Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

“BU BÜYÜK BİR FACİADIR”

  Türkiye’nin sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının ardından, iki ülkenin liderleri sert cümlelerle açıklamalara devam ederken turizmciler yaşanan gerginlikten kaygılı. Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci büyük turizm pazarı olan Rusya, vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelik operasyon yapılmaması yönünde açıklamalarda bulunan Rus yetkililer, Türkiye’ye kendi imkanlarıyla gelen vatandaşlara da bir […]

27 Kasım 2015 - 20:38 'de eklendi ve 190 kez görüntülendi. A+A-

“BU BÜYÜK BİR FACİADIR”

 

Türkiye’nin sınırlarını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının ardından, iki ülkenin liderleri sert cümlelerle açıklamalara devam ederken turizmciler yaşanan gerginlikten kaygılı. Türkiye’nin Almanya’dan sonra ikinci büyük turizm pazarı olan Rusya, vatandaşlarına Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu. Tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelik operasyon yapılmaması yönünde açıklamalarda bulunan Rus yetkililer, Türkiye’ye kendi imkanlarıyla gelen vatandaşlara da bir an öce dönmeleri çağrısında bulundu. Konuyu değerlendiren Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Yavuz Torunoğulları, Rusya pazarını kaybetmeyi göze alamayacaklarını belirtti.

 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan FETOB başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Yavuz Torunoğlları, sorunların diyalog ve uzlaşmayla çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye ile Rusya arasında özellikle tarım ve turizm alanında yoğun bir ilişkinin yaşandığına dikkati çeken Torunoğulları, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’un Rus vatandaşlarının Türkiye’yi ziyaret etmeme tavsiyesinde bulunmasının Türk turizmcileri endişelendirdiğini söyledi.

 

“BU BİR FACİADIR!”

Rusya tarafından Tur operatörlerine operasyonu durdurmaları, Türkiye’de bulunan yolcularının Rusya’ya geri götürmek konusunda net bir emir verildiğini, seyahat acenteleri dışında kendi imkanlarıyla seyahat yapmış olan vatandaşlarına da ülkelerine dönmeleri konusunda çağrıda bulunulduğuna dikkati çeken Torunoğlları şunları söyledi: “2015 yılını Rusya pazarı olarak baktığımızda ortalama yüzde 25’lik eksiyle kapattık. Bunun ana sebebi Ruble’nin Euro ve Dolar karşısındaki gerilemesiydi. Bunun üzerine bu ölçekte bir olayın olması işi durma noktasına getirdi. Bugün özellikle Antalya’nın Kemer gibi bölgeleri için bu bir faciadır ve beklide oteller kapanma noktasına gelecektir. Bunun için biz hem kendi hükümetimize hem de Rusya hükümetine çağrıda bulunmak istiyoruz. Sorunlar diyalog ve uzlaşmayla çözülsün. Sonuçta biz Rusya’yla her açıdan müttefikiz, komşuyuz. Ciddi ticari ilişkilerimiz, insan ilişkilerimiz var.”

 

“TÜRKİYE İÇİN DE YÜZDE 40’I BULAN BİR KAYIP OLUR”

Almanya’dan sonra en önemli ikinci pazarın Rusya olduğunu söyleyen Torunoğulları, “Bu Pazar 2015’te başka sebeplerden dolayı küçüldü. Eğer bitme noktasına gelirse Antalya için gerçekten facia olur. Türkiye için de yüzde 40’ı bulan bir kayıp olur. Zaman içinde sorunun çözüleceğine inanıyorum ama sorun çözülse dahi etkilerinin mutlaka 2016 için bir eksisi olacaktır” diye konuştu.

 

“ÇİN PAZARINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILMALI”

Torunoğlları, Rus pazarı yerine Çin pazarına yönelik yatırımların artırılabileceğine işaret ederek daralan pazarların başka pazarlarla telafi edilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda GEKA’nın ve belediye başkanlarının Uzakdoğu pazarına yönelik çalışmalarını doğru bulduğunu ifade eden Torunoğulları: “Mutlaka ama mutlaka Çin pazarına yönelik çalışmalar yapılmalı” dedi.

 

“RUSYA’DAN DA VAZ GEÇECEK DEĞİLİZ”

Şuan için Rusya’da yapılması düşünülen fuarların ve tanıtımların sonuçsuz kalacağını kaydeden Torunoğulları: “Rusya’yla kriz en yüksek noktada. Yapılan açıklamada deniliyor ki operasyonları durdurun. Yani şuanda operasyonların fiziki olarak durdurulması yönünde talimat var. Bundan sonra olacak gelişme bence pozitif olur. Bir iki karşılıklı ödün verilip diyalog sağlanırsa bundan sonraki gelişmeler kesinlikle sektöründe ülkemizin de lehine olacaktır. Ama bizim bu koşullar altında Rusya için stant kiralamamız ya da orayla ilgili hazırlık yapmamız açıkçası boşuna uğraş olur. Ama biz Rusya’dan da vaz geçecek değiliz. Mutlaka gitmeliyiz. Eğer fuar yoluyla gidemiyorsak başka yolla gidip, oradaki ilişkilerimizi kurup bir şekilde tanıtımımızı yapmak durumundayız” diye konuştu.

Torunoğlulları, iki ülke tarafından yapılan sert açıklamaların yerine konuyla ilgili askeri ve siyasi görevli kişilerin diyalog başlatıp iki ülke liderinin kurulan diyalogda bir araya gelmeleri gerektiğine işaret etti. İki ülke liderinin basın önündeki negatif açıklamaların durdurmasını isteyen Torunoğulları: “3-4 Aralık’taki AGİT Dışişleri Bakanları toplantısında dışişleri bakanlarının bu konuyu istişare etme söz konusu. Umarım oradan hayırlı bir sonuç çıkar” ifadelerini kullandı.

HABER HÜLYA KULALI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vere...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 48 projesinin açılışı ve temel atma törenine katılan CHP Genel Ba...

Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcılık istedik” Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcıl...

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve Ak Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş Ankara’da...

‘Piyango bileti almak kumardır ve haramdır’ ‘Piyango bileti almak kumardır ve haramd...

Diyanet İşler Başkanlığı’ndan milli piyango bileti ile ilgili fetva geldi: ‘Piyango bileti almak ...

Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülkemizde yanan orman alanlarının bir metrekare...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAKALANDI SAHTE ‘HEKİM’ SUÇÜSTÜ YAK...

Milas'a bağlı Selimiye...

14 kişiden 11’i tutuklandı 14 kişiden 11’i tut...

BODRUM merkezli 3 ilde...

Başına çuval geçirilmiş halde cesedi bulundu Başına çuval geçirilmiş h...

Fethiye’de 10 gündür k...

Profesyonel dalgıç, intihar etti Profesyonel dalgıç, intih...

Bodrum’da, dalgıç Meli...

14 kişi adliyeye sevk edildi 14 kişi adliyeye sevk edi...

Bodrum ilçesi merkezli...

Muğla; İstihdamını en çok arttıran ilk beş il arasında Muğla; İstihdamını en çok...

Muğla Valisi Esengül C...

2 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı patlama… 2 kişinin öldüğü, onlarca...

Marmaris İlçe Devlet H...

Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, e...

Muğla Büyükşehir Beled...

Hazine arazilerinin özeleştirilmesi kararına tepki Hazine arazilerinin özele...

Resmi Gazete'de Muğla-...

Sokak köpeğini av tüfeğiyle vurdular Sokak köpeğini av tüfeğiy...

Bodrum'da 4 yaşındaki ...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ