Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

“BU BÜYÜK BİR FACİADIR”

  Türkiye’nin sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının ardından, iki ülkenin liderleri sert cümlelerle açıklamalara devam ederken turizmciler yaşanan gerginlikten kaygılı. Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci büyük turizm pazarı olan Rusya, vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelik operasyon yapılmaması yönünde açıklamalarda bulunan Rus yetkililer, Türkiye’ye kendi imkanlarıyla gelen vatandaşlara da bir […]

27 Kasım 2015 - 20:38 'de eklendi ve 162 kez görüntülendi. A+A-

“BU BÜYÜK BİR FACİADIR”

 

Türkiye’nin sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının ardından, iki ülkenin liderleri sert cümlelerle açıklamalara devam ederken turizmciler yaşanan gerginlikten kaygılı. Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci büyük turizm pazarı olan Rusya, vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelik operasyon yapılmaması yönünde açıklamalarda bulunan Rus yetkililer, Türkiye’ye kendi imkanlarıyla gelen vatandaşlara da bir an öce dönmeleri çağrısında bulundu. Konuyu değerlendiren Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Yavuz Torunoğulları, Rusya pazarını kaybetmeyi göze alamayacaklarını belirtti.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan FETOB başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Yavuz Torunoğlları, sorunların diyalog ve uzlaşmayla çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye ile Rusya arasında özellikle tarım ve turizm alanında yoğun bir ilişkinin yaşandığına dikkati çeken Torunoğulları, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Rus vatandaşlarının Türkiye’yi ziyaret etmeme tavsiyesinde bulunmasının Türk turizmcileri endişelendirdiğini söyledi.

 

“BU BİR FACİADIR!”

Rusya tarafından Tur operatörlerine operasyonu durdurmaları, Türkiye’de bulunan yolcularının Rusya’ya geri götürmek konusunda net bir emir verildiğini, seyahat acenteleri dışında kendi imkanlarıyla seyahat yapmış olan vatandaşlarına da ülkelerine dönmeleri konusunda çağrıda bulunulduğuna dikkati çeken Torunoğlları şunları söyledi: “2015 yılını Rusya pazarı olarak baktığımızda ortalama yüzde 25’lik eksiyle kapattık. Bunun ana sebebi Ruble’nin Euro ve Dolar karşısındaki gerilemesiydi. Bunun üzerine bu ölçekte bir olayın olması işi durma noktasına getirdi. Bugün özellikle Antalya’nın Kemer gibi bölgeleri için bu bir faciadır ve beklide oteller kapanma noktasına gelecektir. Bunun için biz hem kendi hükümetimize hem de Rusya hükümetine çağrıda bulunmak istiyoruz. Sorunlar diyalog ve uzlaşmayla çözülsün. Sonuçta biz Rusya’yla her açıdan müttefikiz, komşuyuz. Ciddi ticari ilişkilerimiz, insan ilişkilerimiz var.”

 

“TÜRKİYE İÇİN DE YÜZDE 40’I BULAN BİR KAYIP OLUR”

Almanya’dan sonra en önemli ikinci pazarın Rusya olduğunu söyleyen Torunoğulları, “Bu Pazar 2015’te başka sebeplerden dolayı küçüldü. Eğer bitme noktasına gelirse Antalya için gerçekten facia olur. Türkiye için de yüzde 40’ı bulan bir kayıp olur. Zaman içinde sorunun çözüleceğine inanıyorum ama sorun çözülse dahi etkilerinin mutlaka 2016 için bir eksisi olacaktır” diye konuştu.

 

“ÇİN PAZARINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILMALI”

Torunoğlları, Rus pazarı yerine Çin pazarına yönelik yatırımların artırılabileceğine işaret ederek daralan pazarların başka pazarlarla telafi edilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda GEKA’nın ve belediye başkanlarının Uzakdoğu pazarına yönelik çalışmalarını doğru bulduğunu ifade eden Torunoğulları: “Mutlaka ama mutlaka Çin pazarına yönelik çalışmalar yapılmalı” dedi.

 

“RUSYA’DAN DA VAZ GEÇECEK DEĞİLİZ”

Şuan için Rusya’da yapılması düşünülen fuarların ve tanıtımların sonuçsuz kalacağını kaydeden Torunoğulları: “Rusya’yla kriz en yüksek noktada. Yapılan açıklamada deniliyor ki operasyonları durdurun. Yani şuanda operasyonların fiziki olarak durdurulması yönünde talimat var. Bundan sonra olacak gelişme bence pozitif olur. Bir iki karşılıklı ödün verilip diyalog sağlanırsa bundan sonraki gelişmeler kesinlikle sektöründe ülkemizin de lehine olacaktır. Ama bizim bu koşullar altında Rusya için stant kiralamamız ya da orayla ilgili hazırlık yapmamız açıkçası boşuna uğraş olur. Ama biz Rusya’dan da vaz geçecek değiliz. Mutlaka gitmeliyiz. Eğer fuar yoluyla gidemiyorsak başka yolla gidip, oradaki ilişkilerimizi kurup bir şekilde tanıtımımızı yapmak durumundayız” diye konuştu.

Torunoğlulları, iki ülke tarafından yapılan sert açıklamaların yerine konuyla ilgili askeri ve siyasi görevli kişilerin diyalog başlatıp iki ülke liderinin kurulan diyalogda bir araya gelmeleri gerektiğine işaret etti. İki ülke liderinin basın önündeki negatif açıklamaların durdurmasını isteyen Torunoğulları: “3-4 Aralık’taki AGİT Dışişleri Bakanları toplantısında dışişleri bakanlarının bu konuyu istişare etme söz konusu. Umarım oradan hayırlı bir sonuç çıkar” ifadelerini kullandı.

HABER HÜLYA KULALI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2017 yatırımları değerlendirildi 2017 yatırımları değerlendirildi

İl geneli yatırımların değerlendirildiği 2017 yılı 4’üncü dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı...

Fethiye Üniversitesi’nin lobi faaliyetleri başladı Fethiye Üniversitesi’nin lobi faaliyetle...

Çalışmalarını Fethiye Üniversitesi’nin kurulması yönünde yoğunlaştıran Fethiye-Seydikemer Meslek ...

‘SİT alanları korunuyor ama isimleri değişiyor’ ‘SİT alanları korunuyor ama isimle...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Tekinsoy, doğal ...

“Birlikte, ortak akılla Muğla için hizmet üretiyoruz” “Birlikte, ortak akılla Muğla için hizme...

Fethiye, Seydikemer, Marmaris,  Milas, Ortaca, Ula, Köyceğiz Şoförler Odası Başkanları Muğla Büyü...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Babadağ’dan paraşütle uçmaya engel yok! Babadağ’dan paraşütle uçm...

Fethiye Belediyesi tar...

25 ilden 300 katılımcıyla Bisiklet Festivali başladı 25 ilden 300 katılımcıyla...

Ortaca’da üçüncüsü düz...

30 yıllık baraj kurudu 30 yıllık baraj kurudu

Muğla’nın Bodrum ilçes...

‘Ağabey canlı yayın yapıyoruz, high speed yapar mısın?’ ‘Ağabey canlı yayın...

Bodrum’da alkollü kull...

Arızalanan teknede 71 göçmen yakalandı Arızalanan teknede 71 göç...

EGE Denizi'nde makine ...

“Arıcıın13 Liraya sattığı bal aynı ilçelerde markette 30-35 Lira” “Arıcıın13 Liraya sattığı...

MHP Muğla Milletvekili...

2017 yatırımları değerlendirildi 2017 yatırımları değerlen...

İl geneli yatırımların...

Marmaris rallisine Bakan Aşkın Bak da katılıyor Marmaris rallisine Bakan ...

TÜRKİYE Otomobil Sporl...

Fethiye Üniversitesi’nin lobi faaliyetleri başladı Fethiye Üniversitesi’nin ...

Çalışmalarını Fethiye ...

‘SİT alanları korunuyor ama isimleri değişiyor’ ‘SİT alanları korun...

Çevre ve Şehircilik Ba...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ