Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Mavi Dalgayla daha temiz denizler hedefleniyor

  Fethiye’nin projesi ‘Mavi Dalga Projesi’ düzenlenen imza töreni ile resmen başlatıldı. Projeyle bölgede mevcut denizcilik uygulamalarında iyileştirmeler yapılabileceği, sürdürülebilir deniz turizmi alanında farkındalık oluşturabilecek çeşitli yeni uygulamaların hayata geçirilebileceğini ve eyleme geçilmesi durumunda, gelişen deniz turizminin yol açtığı çevresel kirlenmenin en aza indirilebileceği ön görülüyor.   Fethiye’den tüm yurda ve dünyaya yayılması düşünülen ‘Mavi […]

26 Kasım 2015 - 19:23 'de eklendi ve 121 kez görüntülendi. A+A-

Mavi Dalgayla daha temiz denizler hedefleniyor

 

Fethiye’nin projesi ‘Mavi Dalga Projesi’ düzenlenen imza töreni ile resmen başlatıldı. Projeyle bölgede mevcut denizcilik uygulamalarında iyileştirmeler yapılabileceği, sürdürülebilir deniz turizmi alanında farkındalık oluşturabilecek çeşitli yeni uygulamaların hayata geçirilebileceğini ve eyleme geçilmesi durumunda, gelişen deniz turizminin yol açtığı çevresel kirlenmenin en aza indirilebileceği ön görülüyor.

 

Fethiye’den tüm yurda ve dünyaya yayılması düşünülen ‘Mavi Dalga Projesi’ toplantısı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Fethiye Şubesi, D-Marin Göcek Marina ve Seyahat Vakfı (the Travel Foundation) işbirliğiyle Mavi Dalga Sürdürülebilir Deniz Turizmi Projesi başlatıldı.

Mavi Dalga projesi; İMEAK Deniz Ticaret Odası ve Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Fethiye Şubeleri başkanı Şaban Arıkan,  D-Marin Göcek Marina Müdürü Onur Ugan,  Seyahat Vakfı (the Travel Foundation) bölge başkanı Naomi Mcglure tarafından imzalanan imza töreni ile başlamış oldu. Toplantının açılış konuşması D-Marin Göcek Marina Müdürü Onur Ugan tarafından yapıldı.

Kurumlar yaptıkları ortak açıklama ile Fethiye, Göcek ve çevresinin uzun zamandır deniz turizmi olanakları ile bilinen, içerdiği koy ve marina ağı ile çeşitli türlerde tekne kullanıcıları tarafından kullanımı giderek artan bir bölge olduğunu belirtti. Deniz turizminin şu anda çevre üzerinde artan bir baskı oluşturan bir turizm türü olduğunu, gelecek on yıl içerisinde büyük bir büyüme göstereceği tahmin ettiklerini dile getirdiler.

Yapılan açıklamanın devamında tay ve teknelerin bağlama yeri ihtiyacının, Muğla bölgesinde yakın gelecekte ikiye katlanacağı bölgede mevcut denizcilik uygulamalarında iyileştirmeler yapılabileceği, sürdürülebilir deniz turizmi alanında farkındalık oluşturabilecek çeşitli yeni uygulamaların hayata geçirilebileceğini ve eyleme geçilmesi durumunda, gelişen deniz turizminin yol açtığı çevresel kirlenmenin en aza indirilebileceği ümit ettiklerini belirttiler.

Projenin uzun soluklu olduğuna dikkati çene kurumlar, hedeflerini şu şekilde sıraladılar: Sektör ve turistler nezdinde, deniz turizmi kaynaklı denize ve çevreye verilen zararlarla ilgili farkındalığı arttırmak. Sektör çalışanlarına ve turistlere yönelik sürdürülebilir uygulamaların düzeyini arttırarak daha temiz ve çekici bir ürün turizm ürünü oluşturmak. Deniz turizminin tahmin edilen büyümesinin çevre üzerindeki etkilerini izlemek üzere yerel paydaşların içinde kapasite oluşturmak.

Toplantıya Fethiye Liman Başkanı Cihan Duman, Turizm Danışma Müdürü Güler Uymaz, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan, Fethiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şaban Sarıkaya ve resmi kurum yöneticileri, çevre örgütleri ile deniz ve turizm sektörüne hizmet eden sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
AZDA İstanbul’da 2. yılını kutladı AZDA İstanbul’da 2. yılını kutladı...

Fethiye’de kurulan ve satın alım yoluyla İstanbul’da da zincir market oluşturan Azda Süpermarket ...

CHP’de ilçe kongresi 28 Ekim’de CHP’de ilçe kongresi 28 Ekim’de

417 delegenin oy kullanması beklenen CHP Fethiye İlçe Kongresi 28 Ekim Cumartesi günü Fethiye Bel...

Türk Ocağı Muğla Şubesi yeni hizmet binası açıldı Türk Ocağı Muğla Şubesi yeni hizmet bina...

Muğla Valisi Esengül Civelek Türk Ocakları Muğla Şubesinin yeni hizmet binası açılış törenine kat...

CHP Dalaman ilçe kongresi yapıldı CHP Dalaman ilçe kongresi yapıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dalaman ilçe teşkilatının olağan kongresinde mevcut başkan Kamil Ay...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
‘Deli Dumrul tünelini halkın tüneli yapacağız’ ‘Deli Dumrul tünelini hal...

Vatan partililer; Türk...

Firari FETÖ’cüler Yunanistan’a kaçarken yakalandı Firari FETÖ’cüler Y...

Bodrum’dan sürat tekne...

595 litre sahte içki ele geçirildi 595 litre sahte içki ele ...

Yatağan’da jandarma ek...

Yoldan geçen işçiyi öldüren şüpheli tutuklandı Yoldan geçen işçiyi öldür...

Yatağan İlçesi'nde, ev...

Yol kenarında beklerken otomobil çarptı Yol kenarında beklerken o...

Bodrum'da yol kenarınd...

17 şüpheli adliyeye sevk edildi 17 şüpheli adliyeye sevk ...

Muğla merkezli 13 ilde...

“Kayaköy” projesi Bilkent’te birincilik ödülü aldı “Kayaköy” projesi Bilkent...

“Kayaköy Mübadelenin G...

AZDA İstanbul’da 2. yılını kutladı AZDA İstanbul’da 2. yılın...

Fethiye’de kurulan ve ...

DİKKAT! Uyarılar üst üste geliyor DİKKAT! Uyarılar üst üste...

Meteoroloji Genel Müdü...

Belediye işçisini öldüren büfeci tutuklandı Belediye işçisini öldüren...

Seydikemer İlçesi'ndek...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ