorunumuz vardı. Bu sorunu Üniversitemize ait Denizli, Marmaris, Fethiye yol ayrımındaki 64 bin 310 m2 arazimizi TEKNOPARK alanı olarak ayırdık. Kurulacak olan şirketimiz ile ilgili Muğla dışından da çok sayıda talep var. Bizim amacımız bu şirketin Muğlalılar tarafından oluşturulmasından yanyız” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, çok önemli bir toplantı içini bir araya gelindiğini belirterek, 2012 yılında 30 ortak ile kurulan TEKNOPARK’ın Bakanlar Kurulu kararı ile resme kuruluşunu tamamladığını açıkladı. Gürün, “TEKNOPARK şu anda Türkiye’de çok farklı seviyelerde faaliyet gösteriyor. Çünkü çok önemli avantajları var. Kurulan şirketler TEKNOPARK’a kabul edildiği takdirde ki, bunun da prosedürleri ve her şirket kabul edilmiyor. Kabul edilen şirketler bir takım vergi ve sigorta avantajları oluyor. Konu başlıkları olarak baktığımızda güneş enerjisi, yenilenebilir enerji var, sağlık ve sağlık turizmi ile ilgili ve gıda tarım ve hayvancılık ile ilgili başlık var. Bizim lokomotif ana başlıklarımız bunlar” dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, yapılan bu toplantının Muğla tarihine not düşülecek bir tarih, TEKNOPARK’ın da Muğla için bir milat olduğunun altını çizdi. Vali Çiçek, “Muğla şu anda 5-20 yıl sonrası değil, 50 yıl, 100 yıl sonrasının kararını alıyor. Bu bir milattır. Eğer bir ilde kamu teşkilatı fakülteleri ile öğretim üyeleri ile yüksekokulları ile ilim irfan yuvası ile o ilin tüm envanterleri olan turizm, tarım, hayvancılık, enerjiyi içine alarak bu saydığım değerleri iyi işlemesi gerekir. Bunu işlemek yetmiyor, sektör ile buluşturmak önemli. Eğer bu ilin geleceğine bir şeyler sağlamak ve katmak istiyorsak bunun ihtiyaç olduğunu sizler de benim kadar inanmışsınız ki bundan önceki yıllarda TEKNOPARK kararınızı vermişsiniz. Eğer bu ilin geleceğinin vebali bizim üzerimizde ise bugünü değil yarını konuşacaksak, bilimsel ve akılcı hareket etmemiz gerekiyorsa Muğla’ya TEKNOPANRK şarttı ve olması nedeniyle rektör beyle ve öğretim üyesi arkadaşlarımız ile tek tek envanter çıkardık. Bu çalışmalar bir büro gibi görülecek ama ürettikleri çok önemli olacak. Sizlerin bu oluşuma büyük katkılarınızın olacağını düşünüyorum” dedi.

Muğla Teknopark yöneticisi öğretim Görevlisi Filiz öner, Teknoloji Gelişim Bölgesi ile ilgili yapılan çalışmaları içerin slayt gösterimi sonrası toplantı basına kapalı devam etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
CHP Dalaman ilçe kongresi yapıldı CHP Dalaman ilçe kongresi yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dalaman ilçe teşkilatının olağan kongresinde mevcut başkan Kamil Ay...

Mete: “Sayın vekil sapla samanı birbirine karıştırıyor” Mete: “Sayın vekil sapla samanı birbirin...

Ak Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, CHP Muğla milletvekili Akın Üstündağ’ın,  Çevre ve Şehircil...

Arabuluculuk sistemi meclisten yasalaştı Arabuluculuk sistemi meclisten yasalaştı...

Arabuluculuk sistemi getiren düzenlemenin de bulunduğu iş mahkemeleri kanun tasarısı TBMM Genel K...

‘O hainler güzel Muğla’mıza çiçek toplamaya mı gelmişlerdi?’ ‘O hainler güzel Muğla’mıza çiçek toplam...

“Üzerindeki patlayıcılarla tüyü bitmemiş sabilerin kanına girecek olan bu hainlerin ellerine kele...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
CHP Dalaman ilçe kongresi yapıldı CHP Dalaman ilçe kongresi...

Cumhuriyet Halk Partis...

Bodrumspor’dan 2-1’lik Tokat Bodrumspor’dan 2-1’lik To...

TFF 2'nci Lig Kırmızı ...

Karagümrük yandı: 2-1 Karagümrük yandı: 2-1

TFF 2’nci Lig Beyaz Gr...

MHP’lilerden ‘Zehirsiz Yaşam’ eylemi MHP’lilerden ‘...

BODRUM'daki katı atık ...

Aranan firari Dalaman’da yakalandı Aranan firari DalamanR...

Dalaman Açık Ceza İnfa...

Muğla merkezli operasyonda 25 gözaltı Muğla merkezli operasyond...

 MUĞLA merkezli olarak...

Marmaris Rallisi’nin sembolik startı verildi Marmaris Rallisi’ni...

Türkiye Otomobil Sporl...

Yazıcı: “Türk tarihinin en kalabalık yarışını yapmak istiyoruz” Yazıcı: “Türk tarih...

Türkiye Otomobil Sporl...

Muğla’da FETÖ operasyonuna 6 tutuklama Muğla’da FETÖ opera...

MUĞLA merkezli 5 ilde ...

Mete: “Sayın vekil sapla samanı birbirine karıştırıyor” Mete: “Sayın vekil sapla ...

Ak Parti Muğla İl Başk...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ