Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Yeni kabine belli oldu

hükümet kabinesinde ilk kez yer alan isimler, Süleyman Soylu, Fatma Güldemet Sarı, Mustafa Elitaş, Berat Albayrak, Bülent Tüfenkçi, Mahir Ünal, Naci Ağbal, Sema Ramazanoğlu oldu. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim sürecinde sık sık Muğla Milletvekili Hasan Özyer’in bakan olması dile getiriliyordu. Yeni kurulacak 64. hükümette Kültür ve Turizm bakanı olarak görev alması beklenen Fethiye’nin […]

26 Kasım 2015 - 14:25 'de eklendi ve 167 kez görüntülendi. A+A-

Yeni kabine belli oldu
  1. hükümet kabinesinde ilk kez yer alan isimler, Süleyman Soylu, Fatma Güldemet Sarı, Mustafa Elitaş, Berat Albayrak, Bülent Tüfenkçi, Mahir Ünal, Naci Ağbal, Sema Ramazanoğlu oldu. 7 Haziran ve 1 Kasım seçim sürecinde sık sık Muğla Milletvekili Hasan Özyer’in bakan olması dile getiriliyordu. Yeni kurulacak 64. hükümette Kültür ve Turizm bakanı olarak görev alması beklenen Fethiye’nin Ankara’daki Milletvekili Hasan Özyer, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 64. hükümet listesinde yer almadı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran genel seçimlerinin ardından 1 Kasım Genel Seçimlerine kadar olan süre içerisinde kurulan geçici Bakanlar Kurulunun istifasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunmuştu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, 64. hükümeti kurma görevini Başbakan Davutoğlu’na verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Davutoğlu’na hükümeti kurma görevini vermesinin ardından Erdoğan ile Davutoğlu Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde tekrar bir araya geldi ve bu görüşmede Davutoğlu 64. hükümetin listesini Erdoğan’a sundu. Erdoğan’ın listeyi onaylamasının ardından Davutoğlu kameraların karşısına geçerek 64. hükümette yer alan isimleri açıkladı. Bir taraftan meclis çalışmaları yürürken bir taraftan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevlendirmesiyle, bir haftadır, parti kurullarında yapılan istişarelerin neticelendiği belirten Davutoğlu, “Bu Bakanlar Kurulu, Türkiye’yi yeni bir misyonu vardır. Önümüzdeki 4 yıl içinde milletimize söz verdiğimiz her konuda gerekli her reformu yapacağız, sivil bir anayasa için çalışma yapacağız. Milletimize vaat ettiğimiz hususları gerçekleştireceğiz” dedi.

  1. HÜKÜMETTE ELVAN VE ŞİMŞEK, BAŞBAKAN YARDIMCISI OLARAK GÖREVİNİ YÜRÜTECEK

Kabinede yer alan isimlerden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş 64. hükümette de görevini sürdürecek. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, 64. kabinede de yerini korudu. Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, 62. hükümette Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini yürütmüştü. Elvan, 64. hükümette Başbakan Yardımcılığı görevini yürütecek. 64. hükümette Başbakan Yardımcısı olan Mehmet Şimşek, geçici seçim hükümetinde Maliye Bakanlığı görevinde bulunuyordu. Şimşek, bu kabinede Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunacak.

BERAT ALBAYRAK, YENİ ENERJİ BAKANI

Kabinede, dikkat çeken bir isim de Berat Albayrak oldu. Albayrak, AK Parti’nin 26. dönemde İstanbul’dan aday gösterdiği milletvekiliydi. Albayrak, 64. hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu.

KABİNEDE, YERİNİ KORUYAN İSİMLER

Kabinede, yerini koruyan isimler arasında Fikri Işık, Akif Çağatay Kılıç, Nabi Avcı, Veysel Eroğlu, Mehmet Müezzinoğlu bulunuyor. Bu isimler, 64. hükümette de yerini koruyan isimlerden oldu.

  1. HÜKÜMETİN KABİNESİNE GİREN İSİMLER
  2. hükümetin kabinesine yeni giren isimler, Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, İstanbul Milletvekili Berat Albayrak, Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkçi, Bursa Milletvekili Efkan Ala, Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Bayburt Milletvekili Naci Ağbal, Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım oldu.

TÜRKEŞ, BAŞBAKAN YARDIMCISI OLARAK GÖREVİNİ SÜRDÜRECEK

MHP, 7 Haziran genel seçimlerinin ardından sürdürülen koalisyon arayışlarının başarısız olmasıyla, geçici Bakanlar Kurulu’nda yer almayacağını açıklamıştı. Türkeş’in geçici Bakanlar Kurulu’nda yer alacağını açıklaması üzerine, MHP Türkeş’i partisinden ihraç etti. Geçici Bakanlar Kurulunda Başbakan Yardımcılığı görevini yürüten Türkeş, 64. hükümette de Başbakan Yardımcılığı görevini sürdürecek.

AB BAKANI DEDEOĞLU GÖREVİNİ VOLKAN BOZKIR’A, KALKINMA BAKANI DÜZYOL DA CEVDET YILMAZ’A DEVREDECEK

Seçim hükümetinin kurulmasının ardından geçici kabinede 25 gün görevde kalan HDP’li iki isim Ali Haydar Konca ile Müslüm Doğan görevlerinden istifa ettiklerini açıklamıştı. Konca’nın yerine AB Bakanı olarak Beril Dedeoğlu ve Doğan’ın yerine Kalkınma Bakanı olarak Cüneyt Düzyol atanmıştı.

Dedeoğlu, 64. hükümette görevini Volkan Bozkır’a, Düzyol ise Cevdet Yılmaz’a devredecek. Volkan Bozkır, 62. hükümette AB Bakanlığı görevinde bulunuyordu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başörtülü bakanı olan Ayşen Gürcan, geçici seçim hükümetinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görevini sürdürüyordu. Gürcan’ın görevini 64. hükümette Sema Ramazanoğlu sürdürecek. Ramazanoğlu, 26. dönemde AK Parti’nin Denizli Milletvekili.

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Dışişleri Bakanlığının en uzun süre müşteşarlık yapan diplomatlarından biriydi. Sinirlioğlu, geçici kabinede Dışişleri Bakanı olarak yer almıştı. Sinirlioğlu, görevini 64. hükümette Mevlüt Çavuşoğlu’na devredecek. Çavuşoğlu, 62. hükümette Dışişleri Bakanıydı.

Seçim hükümetinde Davutoğlu hariç, 11 AK Parti milletvekili, 2 HDP milletvekili ve 1 MHP milletvekilinin yanı sıra parlamento dışı 11 ’bağımsız’ isim yer almıştı. Türkeş’in AK Parti’ye geçmesiyle 12 AK Parti milletvekili, HDP’li iki ismin istifa etmesiyle 2 Bağımsız Bakan bu isimlerin yerine atanmıştı. Geçici kabinede, 13 bağımsız ve 12 AK Partili milletvekili bulunuyordu.

  1. HÜKÜMETTE OLMAYAN EN DİKKAT ÇEKİCİ İSİM BABACAN OLDU
  2. hükümette olmayan ve en dikkat çeken isim Ali Babacan oldu. Babacan, 62. hükümette Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunuyordu ve 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimlerinde AK Parti’nin Ankara’dan aday gösterdiği milletvekilleri arasında yer almıştı. Babacan ile ilgili kulislerde geçen bilgiler, Babacan’ın ekonomi alanında görevine devam edeceği yönündeydi. Fakat, 64. hükümette Babacan kabinede yer almayan isim oldu.

BEŞ BAŞBAKAN YARDIMCISI OLACAK

Hükümetin, kanuna göre 5’e kadar Başbakan Yardımcısı atama imkanı var ve bu kapsamda 5. Başbakan Yardımcılığı kontenjanı 64. hükümetin kabinesinde kullanıldı.

KENAN İPEK VE FERİDUN BİLGİN, 7 MART’TAN BU YANA GÖREVDE EN UZUN KALAN İKİ İSİM

Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’na yeni isimler geldi. 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri öncesi Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin görevi Lütfi Elvan’dan, Adalet Bakanı Kenan İpek görevi Bekir Bozdağ’dan, teamüller gereği devralmıştı. Teamüllere göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Adalet Bakanının seçimlerden 3 ay önce istifa etmesi gerekiyor. Bu bakanlıklara Adalet Bakanlığı’na Kenan İpek, Ulaştırma Bakanlığı’na Feridun Bilgin ve İçişleri Bakanlığına Sebahattin Öztürk atandı. 7 Mart 2015’te göreve gelen 3 bakandan görevini en uzun sürdüren iki isim oldu. Bu isimler, Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin ve Adalet Bakanı Kenan İpek. 7 Haziran genel seçimleri öncesi göreve gelen Bilgin ve İpek, 7 Mart’tan bu yana görevde en uzun kalan iki isim oldu.

YILDIRIM, ULAŞTIRMA BAKANI OLARAK GÖREV ALACAK

Kenan İpek, görevini Bekir Bozdağ’a, Ulaştırma Bakanı Bilgin ise Binali Yıldırım’a devredecek. Eski Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı görevinde de bulunan Yıldırım, 64. kabinede Ulaştırma Bakanı olarak görevini sürdürecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatörleri de belirlendi Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatör...

10 Şubat 2018 Cumartesi günü yapılan Ak Parti Muğla il kongresinin ardından toplanan yönetim görev bölümü yaptı. ...

Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz” Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz”...

Vatan Partisi Fethiye İlçe Başkanı ve MKK Üyesi Selçuk Selvi, siyasi gündemi değerlendirdi. ...

CHP’li Aldan, Altın Taç’ı Milas’a istedi CHP’li Aldan, Altın Taç’ı Mi...

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Muğla'nın Milas ilçesinden çalınıp yurt dışına çıkartılan, yürütülen çalışmalarla Türkiye'ye ge...

Patates üreticileri bilgilendirildi Patates üreticileri bilgilendirildi

Seydikemer ve Datça’da yürütülen 'Patates Entegre Mücadele Projesi' kapsamında Datça İlçesi Kızlan Mahallesinde üreticiler bilgilendiri...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Görev dağılımı yapıldı, ilçe koordinatörleri de belirlendi Görev dağılımı yapıldı, i...

10 Şubat 2018 Cumartesi günü yapılan Ak Parti Muğla il kongr...

Teleferik, Babadağ’ı uçuracak Teleferik, Babadağ’...

Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezleri arasında gösterile...

“Çağırın gelelim Kur’an öğretelim” projesi başladı “Çağırın gelelim Kur̵...

Seydikemer Müftülüğü “Çağırın gelelim Kur'an öğretelim" proj...

Mehmetçik Vakfı’na 26 bin 185 TL gönderdiler Mehmetçik Vakfı’na 26 bin...

Fethiye Belediye personeli tarafından toplanan 26 bin 185 TL...

Büyükşehir’den Seydikemer’e 1 milyon 579 bin TL’lik yatım Büyükşehir’den Seydikemer...

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Seydikemer İlçesi Karadere hali...

Fethiye’yi izleyen Çinliler tatil rezervasyonu yaptırıyor Fethiye’yi izleyen Çinlil...

Çekimleri Fethiye’de yapılan, Çin’de n fazla izlenen program...

Açık Kapı Projesi Muğla’da da hayata geçirildi Açık Kapı Projesi Muğla’d...

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından...

Selvi: “Bir ittifak düşünmüyoruz” Selvi: “Bir ittifak düşün...

Vatan Partisi Fethiye İlçe Başkanı ve MKK Üyesi Selçuk Selvi...

‘Turizmin 12 aya yayılması için çok önemli’ ‘Turizmin 12 aya yayılmas...

Muğla, Karadenizli acentecilerin ardından Gaziantep ve Adana...

CHP’li Aldan, Altın Taç’ı Milas’a istedi CHP’li Aldan, Altın...

CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, Muğla'nın Milas ilçe...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ