Batıakdeniz Gazetesi
Batıakdeniz Gazetesi

Mavi Dalgayla daha temiz denizler hedefleniyor

  Fethiye’nin projesi ‘Mavi Dalga Projesi’ düzenlenen imza töreni ile resmen başlatıldı. Projeyle bölgede mevcut denizcilik uygulamalarında iyileştirmeler yapılabileceği, sürdürülebilir deniz turizmi alanında farkındalık oluşturabilecek çeşitli yeni uygulamaların hayata geçirilebileceğini ve eyleme geçilmesi durumunda, gelişen deniz turizminin yol açtığı çevresel kirlenmenin en aza indirilebileceği ön görülüyor.   Fethiye’den tüm yurda ve dünyaya yayılması düşünülen ‘Mavi […]

26 Kasım 2015 - 19:23 'de eklendi ve 142 kez görüntülendi. A+A-

Mavi Dalgayla daha temiz denizler hedefleniyor

 

Fethiye’nin projesi ‘Mavi Dalga Projesi’ düzenlenen imza töreni ile resmen başlatıldı. Projeyle bölgede mevcut denizcilik uygulamalarında iyileştirmeler yapılabileceği, sürdürülebilir deniz turizmi alanında farkındalık oluşturabilecek çeşitli yeni uygulamaların hayata geçirilebileceğini ve eyleme geçilmesi durumunda, gelişen deniz turizminin yol açtığı çevresel kirlenmenin en aza indirilebileceği ön görülüyor.

 

Fethiye’den tüm yurda ve dünyaya yayılması düşünülen ‘Mavi Dalga Projesi’ toplantısı Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi, Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Fethiye Şubesi, D-Marin Göcek Marina ve Seyahat Vakfı (the Travel Foundation) işbirliğiyle Mavi Dalga Sürdürülebilir Deniz Turizmi Projesi başlatıldı.

Mavi Dalga projesi; İMEAK Deniz Ticaret Odası ve Deniz Temiz Derneği/TURMEPA Fethiye Şubeleri başkanı Şaban Arıkan,  D-Marin Göcek Marina Müdürü Onur Ugan,  Seyahat Vakfı (the Travel Foundation) bölge başkanı Naomi Mcglure tarafından imzalanan imza töreni ile başlamış oldu. Toplantının açılış konuşması D-Marin Göcek Marina Müdürü Onur Ugan tarafından yapıldı.

Kurumlar yaptıkları ortak açıklama ile Fethiye, Göcek ve çevresinin uzun zamandır deniz turizmi olanakları ile bilinen, içerdiği koy ve marina ağı ile çeşitli türlerde tekne kullanıcıları tarafından kullanımı giderek artan bir bölge olduğunu belirtti. Deniz turizminin şu anda çevre üzerinde artan bir baskı oluşturan bir turizm türü olduğunu, gelecek on yıl içerisinde büyük bir büyüme göstereceği tahmin ettiklerini dile getirdiler.

Yapılan açıklamanın devamında tay ve teknelerin bağlama yeri ihtiyacının, Muğla bölgesinde yakın gelecekte ikiye katlanacağı bölgede mevcut denizcilik uygulamalarında iyileştirmeler yapılabileceği, sürdürülebilir deniz turizmi alanında farkındalık oluşturabilecek çeşitli yeni uygulamaların hayata geçirilebileceğini ve eyleme geçilmesi durumunda, gelişen deniz turizminin yol açtığı çevresel kirlenmenin en aza indirilebileceği ümit ettiklerini belirttiler.

Projenin uzun soluklu olduğuna dikkati çene kurumlar, hedeflerini şu şekilde sıraladılar: Sektör ve turistler nezdinde, deniz turizmi kaynaklı denize ve çevreye verilen zararlarla ilgili farkındalığı arttırmak. Sektör çalışanlarına ve turistlere yönelik sürdürülebilir uygulamaların düzeyini arttırarak daha temiz ve çekici bir ürün turizm ürünü oluşturmak. Deniz turizminin tahmin edilen büyümesinin çevre üzerindeki etkilerini izlemek üzere yerel paydaşların içinde kapasite oluşturmak.

Toplantıya Fethiye Liman Başkanı Cihan Duman, Turizm Danışma Müdürü Güler Uymaz, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan, Fethiye İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şaban Sarıkaya ve resmi kurum yöneticileri, çevre örgütleri ile deniz ve turizm sektörüne hizmet eden sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldılar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vere...

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin 48 projesinin açılışı ve temel atma törenine katılan CHP Genel Ba...

Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcılık istedik” Gümüş: “Seydikemer için pozitif ayrımcıl...

Seydikemer Belediye Başkanı Yakup Otgöz ve Ak Parti Seydikemer İlçe Başkanı Salih Gümüş Ankara’da...

‘Piyango bileti almak kumardır ve haramdır’ ‘Piyango bileti almak kumardır ve haramd...

Diyanet İşler Başkanlığı’ndan milli piyango bileti ile ilgili fetva geldi: ‘Piyango bileti almak ...

Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor Yanan alanlar aynı yıl ağaçlandırılıyor...

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ülkemizde yanan orman alanlarının bir metrekare...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Profesyonel dalgıç, intihar etti Profesyonel dalgıç, intih...

Bodrum’da, dalgıç Meli...

14 kişi adliyeye sevk edildi 14 kişi adliyeye sevk edi...

Bodrum ilçesi merkezli...

Muğla; İstihdamını en çok arttıran ilk beş il arasında Muğla; İstihdamını en çok...

Muğla Valisi Esengül C...

2 kişinin öldüğü, onlarca kişinin de yaralandığı patlama… 2 kişinin öldüğü, onlarca...

Marmaris İlçe Devlet H...

Görüşü ne olursa olsun, eşit hizmet vereceksin Görüşü ne olursa olsun, e...

Muğla Büyükşehir Beled...

Hazine arazilerinin özeleştirilmesi kararına tepki Hazine arazilerinin özele...

Resmi Gazete'de Muğla-...

Sokak köpeğini av tüfeğiyle vurdular Sokak köpeğini av tüfeğiy...

Bodrum'da 4 yaşındaki ...

Merkezi sistem yerine yüz yüze vaaz verilecek Merkezi sistem yerine yüz...

Diyanet işleri Başkanl...

Eğitim sistemini eleştirdi Eğitim sistemini eleştird...

Eğitim Sen Genel Başka...

“İletişimin iki ana kuralı vardır, dinlemek ve anlamak” “İletişimin iki ana kural...

“Engelli Bireylerle Do...

FOTO GALERİ
GÜNCEL HABERLERİ
VİDEO GALERİ