Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

ARICAN: TURİZM VE TARIM ENTEGRE OLMALI

Muğla bölgesinin 2015 turizm sezonunun değerlendirildiği “Turizm Değerlendirme Toplantısı” Muğla Valisi Amir Çiçek’in başkanlığında yapıldı. Toplantıya katılan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan, turizmi olumsuz etkileyen sorunlar hakkında bilgi verip, turizme ivme katacak projelerin bir an önce hayata geçmesi gerektiğine dikkat çekti Muğla Valisi Amir Çiçek başkanlığında belediye yetkilileri, ticaret odaları, esnaf odaları, […]

03 Şubat 2016 - 14:36 'de eklendi ve 119 kez görüntülendi. A+A-

ARICAN: TURİZM VE TARIM ENTEGRE OLMALI

Muğla bölgesinin 2015 turizm sezonunun değerlendirildiği “Turizm Değerlendirme Toplantısı” Muğla Valisi Amir Çiçek’in başkanlığında yapıldı.

Toplantıya katılan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan, turizmi olumsuz etkileyen sorunlar hakkında bilgi verip, turizme ivme katacak projelerin bir an önce hayata geçmesi gerektiğine dikkat çekti

Muğla Valisi Amir Çiçek başkanlığında belediye yetkilileri, ticaret odaları, esnaf odaları, deniz ticaret odaları başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürlerinin katılımı ile ‘Turizm Değerlendirme Toplantısı’ Muğla Sanayi ve Ticaret Odası’nın(MUTSO) ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, 6 Nolu Konaklama Hizmetleri Meslek Komitesi Başkanı İlkay Tugay ve 9 Nolu ööööööö Meslek Komitesi Başkanı Ertuğrul Gürkan katıldı.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan, toplantıda Fethiye’nin turizmde yaşadığı sorunları dile getirdi. Arıcan, deniz-kum-güneş turizminin önemli merkezlerinden biri olan Fethiye’de dere ıslahına dikkat çekti. Arıcan, Fethiye bölgesinde 12 derenin ıslah edilmediğini, bu nedenle de Fethiye körfezinin her geçen gün dolduğunu belirtti.

Tarım ile turizm entegre edilmeli

Fethiye’nin tarım bölgesi olma özelliğine de dikkat çeken Arıcan, turizmcilerin tarımsal ürünlerini, tarımla uğraşan yerli halktan alması sağlanarak turizm-tarım entegrasyonunun gerçekleştirilmesi önerisinde bulundu.

Turist sayısı azaldı; uçuşlar arttı

Fethiye’de turizmin gelişmesi ve kalitesinin artması için Oda olarak yaptıkları çalışmaları değinen Arıcan, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın projelerine de değindi. Akif Arıcan, 2015 yılında turist sayısındaki düşüşe rağmen Babadağ’dan yapılan uçuşların arttığını kaydetti. Arıcan, Babadağ Teleferik Projesi’nin, Fethiye turizminin ivme kazandıracağını ifade etti.

2016 TURİZM TOPLANTISI_600x400

Kruvaziyer liman turist kalitesini arttıracak

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının turizmin gelişmesi için üzerinde çalıştığı projelerden birinin de Fethiye Kruvaziyer Liman projesi olduğunu belirten Arıcan, projenin Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’nın gündemine alınmasını sağladıklarını kaydetti.

Üniversite şehir ekonomisine değer katar

Akif Arıcan, FTSO’nun kurulmasına öncülük ettiği Fethiye İşletme Fakültesi ve beraberinde kurulacak 2 fakülte ile birlikte Fethiye üniversitesini kurmak istediklerini söyledi. Arıcan, kurulacak üniversitenin Fethiye ekonomisine büyük değer katlanacağının altını çizdi.

Vali Çiçek: “Şubat ayında turizm çalıştayı yapılacak”

Konuşmasında turizm sektörü ile ilgili 2016 yılının başlangıcında çeşitli çalışmaların yapıldığını hatırlatan Vali Çiçek, bu kapsamda ocak ayında sektör temsilcileri ile bir araya gelindiğini, alternatif turizm faaliyetlerinin değerlendirildiğini, kazı başkanları ile bir araya gelindiğini aktardı.

Turizmle ilgili çalışmalara devam edileceğini söyleyen Vali Çiçek, “Şubat ayı sonunda geniş katılımlı bir turizm çalıştayı gerçekleştireceğiz. Amacımız ortak akılla, vizyonel ve sürdürülebilir turizm faaliyetlerini icra etmek. Turizm bakanımız ilimize geldiğinde yaptığımız çalışmaların sonucunu onunla paylaşacağız” dedi.

Karamsar değiliz

Turizmin çok hassas bir konu olduğunu vurgulayan Vali Çiçek, “Turizm sağlam bir temele oturtulur, sürdürülebilir olursa iç ve dış etmenlerden etkilenmez. Hiçbir zaman karamsar değiliz. Bu altyapı, deniz, akarsu, göller, doğa ve tarihi değerler olduğu sürece karamsar olmaya gerek yok. Turizm sektörü uluslar arası arenada yarış halinde. Sahip olduğumuz değerleri  Potansiyelimizi keşfedip, en iyi şekilde pazarlamamız gerekiyor.”  ifadelerini kullandı.

Kaliteli hizmet anlayışı vurgusu

Turizm sektöründen çok verim alınması noktasında insan kaynağının iyi yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Çiçek, “Kaliteli hizmet, tesis ve işletme ile 2016 yılında güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Turizmin en önemli şeyi güvenlik ve huzurdur. Muğla’da asayiş ve güvenlik konusunda hiçbir sorun yok. Bunu en iyi yaşayan ve bilen biziz. Muğla’mızın Misafirlerimizin rahat gezebileceği, eğlenebileceği bir il olduğunu bilmelerini istiyorum” diye konuştu.

Fırsatçılığa, ranta yer vermeyeceğiz

Turizmin 12 ay sürdürülebileceğini söyleyen Vali Çiçek, sözlerine şu şekilde devam etti: “Turizm sezonu demiyorum. Turizmi 4-5 ayla sınırlamıyorum. Her ay turizm aktivitelerinin yapılabileceği potansiyele sahibiz. Muğla’da turizmi 12 aya yayacak olan biziz. Muğla’nın güzel bir 2016 yılı geçireceğine inanıyorum. Turist için önemli olan konuları geçiştirmemiz gerekiyor. Yapılan iyi şeyleri yayıp, sorunları çözmemiz gerekiyor. Bu turizm milliyetçiliğidir. Hepimize bu konuda görev sorumluluk düşüyor. İyi niyetle samimiyetle çalışılırsa kalite yakalanır. Turizm kalitesini ve güvenliliğini arttırmamız gerekiyor. Alınan kararlar sürdürülebilir olacak. Fırsatçılığa ve ranta yer vermeyeceğiz. Bu ikisi turizmi baltalar.  Turizmin sürdürülebilir ve kaliteli olması gerekir. Geleceğimize güzel şeyler bırakalım. Turizm fotoğrafı Muğla’da güzel olsun.”

Misafirlere sunulan hizmet kalitesinin nasıl arttırabileceği konusunda sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri ile çeşitli çalışmaların yapıldığını söyleyen Kültür ve Turizm İl Müdürü Veli Çelik, 2015 yılında turizm sektörünü etkileyecek sorunları önlemek amacıyla çıkartılan Valilik Genelgesi’nin ivme kattığını söyledi.

Su, çevre, ulaşım, asayiş, deniz ve sahilde güvenlik, yeme içme ve gıda güvenliği, hijyen, çevre ve atık yönetimi, çöp yönetimi, fiyat tarifeleri, döviz büroları, tekne trafiği ve faaliyetler, taşımacılık, esnaf faaliyetleri, ecri misil ve hastane hizmetleri konusunda ilgili kurumlardan destek isteyen Çelik, sektör temsilcileri, STK’lar ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapılması gerektiğini vurguladı.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kamyonun çarptığı genç mimar kurtarılamadı Kamyonun çarptığı genç mimar kurtarılama...

Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde mimar Melike İlhan (23), emniyet şeridinde duran otomobiline kamyonun arkadan çarpması sonucu yaşamını yit...

Fuhuş operasyonu: 14 gözaltı Fuhuş operasyonu: 14 gözaltı

Marmaris’te, polisin bir apart otele düzenlediği fuhuş operasyonunda, 6'sı yabancı uyruklu kadın, 14 kişi gözaltına alındı. ...

PKK/KCK  propagandacısı 1 kişi tutuklandı PKK/KCK  propagandacısı 1 kişi tutukland...

Bodrum’da, sosyal medya üzerinden terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptığı tespit edilen S.Ö. tutuklandı. ...

İki kadına dayak davası başladı İki kadına dayak davası başladı

Bodrum'da tatil yapan pilates eğitmeni Ceyda Kızılırmak (42) ve arkadaşı Nuray Hilal Başer'i (36) çıkan tartışmada dövüp, yaraladıkları...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Yeni yurt projeleri hayata geçiyor Yeni yurt projeleri hayat...

AK Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ü...

Voleybol Turnuvası 24-25 Şubat’ta yapılacak Voleybol Turnuvası 24-25 ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Veteran Vo...

“Hiç bir düşman ve hiçbir kuvvet bizimle baş edemeyecektir” “Hiç bir düşman ve hiçbir...

İzmir Ege Üniversitesi (EÜ) Kampüsü'nde, 20 Şubat 2015'te çı...

“Yolcu Sürücü İlişkileri” eğitimini tamamladılar “Yolcu Sürücü İlişkileri”...

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, 13 ilçede f...

12. sınıflara yeni sınav sistemini anlattı 12. sınıflara yeni sınav ...

Eğitim Danışmanı ve Kişisel Gelişim Uzmanı Sinan İpek, Fethi...

Büyükşehir havaalanına 2 milyon yolcu taşıdı Büyükşehir havaalanına 2 ...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin havaalanı taşımacılığı hizme...

Başkan Şahin; “Bu ülkeyi kimse bölemez” Başkan Şahin; “Bu ülkeyi ...

“Bizler birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece bu ...

“Bırakıp Gitme Gari”nin birincisi Okan Teke oldu “Bırakıp Gitme Gari”nin b...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Muğla Sinema ve Fotoğraf Der...

Parklara çirkin saldırı Parklara çirkin saldırı...

Milas Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, daha yeşil ve y...

İl Spor Güvenliği Vali Civelek başkanlığında toplandı İl Spor Güvenliği Vali Ci...

Muğla İl Spor Güvenliği Toplantısı, Muğla Valisi Esengül Civ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ