Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

MUĞLA’DA TEKNOPARK A.Ş. KURULUYOR

– MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE KURULACAK TEKNOPARK A.Ş., 1. DANIŞMA TOPLANTISI GENİŞ KATILIM İLE YAPILDI. – Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin girişimleri ile 2012 yılında 30 ortak ile kuruluş sözleşmesi imzalanan ve 2015 Temmuz ayında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı değerlendirme komisyonu tarafından onaylanan TEKNOPARK A.Ş. kurulması için ilk toplantı Üniversite Senato […]

05 Şubat 2016 - 15:26 'de eklendi ve 137 kez görüntülendi. A+A-

MUĞLA’DA TEKNOPARK A.Ş. KURULUYOR

– MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ BÜNYESİNDE KAMU-ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ ÇERÇEVESİNDE KURULACAK TEKNOPARK A.Ş., 1. DANIŞMA TOPLANTISI GENİŞ KATILIM İLE YAPILDI.

– Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin girişimleri ile 2012 yılında 30 ortak ile kuruluş sözleşmesi imzalanan ve 2015 Temmuz ayında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı değerlendirme komisyonu tarafından onaylanan TEKNOPARK A.Ş. kurulması için ilk toplantı Üniversite Senato toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Vali Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, İlçe Belediye Başkanları, ilgili kamu kurum müdürleri, Ticaret ve Sanayi Odası, Deniz Ticaret Odaları Başkanları, Esnaf Odaları Birliği ve Üniversite Öğretim üyeleri katıldı. TEAKNOPARK A.Ş. bünyesinde Muğla ekonomisine katma değer sağlaması beklenen Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, Turizm ve Sağlık, Gıda-Tarım ve Hayvansal Ürünler araştırma ve geliştirme ana başlıklar olurken, yazılım konusunda da hizmet üretecek.

Toplantının açılışında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin 2015 11 Aralık tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi. Harmandar, “En geç bir yıl içinde şirket kurulması gerekiyor. Şirket kurulmadan bir iş yapmamız mümkün değil. Şirketin kuruluşunda kimlerin yer alacağı kanunlarla belirlenmiş. Kimler üye alacak, nasıl yönetim olacağı yasalar ve kanunlar ile belirlenmiş. Bu şirketi hemen kurmak istiyoruz. Çünkü Mayıs ayı içinde devlet desteği almak için başvurumuzu yapmamız gerekiyor. Aksi takdirde bu destek bir yıl ertelenecek. GEKA bu konuda bize destek veriyor. GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata Nisan ayı içinde başvurumuzu yapacağız dedi. Şirket başvurusu yapmak için, imar planları, projeler ve şirket ile ilgili sözleşmelerin hazır olması gerekiyor. Bu hazırlıkları yaptıktan sonra Bakanlığa destek için başvuru yapmamız gerekiyor. Teknoloji Gelişim Bölgesi olarak arazi sorunumuz vardı. Bu sorunu Üniversitemize ait Denizli, Marmaris, Fethiye yol ayrımındaki 64 bin 310 m2 arazimizi TEKNOPARK alanı olarak ayırdık. Kurulacak olan şirketimiz ile ilgili Muğla dışından da çok sayıda talep var. Bizim amacımız bu şirketin Muğlalılar tarafından oluşturulmasından yanyız” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, çok önemli bir toplantı içini bir araya gelindiğini belirterek, 2012 yılında 30 ortak ile kurulan TEKNOPARK’ın Bakanlar Kurulu kararı ile resme kuruluşunu tamamladığını açıkladı. Gürün, “TEKNOPARK şu anda Türkiye’de çok farklı seviyelerde faaliyet gösteriyor. Çünkü çok önemli avantajları var. Kurulan şirketler TEKNOPARK’a kabul edildiği takdirde ki, bunun da prosedürleri ve her şirket kabul edilmiyor. Kabul edilen şirketler bir takım vergi ve sigorta avantajları oluyor. Konu başlıkları olarak baktığımızda güneş enerjisi, yenilenebilir enerji var, sağlık ve sağlık turizmi ile ilgili ve gıda tarım ve hayvancılık ile ilgili başlık var. Bizim lokomotif ana başlıklarımız bunlar” dedi.

Muğla Valisi Amir Çiçek, yapılan bu toplantının Muğla tarihine not düşülecek bir tarih, TEKNOPARK’ın da Muğla için bir milat olduğunun altını çizdi. Vali Çiçek, “Muğla şu anda 5-20 yıl sonrası değil, 50 yıl, 100 yıl sonrasının kararını alıyor. Bu bir milattır. Eğer bir ilde kamu teşkilatı fakülteleri ile öğretim üyeleri ile yüksekokulları ile ilim irfan yuvası ile o ilin tüm envanterleri olan turizm, tarım, hayvancılık, enerjiyi içine alarak bu saydığım değerleri iyi işlemesi gerekir. Bunu işlemek yetmiyor, sektör ile buluşturmak önemli. Eğer bu ilin geleceğine bir şeyler sağlamak ve katmak istiyorsak bunun ihtiyaç olduğunu sizler de benim kadar inanmışsınız ki bundan önceki yıllarda TEKNOPARK kararınızı vermişsiniz. Eğer bu ilin geleceğinin vebali bizim üzerimizde ise bugünü değil yarını konuşacaksak, bilimsel ve akılcı hareket etmemiz gerekiyorsa Muğla’ya TEKNOPANRK şarttı ve olması nedeniyle rektör beyle ve öğretim üyesi arkadaşlarımız ile tek tek envanter çıkardık. Bu çalışmalar bir büro gibi görülecek ama ürettikleri çok önemli olacak. Sizlerin bu oluşuma büyük katkılarınızın olacağını düşünüyorum” dedi.

Muğla Teknopark yöneticisi öğretim Görevlisi Filiz öner, Teknoloji Gelişim Bölgesi ile ilgili yapılan çalışmaları içerin slayt gösterimi sonrası toplantı basına kapalı devam etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vere...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 48 projesinin açılışı ve temel atma törenine katılan CHP Genel Ba...

Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcılık istedik” Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcıl...

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve Ak Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş Ankara’da...

Kılıçdaroğlu Muğla’da temel atıp, açılış yapacak Kılıçdaroğlu Muğla’da temel atıp, açılış...

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 728 milyon Liralık yatırımın açılışı, 426 milyon L...

Başkan Gürün’den müfettiş açıklaması Başkan Gürün’den müfettiş açıklaması...

CHP'li İstanbul Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin görevden uzaklaştırılmasının ardında...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAKALANDI SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAK...

Milas'a bağlı Selimiye...

14 kişiden 11’i tutuklandı 14 kişiden 11’i tut...

BODRUM merkezli 3 ilde...

Başına çuval geçirilmiş halde cesedi bulundu Başına çuval geçirilmiş h...

Fethiye’de 10 gündür k...

Profesyonel dalgıç, intihar etti Profesyonel dalgıç, intih...

Bodrum’da, dalgıç Meli...

14 kişi adliyeye sevk edildi 14 kişi adliyeye sevk edi...

Bodrum ilçesi merkezli...

Muğla; İstihdamını en çok arttıran ilk beş il arasında Muğla; İstihdamını en çok...

Muğla Valisi Esengül C...

2 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı patlama… 2 kişinin öldüğü, onlarca...

Marmaris İlçe Devlet H...

Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, e...

Muğla Büyükşehir Beled...

Hazine arazilerinin özeleştirilmesi kararına tepki Hazine arazilerinin özele...

Resmi Gazete'de Muğla-...

Sokak köpeğini av tüfeğiyle vurdular Sokak köpeğini av tüfeğiy...

Bodrum'da 4 yaşındaki ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ